Постанова № 42406985, 03.10.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2014
Номер справи
808/6320/14
Номер документу
42406985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2014 року о/об 10 год. 04 хв.

Справа № 808/6320/14

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Ю.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу за поданням

Вільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

до Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1)

про стягнення коштів у сумі податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Вільнянська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі – заявник, Вільнянська ОДПІ) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з поданням в якому просить суд стягнути кошти у сумі податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб – 6798 грн. 69 коп. з рахунків платника податків – Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (далі – Дружелюбівський ВЦ №1), а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Від представника Вільнянської ОДПІ надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник Дружелюбівського ВЦ №1 до суду не прибув, причину суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду справи Дружелюбівський ВЦ №1 повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.8 ст.183-3 КАС України розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість задоволення подання з наступних підстав.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дружелюбівський ВЦ №1 зареєстровано як юридичну особу за адресою: 70053, Запорізька область, Вільнянський район, с.Дружелюбівка, вул.Олімпійська, буд.2. Дружелюбівський ВЦ №1 має ідентифікаційний код 08594542.

У поданій Дружелюбівським ВЦ №1 до Вільнянської ОДПІ Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік (вх.№1400002787 від 20.02.2014) платником нараховано земельного податку за земельні ділянки сільськогосподарського призначення всього на рік: за сільськогосподарські угіддя: рілля – 42022 грн. 20 коп., щомісячний платіж – 3501 грн. 85 коп.; сіножаті – 226 грн. 33 коп., щомісячний платіж – за січень-листопад 18 грн. 86 коп., за грудень 18 грн. 87 коп.; пасовища – 512 грн. 85 коп., щомісячний платіж – за січень-листопад 42 грн. 74 коп., за грудень 42 грн. 71 коп.; за несільськогосподарські угіддя (водний фонд) всього на рік – 762 грн. 81 коп., щомісячний платіж – за січень-листопад 63 грн. 57 коп., за грудень 63 грн. 54 коп. За земельні ділянки несільськогосподарського призначення (госп. буд.) нараховано земельного податку всього на рік 38060 грн. 00 коп., щомісячний платіж за січень-вересень 3171 грн. 67 коп., за жовтень-грудень 3171 грн. 61 коп. Звідси, загальна сума нарахованого земельного податку складає 81584 грн. 19 коп., щомісячний платіж за січень- листопад – 6798 грн. 69 коп., грудень – 6798 грн. 60 коп.

Вказана декларація визнана податковою звітністю і прийнята контролюючим органом до обліку.

Плата за землю – це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).

Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно з п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п.290.1 ст.290 Податкового кодексу України).

Згідно з п.4 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать: плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи «…» (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; «…».

Як зазначено у п.11 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів», затвердженого 05.12.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №765, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №217/24994, форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов’язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.

Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Заявником в обґрунтування вимог подання надано до суду інтегровану картку Дружелюбівського ВЦ №1 за якою за Дружелюбівським ВЦ №1 обліковується борг у сумі 6798 грн. 69 коп. по земельному податку з юридичних осіб по терміну сплати 30.09.2014.

Даних про розстрочення (відстрочення) податкового зобов’язання, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.

Дружелюбівським ВЦ №1 не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.

Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом досліджено наданий заявником корінець податкової вимоги №28 від 07.05.2012.

Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Відповідно до п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вище викладене, судом з’ясовано, що Дружелюбівський ВЦ №1 на час судового засідання має податковий борг у сумі 6798 грн. 69 коп. по земельному податку з юридичних осіб по терміну сплати 30.09.2014, який у добровільному порядку не погашений. У зв’язку з цим, суд приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню і вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з Дружелюбівського ВЦ №1.

Із поданих до суду матеріалів не вбачається спір про право.

Дружелюбівським ВЦ №1 не надано до суду доказів відсутності у нього коштів, які вважаються його власністю.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 183-3, 256 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.95 Податкового кодексу України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Подання задовольнити.

Стягнути з рахунків Дружелюбівського виправного центру Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (70053, Запорізька область, Вільнянський район, с.Дружелюбівка, вул.Олімпійська, буд.2, ідентифікаційний код 08594542) у банках, обслуговуючих даного платника податків, та за рахунок готівки, що йому належить, на користь бюджету (р/р33216811700085, код бюджетної класифікації 13050100, одержувач – УК у Вільнянському районі (с.Дружелюбівка), банк отримувача ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37997149) податковий борг по земельному податку з юридичних осіб у сумі 6798 грн. 69 коп. по терміну сплати 30.09.2014.

Стягнення заборгованості здійснювати в порядку та у спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 183-3, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 03.10.2014.

Суддя О.О. Прасов