Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2015 року справа №805/5871/14
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
приміщення суду за адресою: вул. Марата, буд. 15, м. Краматорськ, Донецька обл.,84301
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г., Губська Л.В.
при секретарі Томах О.О.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_2 за довір. від 13.01.2015 року № 3-03/0057
від відповідача Заікін В.М. за довір. від 23.05.2014 року б/н
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року у справі № 805/5871/14 за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
В травні 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 20 023,56 грн (а.с.2-5).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року адміністративний позов управління задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_4 на користь управління суму надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2 200,80 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с. 77-80).
Не погодившись з судовим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації подало апеляційну скаргу, в якій просить суд змінити постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року по справі № 805/5871/14, а саме зазначити суму стягнення 20 023,56 грн та вказати банківські реквізити для здійснення цього стягнення, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.
Апелянт наголошує на тому, що суд при прийнятті рішення по суті вірно розтлумачив положення законодавства, регулюючи дані правовідносини, однак задовольнив позовні вимоги частково, посилаючись на пропущення управлінням строку звернення до суду, з чим апелянт не погоджується, оскільки про порушення відповідачем норм законодавства виявлено при здійсненні перевірки 17 грудня 2013 року, а до суду позивач звернувся 13 травня 2014 року, що відповідає вимогам положень ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 84-87).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник відповідача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати та закрити провадження у справі, з наступних підстав.
Згідно до п. 1 ч. 1, 2 ст. 157 КАС України суд зкриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних уравлінських функцій , а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 5 частини 2 вказаної статті передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, в тому числі, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Спеціфіка публічно-правового спору визначається, крім суб'єктного складу та визначенням меж повноважень адміністративного суду, підставою його виникнення: він виникає у випадку порушення суб'єктом публічного управління суб'єктивних прав та інтересів громадян або організацій.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління праці та соціального захисту населення звернулось до окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Аналізуючи встановлені обставини справи та приведені норми процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що виникший між сторонами спір не є публічно-правовим за підставами виникнення, а є цивільним, який підлягає розгляду за нормами цивільного законодавства місцевим судом загальної юрисдикції.
Частиною 1 ст. 203 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково застосував норми процесуального права, розглянувши справу, яку не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню і з закриттям провадження у справі.
На підставі наведеного, керуючись статтями 157, 196, 198, 203, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року у справі № 805/5871/14 за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям - скасувати.
Провадження у справі № 805/5871/14 за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям - закрити.
Роз'яснити позивачеві, що зазначений спір є цивільним, розгляд якого відноситься до юрисдикції місцевого суду загальної юрисдикції за нормами цивільного законодавства.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанці, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини, повний текст ухвали складено та підписано 22 січня 2015 року.
Судді І.В.Геращенко
Т.Г. Арабей
Л.В.Губська