ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.01.15р. Справа № 904/8711/14
За позовом Приватного підприємства "Восход", м. Кривий Ріг
до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.03.2007 р.
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
Від позивача: Попков О.О., дов. № б/н від 27.10.2014 року, представник;
Від відповідача: Іванова Н.А., дов. № 7/29-1120 від 30.12.2014 року, спеціаліст 1 категорії;
Від третьої особи: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Приватне підприємство "Восход" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про внесення змін до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки, укладеного між Криворізькою міською радою та приватним підприємством "Восход", зареєстрованого від 16.03.2007р. за № 040710800230, виклавши його в наступній редакції:
- "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 406 427,75 грн. (33 868,98 грн. на місяць) та вноситься "Орендарем" виключно в грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 р. № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" на рахунок управління Державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу № 32211812700020 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця", з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 27.11.14р.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що у відповідності до чинного законодавства України Криворізькою міською радою було прийняте рішення №2088 від 26.06.2013р. "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу", яким були затверджені та введені в дію ставки податку за земельні ділянки на території міста, визначені відповідно до вимог п.1. ст. 275 Податкового кодексу України як для міста обласного значення та розміри коефіцієнтів диференціації ставки земельного податку, яке є чинним та таким, що відповідає вимогам законодавства.
20.01.15 р. в судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02.03.2007 року між Криворізькою міською радою (Орендодавець; Відповідач) та Приватним підприємством „Восход" (Орендар; Позивач) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір).
Відповідно до п.1 вище зазначеного Договору, Орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.06.2006 року № 141 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення сортувальної установки по переробці відвалів та виробничої бази, несільськогосподарського використання на території шлакових доменних відвалів ВАТ „Міттал Стіл Кривий Ріг" в Дзержинському районі м. Кривого Рогу.
Згідно п. 2.1. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 53 302 кв.м.
Виконуючи умови Договору, відповідач передав позивачу у користування земельну ділянку, про що свідчить акт приймання-передачі земельної ділянки від 16.03.2007 року (а.с. 14-15).
Відповідно до п. 3.1. Договору, Договір укладено на десять років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
В п.п. 4.1., 4.3., 4.6. Договору сторони дійшли згоди про те, що річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Криворізького міського управління земельних ресурсів на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33214812600020 у банку УДК у Дніпропетровській області МФО 805012 Код ЄДРПОУ 24230992 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошовї оцінки земельної ділянки. Розмір грошовї оцінки земельної ділянки з урахуванням індексації змінюється без внесення змін і доповнень до Договору.
Орендар самостійно обчислює суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
07.04.2008 року між Орендодавцем та Орендарем укладено Додаткову угоду, відповідно до якої річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі з 01.01.2008 р. у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у Дзержинському районі м. Кривого Рогу № 332 118 127 00020 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013р. № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" затверджено та введено в дію з 01.01.2014 р. ставки податку за земельні ділянки на території міста, визначені відповідно до вимог п. 1 ст. 275 Податкового кодексу України як для міста обласного значення з чисельністю населення від 500 до 1000 тис. осіб; розміри коефіцієнтів диференціації ставки земельного податку за користування земельними ділянками певного функціонального використання та місцезнаходження в межах міста, а також надано згоду орендарям земельних ділянок на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок у частині річної орендної плати за землю.
Звертаючись з даним позовом, позивач посилається на те, що Законом України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесені зміни до Податкового кодексу України, а саме, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Базою ж оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом; або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
З огляду на те, що у м. Кривому Розі відсутня нормативна грошова оцінка земель міста, тому, на думку позивача, базою оподаткування є площа земельної ділянки, без застосування трикратного розміру земельного податку, що є підставою для внесення відповідних змін у спірний договір.
Вимоги позивача задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Згідно ст. 188 Господарського Кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20 денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. В цій ситуації умови, що підлягають зміні, будуть визначатися рішенням суду.
Дії щодо зміни чи розірвання договору за своєю юридичною природою є угодами, до яких застосовуються загальні правила про вчинення угод із застосуванням спеціальних правил, що відносяться до форми їхнього вчинення.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, угода про зміну або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що і договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обігу.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (п.14.1.136. Податкового кодексу України).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (п.288.7. Податкового кодексу України).
Відповідно до Постанови пленуму Вищого господарського суду України, від 29 травня 2013р. № 8 "Про внесення змін і доповнень до постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Статтею 275 Податкового кодексу України встановлено ставки податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, ставки податку затверджуються місцевими радами.
На підставі зазначеної вище статті, 26.06.2013р. Криворізькою міською радою прийнято рішення № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу".
Зазначеним рішенням затверджено та введено в дію з 01.01.2014 року ставки податку за земельні ділянки на території міста, визначені відповідно до вимог п. 1 ст. 275 Податкового кодексу України як для міста обласного значення з чисельністю населення від 500 до 1000 тис.
Постановою Дзержинського районного суду міста Кривого рогу Дніпропетровської області у справі №210/4946/13-а (провадження №2-а/210/21/14) від 20.02.2014 року, яка ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2014 року залишена без змін, в позові про скасування п.п.1.1 рішення Криворізької міської ради від 26.06.2013 року №2088 „Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу в частині слів "обласного значення" - відмовлено.
Згідно ч.3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, рішення Криворізької міської ради № 2088 від 26.06.2013 року "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" є чинним.
Разом з тим, з 01.04.2014р. набрав чинності Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року, яким, зокрема, були внесені зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є:
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2. ст.271).
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1.).
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки(п.288.2.). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.п.288.3,288.4.).
Відповідно до п. 288.5.1. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель, визначено Законом України "Про оцінку земель".
Відповідно до ст. 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита приміні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
З матеріалів справи вбачається, що з 01.01.2014р. припинила свою дію нормативно грошова оцінка земельних ділянок, яка була затверджена рішенням Криворізької міської ради №3884 від 14.05.2010р.
Зважаючи на укладений договір оренди земельної ділянки, орендна плата за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності є договірною, регульованою величиною та обов'язковим платежем, нормативно грошова оцінка землі є необхідною та повинна бути врахована при визначенні розміру орендної плати.
Отже, визначення розміру орендної плати в порядку запропонованому позивачем без урахування нормативно-грошової оцінки земельної ділянки є безпідставним.
З урахуванням внесених до Податкового кодексу України змін щодо розміру орендної плати, зокрема, підпункту 288.5.1. п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу, яким передбачено, що річна сума орендного платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, суд не вбачає підстав задовольнити вимогу позивача щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки стосовно розміру орендної плати у запропонованій позивачем редакції.
Керуючись ст.ст. 632, 638, 651, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 271, 275, 288 Податкового кодексу України, ст.. 30 закону України „Про оренду землі", ст.ст. 35, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Повне рішення складено: 26.01.15 р.
Суддя І.Ф. Мельниченко