ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2015 року справа № 823/3900/14
11 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мишенка В.В.,
при секретарі - Гордієнку Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася з позовом Смілянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі-позивач) в якому просить, стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) на користь бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області заборгованість по єдиному податку у розмірі 1644 грн 30 коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 1644 грн 30 коп з єдиного податку, який виник на підставі акту про результати перевірки своєчасності сплати податків до бюджету та винесеного на його підставі податкового повідомлення - рішення.
26 січня 2014 року позивач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника, додатково зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив розглянути справу без його участі на підставі наданих документів.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
ОСОБА_1, як фізична особа - підприємець, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована 20.03.2013 відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та взята на облік у Шполянському відділенні Смілянської ОДПІ 21.03.2013. З 01 січня 2014 року перейшла на спрощену систему оподаткування, згідно свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_2 від 11 грудня 2013 року.
Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до підпункту 10.1.2. пункту 10.1, пункту 10.2 статті 10 податкового кодексу України єдиний податок відноситься до місцевих податків, місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок.
Згідно ст. 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 291.3 статті 293 податкового кодексу України передбачено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Так згідно абзаців 1-3 частини 2, частиною 1 пункту 291.4 статті 294 суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Згідно з пунктами 293.1, 293.2 статті 293 ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;
2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Судом встановлено, що відповідачем до Шполянського відділення Смілянської ОДПІ 11 грудня 2013 року подана заява про застосування спрощеної системи оподаткування. В даній заяві відповідач вказав, що видом його підприємницької діяльності є інші види роздрібної торгівлі поза магазинами, вказавши при цьому 2 групу платника єдиного податку. На підставі даної заяви ОСОБА_1 видано свідоцтво серії НОМЕР_2 від 11 грудня 2013 про сплату єдиного податку. Відповідно до якого фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року переходить на спрощену систему оподаткування.
Василівська сільська рада Шполянського району Черкаської області своїм рішенням від 21 червня 2013 року № 33-2/VI "Про встановлення єдиного податку (спрощеної системи оподаткування) та ставок єдиного податку на 2014 рік" встановила для даної групи ставку єдиного податку в розмірі 15 % від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня податкового (звітного) року. Ставки єдиного податку вступають в силу з 01 січня 2014 року.
Тобто фізична особа - підприємець щомісячно повинна сплачувати єдиний податок в сумі 182 грн 70 коп.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Відповідальність платника податку передбачена пунктом 122.1 статті 122 податкового кодексу України, а саме несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно підпункту "е" пункту 176.1 статті 176 даного кодексу платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Статтею 295 даного кодексу встановлено порядок нарахування та строки сплати єдиного податку. Відповідно до абзацу першого та другого пункту 295.1 статті 295 передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Судом встановлено, що головним державним ревізором сектору доходів і зборів з фізичних осіб Чепуром Олександром Віталійовичем проведена перевірка в приміщенні Шполянського відділенням Смілянської об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Черкаській області відповідача з питань своєчасності сплати узгодженого зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб за період з 01.01.2014 по 30.06.2014, за результатом якої складено акт про результати перевірки своєчасності сплати податків до бюджету від 15.07.2014 № 1077/23-04-17-0108/НОМЕР_1 та винесено на його підставі податкове повідомлення - рішення від 15.07.2014 № 0008971700 на суму 548 грн 10 коп.
Підпункт 14.1.156 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається податковим боргом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу позивачем сформована податкова вимога форми "Ф" № 195 - 23 від 25.02.2014 на суму 354 грн. 75 коп., яка отримана відповідачем особисто 25.02.2014.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган контролюючий здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пункт 95.2 вказаної статті передбачає, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
05 березня 2014 року позивачем винесено рішення № 3 про опис майна у податкову заставу. Складено акт опису майна № 3 від 05.03.2014. В зв'язку з наявністю податкового боргу податкова застава зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 05.03.2014.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в дохід бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 38627894) податковий борг в розмірі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлено 23.01.2015