Постанова № 42415927, 20.01.2015, Комсомольський районний суд м.Херсона

Дата ухвалення
20.01.2015
Номер справи
667/9952/14-а
Номер документу
42415927
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 667/9952/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2015 року Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:

головуючого -судді Майдан С.І.

при секретарі - Філіпенко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, головного управління Державної казначейської служби України в Херсонській області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 06.01.2005 року. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу». Проте їй для визначення пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Позивачка зверталася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено в цьому. Просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол №64 від 11.11.2014 року) УПФ України в м.Херсоні, зобов'язати УПФ України у м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії по довідці №139 від 17.06.2014 року, яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області з урахування інших виплат, починаючи з 06.01.2005 року, відшкодувати позивачу з Державного бюджету України суму судових витрат у розмірі 2073,08 грн.

Ухвалою суду від 20.01.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання УПФ України у м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії по довідці №139 від 17.06.2014 року, яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області з урахування інших виплат, починаючи з 06.01.2005 року по 21.05.2014 року залишені без розгляду у зв'язку з закінченням строків позовної давності.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві. В останнє судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Надав заяву про розгляд справи у його відсутність, наполягав на задоволені вимог позивача.

Позивач в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку.

Представник відповідача - УПФ України в м.Херсоні в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд в позові відмовити за необґрунтованістю. Крім того, зазначила, що позивачем пропущено строк на звернення до суду за захистом своїх порушених прав, так як особа дізналася про порушення свого права в день призначення пенсії - 06.01.2005 року, а не 11.11.2014 року коли їй було відмовлено у перерахунку пенсії. В останнє судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку.

Представник відповідача - Головногоуправління Державної казначейської служби України в Херсонській області позовні вимоги в відшкодування витрат на правову допомогу з державного бюджету просила суд відмовити, в іншій частині прийняти законне рішення. В останнє судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволеню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи з 06.01.2005 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Херсоні та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач 03.11.2014 року звернулася до УПФУ в м. Херсоні із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням інших виплат за довідкою про складову заробітної плати від 17.06.2014 року.

Протоколом УПФУ в м. Херсоні № 64 від 11.11.2014 року відмовлено позивачу у здійснені перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та роз'яснено право на звернення до суду у разі незгоди з протоколом.

Не погоджуючись з рішенням УПФУ в м.Херсоні, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав та інтересів 21.11.2014 року.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про Державну службу» - у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітку працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 33 Закону встановлено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань

Згідно до ст. 37 Закону України «Про Державну службу» - пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Аналіз вищезазначених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань сума індексації заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає що вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасувати рішення (протокол №64 від 11.11.2014 року) УПФ України в м.Херсоні, зобов'язання УПФ України у м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії по довідці №139 від 17.06.2014 року, яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області з урахування інших виплат, починаючи з 22.05.2014 року.

Що стосується позовних вимог про стягнення судових витрат, то вони також підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З квитанції №21542069 від 18.11.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн. за звернення до суду з зазначеним позовом.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.

З квитанції №21542079 від 18.11.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 сплачено 2000 грн. за договором про надання юридичних послуг.

Керуючись ст.ст.17,18, 71,90,94, 158-163 ,167, 244-2 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, головного управління Державної казначейської служби України в Херсонській області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Скасувати протокол засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначення та виплатою пенсій, Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні №№64 від 11.11.2014 рокущодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про складові заробітної плати №139 від 17.06.2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки №139 від 17.06.2014року , яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області, з урахуванням усіх складових заробітної плати, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 22.05.2014 року.

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні судові витрати за сплату судового збору у розмірі 73,08 грн., та судові витрати за надання правової допомоги в розмірі 2000 грн., а всього 2073,08 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комсомольський районний суд м.Херсона протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: С.І. Майдан