Постанова № 42409093, 21.01.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.01.2015
Номер справи
286/8532/14-а
Номер документу
42409093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/8532/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2015 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А. Л.

з секретарем Павленко Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, сільськогосподарського ТОВ «Словечне» про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду в 2009 році та просить стягнути з відповідача - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачену с.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в розмірі 11067,50 грн. та грошову допомогу у зв'язку з обмеженням продуктів місцевого виробництва, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в розмірі 181,90 грн., мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, та проживає в с. Антоновичі, Овруцького району, Житомирської області. Отримувала спірні виплати, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року , що призвело до порушення її прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 09.12.2014 року було залучено до участі в справі сільськогосподарське ТОВ «Словечне», як другого відповідача.

Позивач в судове засідання не з'явилася, але у своїй заяві просить справу розглядати у її відсутність.

Представники відповідачів - сільськогосподарського ТОВ «Словечне» та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явилися, хоча були своєчасно та належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання судової повістки та поштове повідомлення в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працювала в сільськогосподарському ТОВ «Словечне» та проживає в с. Антоновичі, Овруцького району, Житомирської області. Отримувала спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом.

Вказані обставини підтверджуються, копією паспорта серії НОМЕР_1, посвідчення потерпілої, довідками про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Антоновичі, Овруцького району, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема:

для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр. реф.).

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Закони України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VІІ, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст.ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 5,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, а тому останні проводять їх нарахування та виплату.

Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, сільськогосподарське ТОВ «Словечне» є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами доплат вказаних у довідках не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню в межах наданих доказів.

Зазначений позов позивач подавала до суду в порядку цивільного судочинства, однак, оскільки, з дня прийняття Конституційним судом України рішення 19-рп/2010 (справа №140/2010) від 09.09.2010 року зазначена категорія справ не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і розглядається в порядку адміністративного судочинства, яке не передбачає такий спосіб захисту як стягнення спірних коштів, суд обирає спосіб захисту прав позивача, який передбачено ст..105 КАС України, а саме зобов'язання відповідачів вчинити певні дії.

З огляду на те, що функції щодо призначення та виплати спірних виплат віднесено до компетенції відповідачів, суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Частиною 3 ст.99 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивач звернулася до суду 19.02.2009 року, тобто до прийняття Конституційним судом рішення19-рп/2010 (справа №140/2010) від 09.09.2010 року, відповідно в межах річного строку звернення до суду.

Суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знаходить підстав для поновлення пропущеного строку, а тому позов в частині вимог передбачених ст.ст. 37 ,39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.1998 по 30.04.2008 року підлягає залишенню без розгляду.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 146,16 грн..

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати сільськогосподарське ТОВ «Словечне» провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.05.2008 року по 30.11.2008 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " за період з 01.05.2008 року по 31.11.2008 року, виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати, розмір якої встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», щомісячно.

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, сільськогосподарського ТОВ «Словечне» про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " за період з 01.01.1998 року по 30.04.2008 року залишити без розгляду.

В задоволенні решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець