ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" січня 2015 р.Справа № 924/1795/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Димбовський В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький
до приватного підприємства „Гранд Імпорт", с. Стуфчинці, Хмельницький район
про стягнення 5172,40 грн. шкоди, заподіяної державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
За участю представників:
від позивача: Сліпчук О.П.- за довіреністю від 08.01.2014 р. (в судовому засіданні 15.01.2015р.)
від відповідача: Підлісний О.В. - за довіреністю від 14.01.2015р.
від прокуратури: Симчак О.В. - за службовим посвідченням від 13.11.2013р.
У судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення (вступна та резолютивна частини) проголошено 19.01.2015р., оскільки у судовому засіданні 15.01.2015р. оголошувалась перерва.
Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом про стягнення з відповідача 5172,40 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, без відповідного дозволу, обґрунтовуючи позовні вимоги наявними в матеріалах справи доказами й посилаючись на ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" та ст. ст. 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища".
Представник позивача у судовому засіданні 15.01.2015р. наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони обґрунтовані та підтверджені поданими доказами.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. До того ж, ним подано заяву, згідно якої посилаючись на допущену під час написання позову описку, конкретизував стягувача, а саме: просить стягнути шкоду з відповідача на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області для перерахування коштів до місцевого бюджету м. Хмельницький.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, однак, письмовий відзив на позов не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:
На підставі направлення №5538/02 від 18.12.2013р. працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області було проведено планову перевірку дотримання приватним підприємством „Гранд Імпорт" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт перевірки №14 від 15.01.2014р.
Перевіркою, зокрема, встановлено, що приватне підприємство „Гранд Імпорт", в порушення ст. ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за відсутності дозволу на викиди. Акт підписано директором приватного підприємства „Гранд Імпорт" ОСОБА_4 без зауважень та заперечень.
У зв'язку із виявленим порушенням, на підставі протоколу №11 від 15.01.2014р. про адміністративне правопорушення позивачем винесено постанову №13/02 від 20.01.2014р. про накладення адміністративного стягнення на директора приватного підприємства „Гранд Імпорт" ОСОБА_4 за порушення ст.ст. 10, 11 Закону України "Про атмосферне повітря" у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. Штраф сплачено відповідно до платіжного доручення №823 від 05.02.2014р.
З метою усунення недоліків та порушень природоохоронного законодавства, виявлених 15.01.2014р. під час перевірки дотримання природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, Державною екологічною інспекцією приватному підприємству „Гранд Імпорт" винесено припис №14/02 від 22.01.2014р., на виконання якого ПП „Гранд Імпорт" отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6810100000-867/79 від 25.02.2014р. терміном дії до 25.02.2019р.
Відповідно інформації, наданої директором ПП „Гранд Імпорт" (лист №18 від 19.03.2014р.) підприємством за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами використано 8,4 куб.м сухих дров з граба, вагою 2,6 тон.
За наслідками перевірки працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі приватним підприємством „Гранд Імпорт" в результаті наднормативних викидів, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, на загальну суму 5172,40 грн. (у період з 15.01.2014р. по 25.02.2014р.).
Дослідивши надані докази, оцінивши їх в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Згідно зі ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.
Статтею 5 цього Закону визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
В ст. 66 Конституції України встановлено, що кожний зобов'язаний не заподіювати шкоду природі.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Відповідно до п. 4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.12.2011р. (далі - Положення), Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами, зокрема, вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (пп. г)).
Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження (п. 6.4), складає протоколи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках передбачених законом (п. 4.3 Положення).
У ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Приписами ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно з п. п. 2, 3, 4 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302), дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди. Дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років: суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до першої групи, - Мінприроди за погодженням з Держсанепідслужбою; суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.
Як свідчать матеріали справи, відповідач здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що підтверджено актом перевірки, підписаним відповідачем без зауважень та заперечень, до отримання нового дозволу.
Результати перевірки Держекоінспекції у Хмельницькій області відповідачем не оскаржувалися, постанова про накладення адміністративного стягнення, у встановленому законодавством порядку, не скасовувалася, штраф відповідачем сплачено. Отже, вина відповідача у здійсненні наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами є доведеною.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Аналогічні приписи містить і ст. 34 Закону України " Про атмосферне повітря", а саме: шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у розмірах, встановлених законом.
Порядок визначення розмірів відшкодування шкоди, заподіяної державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб), визначений у Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009р. №48/16064. (надалі Методика №639).
Положеннями п. п. 2.1.2., 2.7.1. Методики №639 передбачено, що наднормативними викидами вважаються, зокрема, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства і розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються, зокрема, у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.
Як вбачається з розрахунку, який здійснено позивачем на підставі Методики №639, розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу у період з 15.01.2014р. по 25.02.2014р., складає 5172,40 грн.
У розрахунку зазначено, що розмір відшкодування шкоди за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховувався на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою 12 Методики: З = mі х 1,1П х Aі х Кт х Кзі, де З - розмір збитків, грн.; mі - маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т; 1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т; Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини; Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; К зі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною. Загальний розмір збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.
В силу п. 3.11 Методики №639 час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.
За змістом п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. № 464, моментом виявлення порушення є дата складання акту перевірки. При цьому відповідно до п.3.12 Методики №639 факт усунення порушення може бути підтверджений, зокрема, отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Визначення позивачем розміру шкоди з 15.01.2014р. (дата складання акту перевірки) по 25.02.2014р. (до отримання відповідного дозволу на викиди) в сумі 5172,4 грн. є правомірним.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Приписи вказаної норми передбачають, що підставою для виникнення цивільно-правової відповідальності є наявність шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача шкоди, причинний зв'язок між ними та наявність вини особи, яка заподіяла шкоду.
Відповідач, як винна особа, повинен відшкодувати завдану державі шкоду внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря в повному обсязі. Відповідачем не надано суду будь-яких доказів на спростування висновків акту перевірки, розрахунку розміру шкоди. Не надано також і доказів відшкодування в добровільному порядку шкоди, заподіяної внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, без відповідного дозволу на викиди.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України оплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький до приватного підприємства „Гранд Імпорт", с. Стуфчинці, Хмельницький район про стягнення 5172,40 грн. шкоди, заподіяної державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства „Гранд Імпорт" (Хмельницький район, с. Стуфчинці, вул. Селекційна, 1; код 37915506) на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, код 38045514; із зарахуванням коштів до місцевого бюджету м. Хмельницький на реквізити: Хмельницька міська рада, р/р 33119331700002, код класифікації 24062100, код 38045529, МФО 815013, банк одержувача - ГУДКСУ у Хмельницькій області) 5172,40 грн. (п'ять тисяч сто сімдесят дві гривні 40 коп.) шкоди, заподіяної державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Видати наказ.
Стягнути з приватного підприємства „Гранд Імпорт" (Хмельницький район, с. Стуфчинці, вул. Селекційна, 1; код 37915506) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002, отримувач УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: „Судовий збір, Код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 1827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Повне рішення складено 23 січня 2015 року.
Суддя В.В. Димбовський
Віддруковано 5 примірників:
1 - до справи,
2 - позивачу (м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2),
3 - відповідачу ,
4 - Хмельницькій міжрайонній прокуратурі з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (м. Нетішин, вул. Лісова, 6 (а/с 498),
5 - прокуратурі області.