Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 січня 2015 р. № 820/32/15
Харківський окружний адміністративний суд в особі судді Самойлової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання незаконними дій,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд про визнання незаконними дій відповідача щодо складання вимоги № Ф-496 від 05.08.2013 року про сплату ним недоїмки, посилаючись на те, що зазначена вимога видана з порушенням вимог ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме видана особою з назвою "УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області", яка не є уповноваженим територіальним органом Пенсійного фонду України і не має жодних повноважень щодо видання будь-яких рішень або вимог у порядку ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та водночас просить зобов"язати відповідача утриматися від складання стосовно нього таких вимог.
Сторони в судове засідання не прибули, надавши заяви про розгляд справи за їх відсутності, також відповідачем надані заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначено що в даному випадку його дії щодо складання спірної вимоги були вчинені відповідно до приписів діючого законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів, відповідно до вимог ст. 128 ч. 6 КАСУ.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований Новоайдарською РДА Луганської області як фізична особа-підприємець та в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області знаходиться на обліку як ФОП на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Як вбачається з доказів справи, 05.08.2013 року УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області складено стосовно ОСОБА_1 вимогу про сплату недоїмки, у зв'язку з тим що його заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складала 11310,78 грн.
Із заявами про її узгодження позивач звертався до відповідача та його вищестоящих органів, що останніми не було задоволено та спірна вимога залишилась чинною.
Суд погоджується з оскаржуваною вимогою та при вирішенні даного спору враховує наступні нормативні положення.
Так, дія Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" (в редакції, що діяла на момент формування спірної вимоги про сплату недоїмки) поширюється на відносини, що виникають під час діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 2 Закону).
Так, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону - платниками єдиного внеску серед іншого визначені фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислює сплачувати єдиний внеску. (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону).
На підставі п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У ч. 2. ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Ч. 3 ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день.
Згідно з приписами ст. 1 Закону мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
При цьому, відповідно до ст. 22 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2011 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2011 рік у місячному розмірі; з 1 січня - 941 грн., з 1 квітня - 960 грн., з 1 жовтня - 985 грн., з 1 грудня - 1004 грн. Таким чином, мінімальний розмір страхового внеску у 2011 роді у місячному розмірі становить: з 1 січня - 326,53 грн., (941 грн. х 34,7%), з 1 квітня - 333,12 грн. (960 грн. х 34,7%), з 1 жовтня - 314.80 грн. (985 грн. х 34,7%), з 1 грудня - 348,39 грн. (1004 грн. х 34,7%).
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2012 рік у місячному розмірі: з 1 січня -1073,00 грн., з 1 квітня - 1094,00 гри., з 1 липня - 1102,00 грн., з 1 жовтня - 1118,00 грн.; з 1 грудня - 1134,00. Таким чином, мінімальний розмір страхового внеску у 2012 році у місячному; розмірі становить; з 1 січня - 372,33 грн. (1073 грн. х 34,7%), з 1 квітня - 379,62 грн. (1094 грн. х; 34,7%), з 1 липня - 382,39 грн. (1102 грн. х 34,7%), з 1 жовтня - 387,95 грн. (1118 грн. х 34,7%), з 1 грудня -393,50 грн. (1134 грн. х 34,7%).
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України па 2013 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2013 рік у місячному розмірі: з 1 січня -1147 грн., з 1 грудня - 1218 грн. Таким чином, мінімальний розмір страхового внеску у 2013 році у місячному розмірі становить; з 1 січня - 398,01 грн. (1147 грн. х 34,7%), з 1 грудня - 422,65 грн. (1218 грн. х 34,7%).
Суми єдиного внеску, своєчасно не нараховані та/або не сплачені у отроки, встановлені цим Законом, обчислені територіальними органами Пенсійною фонду України у випадках; передбачених дим Законом, вважаються недоїмкою і стягуються з нарахуванням пені застосуванням штрафів.
Відповідно до п. 6.2. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правлінням Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5, зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.10.2010 р. №991/18289 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч. 4 ст. 25 Закону).
Відповідно до п. 6.3 Інструкції вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області правомірно сформовано та надіслано ОСОБА_1 для узгодження вимогу про сплату недоїмки від 05.08.2013 року № Ф-496 (заборгованість зі сплати єдиного внеску склала в розмірі 11310,78 грн.: за 2011 р. - 4010,30 грн., за 2012 р. - 4572,42 грн., за 1 півріччя 2013 р.-2388,06 грн. та штрафні санкції - 340,00 грн.).
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону регламентовано, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державна соціально страхування на випаде безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
Також, посилання позивача на відсутність повноважень УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області щодо складання спірної вимоги не можуть бути прийняті судом до уваги з огляду на положення Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб- підприємців", ст. 2 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрі України від 22.01.1996 р. № 118 (із змінами), оскільки відповідач у встановленому законом порядку зареєстрований, про що свідчить запис у ЄДР, а від так, діє в правовому полі.
На підставі викладеного вище, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 мав недоїмку по єдиному внеску в сумі 11310,78 грн., що ним не спростовано, вимога про сплату боргу № Ф-496 від 05.08.2013 року пенсійним органом виставлена відповідно до вимог чинного законодавства.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, в даному випадку відповідна сторона дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її оскаржувані дії, як суб'єкта владних повноважень, є правомірними, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для захисту прав, свобод та інтересів позивача в розумінні положень ст. 2 КАСУ, що є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання незаконними дій.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Самойлова В.В.