КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3222/14 Головуючий у 1-й інстанції: Заяць О.В.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта ОСОБА_3
пр-к відповідача Нагнойна Л.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Новобасанської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Новобасанської сільської ради, в якому (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) просив скасувати рішення 32 сесії 6 скликання Новобасанської сільської ради від 25 липня 2014 року, яким сільського голову ОСОБА_5 звільнено за власним бажанням з 25 липня 2014 року у зв'язку з достроковим припиненням повноважень як незаконне та протиправне.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції прокурор подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить ухвалене рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Порушенням норм матеріального права, що тягнуть за собою обов'язкове скасування судового рішення та ухвалення нового є, зокрема розгляд і вирішення справи неповноважним судом.
Суд першої інстанції, відкриваючи провадження в адміністративній справі та розглядаючи справу по суті, виходив з того, що даний спір віднесений до підсудності Чернігівського окружного адміністративного суду.
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно з п.1 ч. 2 ст. 18 КАС України Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідачем у справі є орган місцевого самоврядування, а саме - Новобасанська сільська рада.
Спір, між сторонами виник з приводу законності прийнятого органом місцевого самоврядування колегіального рішення від 25.07.2014 року.
Отже, заявлені позивачем вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судом як адміністративним судом.
За таких підстав, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції порушено правила предметної підсудності, справу вирішено неповноважним судом, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.
Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з наступних обставин та фактів.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 16 листопада 2010 року обіймав посаду голови Новобасанської сільської ради, Бобровицького району, Чернігівської області.
Відповідно до заяви від 22.07.2014 року позивач просив достроково припинити повноваження за власним бажанням.
Рішенням 32 сесії 6 скликання Новобасанської сільської ради від 25.07.2014 року, за наслідками розгляду заяви сільського голови ОСОБА_5 про дострокове припинення повноважень за власним бажанням, вирішено звільнити останнього в зв'язку з достроковим припиненням повноважень з 25.07.2014 року.
Позивач, вважаючи зазначене рішення протиправним, оскаржив його до суду.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірне рішення прийнято на підставі його заяви, написаної під психологічним примусом, а тому не виражає його вільного волевиявлення. Крім того, вказує на протиправність зазначеного рішення, оскільки в подальшому ним було подано заяву про відкликання заяви про дострокове припинення повноважень голови сільської ради.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування визначені статтею 20 вказаного Закону, відповідно до якої, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.1 ст.10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст.12 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Отже, посада голови сільської ради є виборною посадою в органі місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як зокрема, прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно частини 3 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Відповідно до ч.1 статті 79 цього Закону повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»; 4) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.
Відповідно до п.1 ч. 7 статті 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у пунктах 1, 2, 5, 6 частини першої цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
З системного аналізу зазначених правових норм слідує, що дострокове припинення повноважень сільського голови в разі його звернення з відповідною заявою відбувається саме з моменту подання останнім такої заяви, а рішенням сільської ради за наслідками обговорення ситуації, що виникла, депутатами сільської ради зазначений факт лише береться до відома і жодним чином не може змінити наслідки подання такої заяви.
Отже, при прийнятті рішення за заявою голови ради про припинення повноважень не потребується встановленої ч. 3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» процедури щодо таємного голосування не менше як двома третинами голосів від загального складу ради.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, будучи обраним головою Новобасанської сільської ради, 22.07.2014 року подав на розгляд сесії заяву про дострокове припинення повноважень за власним бажанням.
Рішенням чергової 32 сесії Новобасанської сільської ради 6-го скликання від 25.07.2014 року прийнято рішення про звільнення сільського голови ОСОБА_5 у зв'язку з достроковим припиненням повноважень за власним бажанням.
За таких підстав, колегія суддів вважає, що відповідачем дотримано процедуру прийняття оскаржуваного рішення.
Щодо доводів позивача, з якими погодився суд першої інстанції, про відкликання раніше поданої заяви, то колегія суддів звертає увагу на наступне.
По-перше, позивач подав до Новобасанської сільської ради заяву про відкликання заяви про дострокове припинення повноважень лише 08.08.2014 року, тобто після прийняття оскаржуваного рішення.
Відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.
Разом з тим, зазначені приписи трудового законодавства не можуть застосовуватися до спірних правовідносин, оскільки посада голови сільської ради є виборною посадою в органі місцевого самоврядування. Трудовий договір з позивачем на невизначений строк не укладався.
Крім того, статтею 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, а саме: у разі звільнення сільського, селищного, міського голови з посади у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень. Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 32 сесії 6 скликання Новобасанської сільської ради від 25.07.2014 року «Про покладення обов'язків сільського голови на секретаря сільської ради Нагнойну Л.В.» у зв'язку з достроковим припиненням повноважень сільського голови ОСОБА_5 сесія сільської ради вирішила покласти обов'язки сільського голови на секретаря сільської ради Нагнойну Л.В. та подати клопотання до Верховної ради України про призначення позачергових виборів сільського голови.
Зазначені обставини виключали можливість на законних підставах продовжувати з 25.07.2014 року виконання посадових обов'язків позивачем як головою сільської ради.
Отже, позовні вимоги є безпідставними.
Крім того, матеріалами справи не доведено обставин щодо здійснення психологічного примусу на позивача з метою написання заяви про дострокове припинення повноважень голови сільської ради.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст.160, 195, 197, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Чернігівської області - задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до Новобасанської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 23.01.2015 р.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.