ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2014 р.
м.Одеса
Справа № 814/3915/13-а
Категорія: 10.2
Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом дочірнього підприємства "Санта-Петрівка" до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
04.09.2013р. дочірнє підприємство "Санта-Петрівка" звернулося до суду з позовом до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними дій по проведенню планової перевірки, визнання протиправним та скасування рішення №260 від 26.04.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.06.2014р. позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що з 08.04.2013р. по 10.04.2013р., посадовими особами відповідача на підставі плану-графіку перевірок Центральної МРВД на 2й квартал 2013 року та направлення на перевірку №186 від 28.03.2013 року, було проведено планову перевірку ДП «Санта-Петрівка» щодо порядку надходження, обліку та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складений акт від 10.04.2013 року. /а.с10-11/
Перевіркою встановлено порушення позивачем ч.1,3 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими похованням" та п.14, 20 порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1266 від 26.09.2001 року, а саме – неправомірно використані кошти в сумі 21201,02грн.
26 квітня 2013 року на підставі акту перевірки, відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими похованням", відповідачем було прийнято рішення №260 про повернення коштів Фонду та застосування до ДП «Санта-Петрівка» фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у загальному розмірі 31817,98грн., з яких неправомірно використані 21201,02грн., пеня за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду в сумі 4,78грн., штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів в сумі 11,67грн., штраф за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 10600,51грн. /а.с.9/
Задовольняючи позов, суд першої інстанції посилався на те, що при проведенні перевірки позивача відповідач діяв не на підставі, поза межами своїх повноважень, з порушенням Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду від 22.12.2010 року №29, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 року за №393/19131.
Судова колегія не погоджується з зазначеними висновками, виходячи з наступного.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів, згідно ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», являється Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Пунктами 1,3 ч.2 ст.28 зазначеного Закону передбачено обов'язок Фонду забезпечувати фінансування матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону та здійснювати контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів.
Порядок проведення перевірок страхувальників регулюється Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру їх оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 року №29, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 року за №393/19131.
Пунктами 2.1, 2.3 вказаної Інструкції передбачено, що перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки. Органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки.
Згідно пункту 3.2 Інструкції планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка. Формування планів-графіків проведення планових перевірок страхувальників органом Фонду здійснюється щокварталу. До 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, формується план-графік, який затверджується наказом керівника робочого органу Фонду (керівника виконавчої дирекції відділення Фонду).
Пунктом 3.4 Інструкції визначено, що планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням: дат початку та закінчення її проведення; найменування страхувальника; найменування органу Фонду, який проводить перевірку.
Пунктом 3.5 Інструкції закріплено, що на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред'являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання.
Як вбачається з матеріалів справи, перевірка позивача проводилась згідно з планом-графіком проведення перевірок страхувальників на 2-й квартал 2013р., який відповідно п. 3.1 Інструкції №29 затверджений наказом директора Центральної МРВД МОВ ФСС і ТВП від 18.03.2013р. № 35-ос.
Перед початком перевірки спеціалістами відділення керівництву ДП «Санта-Петрівка» були пред’явлені направлення від 28.03.2012р. № 186, видані Центральною МРВД МОВ ФСС з ТВП та службові посвідчення, за якими заступник директора ДП «Санта-Петрівка» допустила перевіряючих до перевірки.
У направленні від 28.03.2012р. № 186 зазначені питання, які підлягають перевірці - це перевірка порядку отримання, використання та повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, узагальнююче речення, яке повністю вміщує зміст всіх вище вказаних питань перевірки, тобто перевірка порядку отримання коштів Фонду, використання коштів Фонду, повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як це передбачено пунктом 3.12 Інструкції №29.
Перевірка була проведена в приміщенні відповідача. Зміст акту про її проведення свідчить, що відповідачем було одержано від позивача необхідні документи для її проведення, які були досліджені.
Таким чином, деякі недоліки проведення перевірки не впливають на суть виявленого порушення та прийняття відповідачем спірного рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, не погоджуючись з застосованими фінансовими санкціями позивач оскаржив рішення №260 до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Під час розгляду скарги ДП "Санта-Петрівка" виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі пункту 3.6 Інструкції №29, було ініційовано проведення позапланової перевірки ДП "Санта-Петрівка" з оскаржених питань.
Проте, перевіряючих не було допущено до позапланової перевірки, про що складено акт від 12.07.2013 року. /а.с.141/
Такими діями ДП "Санта-Петрівка" порушило вимоги п.6.2 Інструкції №29, згідно з якими воно зобов'язане допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки та надавати необхідні для здійснення перевірки документи, тому виконавча дирекція Фонду була позбавлена можливості перевірити обґрунтованість скарги.
У зв’язку з цим, виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за результатами розгляду скарги прийняла рішення від 15.08.2013р. №05-31-2206 про відмову у задоволенні скарги на рішення №260 у повному обсязі.
Згідно матеріалам справи, позивачем документально не підтверджено правомірності використання коштів Фонду і не спростовано висновків акту перевірки щодо встановлених порушень.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що відповідачем прийнято законне та обґрунтоване рішення про повернення коштів та застосування штрафних санкцій №260 від 26.04.2013.
Оскільки, суд першої інстанції при вирішенні справи помилково застосував норми матеріального права, тому постанова суду в порядку ст.202 КАС України підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 року скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову дочірнього підприємства "Санта-Петрівка" до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький