Провадження по справі № 2-а/401/19/15
Справа № 401/5358/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2015 року м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Регеші В.О.
за участю: секретаря Фадєєвої О.О.,
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Чобан Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську Кіровоградської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправним і скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 810 від 07 листопада 2014 року "Про демонтаж тимчасової споруди, розташованої на тротуарі по АДРЕСА_1".
Обґрунтовуючи заявлені вимоги тим, що на підставі рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради № 435 від 10.04.2008 року "Про організацію тимчасово торгівельного майданчика живими квітами по вул. Леніна біля зупинки "ЦРЛ" на організованому торгівельному майданчику біля будівлі № 110 по вул. Леніна в м. Світловодську встановлено споруду, в якій позивач здійснює торгівлю квітами. 24.09.2014 року позивач звернувся до Світловодського міського голови Котенка Ю.М. з проханням надати дозвіл для розміщення торгівельного павільйону. Листом № 2-1256/1 від 20.10.2014 року позивачу вказано на необхідність звільнення земельної ділянки та рекомендовано звернутись до Виконавчого комітету Світловодської міської ради із заявою про можливість відведення місця для розміщення торгівельного павільйону. 07.11.2014 року Виконавчим комітетом Світловодської міської ради прийнято рішення № 810 "Про демонтаж тимчасової споруди, розташованої на тротуарі по АДРЕСА_1". З таким рішенням позивач не згоден і вважає його протиправним так, як порушено його права передбачені Конституцією України та Земельним кодексом України. Такий незаконний демонтаж належного позивачу торгівельного павільйону фактично припинить підприємницьку діяльність та залишить його та його родину без засобів існування, оскільки інших доходів позивач не має. Саме тому позивач змушений звернутись з даним позовом до суду.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав на викладених в позовних вимогах обставинах, просить суд задовольнити позов та скасувати протиправне рішення відповідача.
В судовому засіданні представник відповідача Чобан Р.А. проти задоволення позову заперечив та просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 в повному обсязі. Посилаючись на те, що рішенням № 582 від 25.09.2012 року "Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Світловодськ" міська рада вирішила Виконавчому комітету Світловодської міської ради в термін до 01.01.2013 р. здійснити заходи по розробці комплексної схеми розміщення тимчасових споруд (далі по тексту - ТС) в межах міста Світловодськ та архітипу таких споруд. Також, затверджено порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Світловодськ, Типовий договір користування місцем (на розміщення ТС), що перебуває в комунальній (державній) власності, з розрахунком оплати по договору та актом прийому-передачі. Пунктом 2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 року № 244 та зареєстрованого в МЮ України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068 передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Пунктами 2.30, 2.31 вищенаведеного порядку передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється. Відповідних документів ОСОБА_3 про отримання дозволу на встановлення торгівельного павільйону за адресою АДРЕСА_1 до матеріалів справи не надано.
Представник третьої особи Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Клюєвська Н.А. надала суду письмові пояснення, згідно яких просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 в повному обсязі (а.с. 46-49).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 займається підприємницькою діяльністю згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 566316 (а.с. 6).
Рішенням Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 10 квітня 2008 року № 435 "Про організацію тимчасового торгівельного майданчика живими квітами по АДРЕСА_1 надано дозвіл Світловодському міському комунальному підприємству "Комбінат комунальних послуг" на організацію тимчасово торгівельного майданчика живими квітами по вул. Леніна біля зупинки "ЦРЛ" (а.с. 7).
Рішенням Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 07 листопада 2014 року № 810 "Про демонтаж тимчасової споруди, розташованої на тротуарі по АДРЕСА_1" зобов"язано ФОП ОСОБА_3 власника тимчасової споруди розташованої на тротуарі по АДРЕСА_1 протягом 15 днів з дати ухвалення цього рішення здійснити за власний рахунок демонтаж тимчасової споруди по АДРЕСА_1 на яку відсутні правовстановлюючі документи на розміщення (а.с. 8).
У відповідності до статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Статтею 31 Закону також визначено повноваження виконавчих комітетів у галузі будівництва, зокрема: участь у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку та у випадках, встановлених законом; організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів; здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Відповідно до ст.ст. 20, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", організація благоустрою та самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, рішення яких є обов'язковими на відповідній території.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", до об'єктів благоустрою, зокрема віднесено, вулиці, прибудинкові території, території загального користування, дороги, тощо.
Згідно до ст. 16 Закону, на об'єктах благоустрою забороняється в т.ч. самовільно встановлювати павільйони, кіоски.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Враховуючи визначені вказаними законами повноваження у сфері організації благоустрою та самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів, Світловодською міською радою було прийняте рішення № 582 від 25.09.2012 року "Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Світловодськ", яке за своєю правовою природою є нормативно - правовим актом, тобто рішення суб'єкта владних повноважень (Світловодської міської ради), яке містить норми права, що поширюють свою дію на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і яке призначено для неодноразового застосування щодо цього кола осіб.
Зазначеним рішенням міська рада вирішила Виконавчому комітету Світловодської міської ради в термін до 01.01.2013 р. здійснити заходи по розробці комплексної схеми розміщення тимчасових споруд в межах міста Світловодськ та архітипу таких споруд. Також, затверджено порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м.Світловодськ, Типовий договір користування місцем (на розміщення ТС), що перебуває в комунальній (державній) власності, з розрахунком оплати по договору та актом прийому передачі.
Відповідно до п. 2 ст. 171 КАС України, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно - правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
В свою чергу, вищенаведені норми Закону України "Про благоустрій населених пунктів"та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" надають достатній обсяг повноважень міській раді для прийняття вказаного нормативно - правового акту, який направлений на врегулювання суспільних відносин на відповідній території у сфері благоустрою населених пунктів, самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів та делегування відповідної частини повноважень у цих сферах їх виконавчим органам.
Вказане цілком відповідає п.7 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування"згідно до якої до відання виконавчих органів міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Пунктом 2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 року № 244 та зареєстрованого в МЮ України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068 передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Пунктами 2.30, 2.31 вищенаведеного порядку передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється.
З матеріалів справи вбачається, що позивач взагалі не має дозвільних документів, передбачених діючим законодавством, на встановлення вищенаведеного об'єкта торгівлі.
10 квітня 2008 року рішенням виконавчого комітету Світловодської ради за № 435 "Про організацію тимчасового торговельного майданчика квітами по вул. Леніна біля зупинки "ЦРЛ" було надано дозвіл Світловодському міському комунальному підприємству "Комбінат комунальних послуг" на організацію тимчасового торговельного майданчика живими квітами по вул. Леніна біля зупинки "ЦРЛ". Зазначене рішення було скасовано рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 01.10.2010 року № 454, яким було визначено дислокацію місць виїзної торгівлі.
Позивачем зазначено в позові, що ним на організованому торговельному майданчику було встановлено споруду (торгівельний павільйон). Згідно наказу Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України № 281 від 28.07.2004 року "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо базових моделей ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів" було надано визначення Торговельний павільйон - відокремлена, закрита з усіх боків будівля або приміщення, призначене для торгівлі протягом усього року, що обов'язково має значних розмірів торговельний зал для покупців. У торговельних павільйонах торговельні місця повинні влаштовуватися на стаціонарній основі.
Відповідних документів ОСОБА_3 про отримання дозволу на встановлення торгівельного павільйону за адресою АДРЕСА_1 до матеріалів справи не надано.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що в позовних вимогах ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - УЖКГ Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправним і скасування рішення необхідно відмовити.
Судові витрати у справі суд відносить за рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 158, 160-167, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправним і скасування рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 810 від 07 листопада 2014 року "Про демонтаж тимчасової споруди, розташованої на тротуарі по АДРЕСА_1" - відмовити.
Ухвалу Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 23 грудня 2014 року про забезпечення позову - скасувати.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Світловодський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Регеша В.О.
15.01.2015