Постанова № 42422646, 23.01.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.01.2015
Номер справи
826/19133/14
Номер документу
42422646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

23 січня 2015 року 14:10 справа №826/19133/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Добрівської Н.А., Катющенка В.П., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс АсМАП України"доДержавної інспекції України з безпеки на наземному транспортіпровизнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити діїОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс АсМАП України" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Сервіс АсМАП України") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (далі по тексту - відповідач, Укртрансінспекція), в якому просить: 1) визнати нечинним рішення конкурсного комітету Укртрансінспекції в частині недопущення ТОВ "Сервіс АсМАП України" до участі у конкурсі з визначенням на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу від 10 вересня 2014 року; 2) зобов'язати конкурсний комітет Укртрансінспекції допустити позивача до участі у конкурсі на визначення функцій робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій, їх оцінки, підготовки документів за результатами конкурсу та інших матеріалів; 3) зобов'язати конкурсний комітет відповідача оголосити переможця конкурсу на визначення підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій, їх оцінки, підготовки документів за результатами конкурсу та інших матеріалів;4) здійснити судовий контроль за виконання відповідачем рішення у даній справі; 5) встановити відповідачу строк один місяць на подання звіту про виконання судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 грудня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/19133/14, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 24 грудня 2014 року представники позивача позовні вимоги підтримали, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив; сторонами заявлено спільне клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Наказом Укртрансінспекції від 04 серпня 2014 року №460 "Про визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу" відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081, доручення в.о. Міністра інфраструктури України Єфименка К.О. від 14 лютого 2013 року №181/25/11-13, з метою визначення робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів, затверджено умови проведення конкурсу, з визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу згідно додатку 1 цього наказу, а також форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі згідно додатку 2 цього наказу.

З метою участі у конкурсі щодо визначення робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів ТОВ "Сервіс АсМАП України" подало відповідачу заяву про участь у конкурсі та пакет документів, всього на 192 арк.

Згідно з протоколом засідання з визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу від 10 вересня 2014 року за результатами розгляду документів ТОВ "Сервіс АсМАП України" щодо участі у конкурсі встановлено наступне: ТОВ "Сервіс АсМАП України" для участі у конкурсі подало документи на 192 арк. у повному обсязі, але подані документи містять суперечливі дані, тобто є такими, що подані не у відповідності до заявлених вимог та в порушення вимог законодавства, зокрема: 1) відповідно видів діяльності, зазначених у статуті, ТОВ "Сервіс АсМАП України" має право надавати послуги з перевезень, провадити діяльність на ринку транспортних послуг, пов'язану з наданням послуг з перевезень, що суперечить вимогам пункту 18 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування"; 2) відповідно до пункту 17.6.4. статуту позивача директор товариства затверджує штатний розклад та правила трудового розпорядку, але штатний розпис ТОВ "Сервіс АсМАП України", поданий у складі документів для участі у конкурсі, затверджений президентом АсМАП України ОСОБА_3; 3) позивачем не надано доказів досвіду роботи не менш трьох років з питань організації пасажирських автомобільних перевезень; 4) учасник позивача - АсМАП України представляє інтереси автомобільних перевізників, що суперечить вимогам пункту 18 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування"; 5) освіта таких працівників позивача, як ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, не відповідає заявленим вимогам.

Позивач вважає, що рішення про недопущення ТОВ "Сервіс АсМАП України" до участі у конкурсі, викладене у протоколі конкурсної комісії від 10 вересня 2014 року, є протиправним, оскільки підприємством подано для участі у конкурсі всі документи згідно переліку, затвердженого Наказом Укртрансінспекції від 04 серпня 2014 року №460 "Про визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу".

Відповідач проти позову заперечив, підтримавши мотиви рішення, викладеного у протоколі конкурсної комісії від 10 вересня 2014 року.

Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується із позовними вимогами ТОВ "Сервіс АсМАП України", виходячи з наступних мотивів.

Частина одинадцята статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачає, що для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали.

Відповідно до пунктів 14-16 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 (далі по тексту - Порядок) у разі коли організатор залучає робочий орган, на нього покладаються функції з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів.

Робочий орган визначається на конкурсних засадах відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт".

З метою визначення на конкурсних засадах робочого органу організатор: 1) утворює комітет з визначення робочого органу; 2) визначає форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі; 3) визначає умови конкурсу; 4) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до початку конкурсу у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу та його умови.

Пункт 17 Порядку визначає, що у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також умовам проведення відповідного конкурсу.

Згідно з пунктом 18 Порядку не опускаються до участі в конкурсі підприємства (організації), які надають послуги з перевезень, провадять діяльність на ринку транспортних послуг, пов'язану з наданням послуг з перевезень, представляють інтереси окремих автомобільних перевізників.

Як встановлює пункт 19 Порядку, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Аналіз наведених правових норм вказує, що для підготовки матеріалів щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів організатор конкурсу на конкурсних засадах може залучити робочий орган; при цьому такому конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", тобто мають фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень, та умовам проведення відповідного конкурсу.

Відповідно до пункту 6 Умов проведення конкурсу на визначення підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, аналізу одержаних пропозицій, їх оцінки, підготовки документів за результатами конкурсу та інших матеріалів, затверджених наказом Укртрансінспекції від 04 серпня 2014 року №460 "Про визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу" (далі по тексту - Умови конкурсу), у конкурсі на визначення робочого органу можуть брати участь підприємство (організація), яке:

має не менше 3 фахівців з відповідною профільною освітою та досвід роботи не менш трьох років з питань організації пасажирський автомобільний перевезень;

має фахівців, які мають досвід визначати необхідну кількість транспортних засобів, необхідну для виконання перевезень на автобусних маршрутах (рейсах), можуть визначати категорію транспортних засобів, технічні та екологічні характеристики;

має фахівці, які досконально володіють нормативно-правовими актами у сфері пасажирських автомобільних перевезень;

має у власності або у тимчасовому користуванні на законних підставах приміщення для персоналу та для забезпечення проведення конкурсів, що знаходиться на території міста Києва;

має приміщення для архіву з метою зберігання документів, пов'язаних з проведенням конкурсів;

має у власності або у тимчасовому користуванні на законних підставах необхідну комп'ютерну техніку, у тому числі принтери, сканери, копіювальну техніку, проектор тощо.

Згідно з пунктом 7 Умов проведення конкурсу до участі у конкурсі не допускаються підприємства (організації), що:

провадять діяльність на ринку транспортних послуг, пов'язану з наданням послуг з автомобільних перевезень;

мають менше 3 штатних фахівців з відповідною профільною вищою освітою та досвідом роботи менше трьох років з питань організації пасажирських автомобільних перевезень;

перебувають в процесі припинення юридичної особи, визнані банкрутом або до яких порушено справа про банкрутство;

подали для участі у конкурсі на визначення робочого органу документи не в повному обсязі;представляють інтереси окремих перевізників, власників автостанцій або об'єднань перевізників.

Вирішуючи питання відповідності ТОВ "Сервіс АсМАП України" вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", та Умовам проведення конкурсу, суд виходить із наступного.

Згідно з частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частина четверта статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Колегія суддів зауважує, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували, що ТОВ "Сервіс АсМАП України" має не менше 3 фахівців з відповідною профільною освітою та досвід роботи не менш трьох років з питань організації пасажирський автомобільний перевезень; що позивач має фахівців, які мають досвід визначати необхідну кількість транспортних засобів, необхідну для виконання перевезень на автобусних маршрутах (рейсах), можуть визначати категорію транспортних засобів, технічні та екологічні характеристики; що позивач має фахівців, які досконально володіють нормативно-правовими актами у сфері пасажирських автомобільних перевезень.

Таким чином, наявні в матеріалах справи докази не підтверджують, що ТОВ "Сервіс АсМАП України" відповідає вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", та Умовам проведення конкурсу, а тому, відповідно, може брати участь у конкурсі з метою визначення робочого органу.

З огляду на викладене, на думку суду, рішення конкурсного комітету Укртрансінспекції, викладене у протоколі засідання з визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу від 10 вересня 2014 року, в частині недопущення ТОВ "Сервіс АсМАП України" до участі у конкурсі з визначення робочого органу є правомірним, а тому підстави для зобов'язання відповідача допустити позивача до участі у конкурсі та для задоволення позовних вимог у цій частині відсутні.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача оголосити переможця конкурсу на визначення підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу є також необґрунтованими, оскільки відповідно до пункту 19 Порядку визначення переможцем конкурсу того чи іншого підприємства є дискреційними повноваженнями конкурсного комітету Укртрансінспекції.

Не підлягають задоволенню і позовні вимоги щодо здійснення судового контролю за виконанням рішення у даній справі, виходячи з того, що за правилами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням рішення судового рішення в адміністративній справі допускається лише у випадках ухвалення рішення не на користь суб'єкта владних повноважень; у свою чергу дане судове рішення фактично ухвалене не на користь особи позивача.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Укртрансінспекцією доведено відповідність оскаржуваного рішення вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "Сервіс АсМАП України" задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс АсМАП України" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.А. Кузьменко

Судді Н.А. Добрівська

В.П. Катющенко