Постанова № 42405824, 22.01.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2015
Номер справи
821/4966/14
Номер документу
42405824
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/4966/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

Генічеська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, Генічеська ОДПІ) звернулась з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного податку в сумі 691,87 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач є платником єдиного податку та має узгоджену податкову заборгованість. На даний час податковий борг не сплачено.

Позивач в адміністративному позові просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Положеннями ч.4 ст.122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, заперечень на позов не надала.

Згідно із ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 18.09.2003 р. Нижньосірогозькою районною державною адміністрацією Генічеського району Херсонської області та перебуває на обліку в Генічеській ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення).

Відповідно до п.291.3 ст.291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 з 01.01.2012 р. обрала спрощену систему оподаткування та належить до 1 групи платників єдиного податку, про що свідчать заява про застосування спрощеної системи оподаткування від 08.12.2011 р. та свідоцтво платника єдиного податку від 28.05.2012 р. серії НОМЕР_2.

Положеннями п.293.2 ст.293 ПК України передбачено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п.295.1 ст.295 ПК України).

Як вбачається з облікової картки платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 не сплачувала грошові зобов'язання з лютого по травень 2014 року на загальну суму 487,20 грн. (по 121,80 грн. за 4 місяці).

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України).

Так, у період з 19.06.2014 р. по 23.06.2014 р. посадовими особами Генічеської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 19.06.2011 р. по 19.06.2014 р., за результатами якої складено акт № 26/17-3/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено наступні порушення:

- п.295.1 ст.295 ПК України, а саме: несвоєчасне перерахування авансових внесків єдиного податку за період за 2014 рік: з 20.02.2014 р. по 28.02.2014 р., з 20.03.2014 р. по 31.03.2014 р., 20.04.2014 р. по 30.04.2014 р. та з 20.05.2014 р. по 31.05.2014 р.;

- п.296.2 ст.296, п.120.1 ст.120 та пп.49.18.3 п.49.18 ст.49 ПК України, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2013 рік.

Пунктом 122.1 ст.122 ПК України визначено, що несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно із пп.49.18.3 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Положеннями п.296.2 ст.296 ПК України передбачено, що платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 цього Кодексу.

Неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п.120.1 ст.120 ПК України).

Положеннями п.116.1 ст.116 ПК України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

На виконання вимог податкового законодавства Генічеською ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) винесено податкові повідомлення-рішення від 23.06.2014 р. № 0013742116 про застосування штрафних санкцій у розмірі 243,60 грн., № 0013752116 про застосування штрафних санкцій у розмірі 170 грн. Вказані рішення контролюючого органу ФОП ОСОБА_1 отримала 23.06.2014 р., про що свідчать її особисті підписи на корінцях податкових повідомлень-рішень.

У зв'язку із тим, що ФОП ОСОБА_1 не оскаржувала рішення контролюючого органу ні в адміністративному, ні в судовому порядку, грошові зобов'язання в загальній сумі 413,60 грн. (243,60 грн. + 170 грн.) є узгодженими.

Згідно із п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

З викладеного слідує, що ФОП ОСОБА_1 зобов'язана сплатити узгоджену суму боргу за податковими повідомленнями-рішеннями 23.06.2014 р. № 0013742116 та № 0013752116 протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкових повідомлень-рішень.

Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Підпунктом 14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Положеннями пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Так, у зв'язку із тим, що відповідачем не сплачувались узгоджені грошові зобов'язання у встановлені законодавством строки контролюючим органом було нараховано пеню по єдиному податку в розмірі 6,92 грн.

Таким чином, у зв'язку з наявною переплатою в сумі 15,85 грн., частковою сплатою заборгованості у розмірі 200 грн., нарахуванням пені в розмірі 6,92 грн. та штрафних санкцій, загальна сума заборгованості становить 691,87 грн. Вказані обставини підтверджуються обліковою карткою платника податків.

Згідно із ст.300 ПК України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

Положеннями п.59.1 ст.59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Генічеською ГУ Міндоходів у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) було сформовано та надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми "Ф" від 06.08.2014 р. № 13 на суму 684,95 грн.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).

Нормами ст.67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до місцевого бюджету Нижньосірогозької селищної ради (р/р 31511970700219;*;147; 18050400 (єдиний податок), код одержувача: 37949069, в установі банку ГУДКСУ у Херсонській області, м.Херсон; МФО 852010) заборгованість по єдиному податку в сумі 691 (шістсот дев'яносто одна) грн. 87 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 8.2.3