Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2015 р. 10:55 Справа №818/3554/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Ходун І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, третя особа - Відділ державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції про скасування вимоги про сплату боргу,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач) про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13.10.2014 № Ф-1260-25 на суму 8 658, 71 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.01.2015 Відділ державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та здійснює підприємницьку діяльність і застосовує спрощену систему оподаткування. Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 позивач звільнений від сплати єдиного внеску, оскільки у відповідності до вимог зазначеної статті особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
03.12.2014 позивачем отримано поштою вимогу Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.10.2014 № Ф-1260-25 на суму 8 658, 71 грн. з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Позивач вважає зазначену вимогу протиправною, оскільки він є пенсіонером за віком і отримує відповідно до закону пенсію.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
У письмовому запереченні, поданому до суду, зазначив, що з 01.10.2011 набрав чинності Закон України від 08 липня 2011 року № 3668-УІ „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким встановлено єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію: особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років. Виходячи зі змісту наведених положень Закону № 3668 преференція щодо звільнення від сплати єдиного внеску містить вичерпний перелік фізичних осіб, які звільняються від сплати єдиного внеску - підприємці, які є пенсіонерами за віком або інвалідами без урахування віку та отримують пенсію або соціальну допомогу. Словосполучення „пенсіонери за віком" у розумінні Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» кореспондує із визначенням „пенсії за віком" відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка може призначатись у разі досягнення відповідного віку та стажу роботи, обумовленими статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Інших положень, зокрема щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не містить.
На думку відповідача, звільнення від сплати єдиного внеску фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, можливе лише у разі призначення пенсії згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Усі інші категорії осіб зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок.
Відповідач вважає, що фізичні особи - підприємці, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» - пенсія за віком на пільгових умовах, не звільняються від сплати єдиного внеску, тому оскаржувана вимога є правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав пояснення, в якому зазначив, що державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження з виконання оскаржуваної вимоги та просив розглянути справу за його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач, ОСОБА_1, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та зареєстрована як фізична особа-підприємець у встановленому порядку 06.10.1994, що підтверджується копією паспорта (а.с. 42) і випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 766926 (а.с. 15-16).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 16.09.2007 призначено пенсію за віком, у зв'язку з тим, що вона займала посаду на роботі, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2, термін дії - довічно (а.с. 12) та довідкою УПФУ в м. Сумах від 29.10.2013 № 508 (а.с. 13).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сумській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області та застосовує спрощену систему оподаткування, що підтверджується свідоцтвом платника єдиного податку серії НОМЕР_3 (а.с. 17).
Відповідач - Сумська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумькій області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Статтею 307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Як встановлено судом, 13.10.2014 Сумською ОДПІ на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» винесено вимогу № Ф-1260-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 8 658, 71 грн. (а.с. 9).
24.12.2014 державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вимоги від 13.10.2014 № Ф-1260-25 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Сумської ОДПІ недоїмки з єдиного внеску у сумі 8 658, 71 грн. (а.с. 32).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Обов'язок суду вирішувати спори на підставі Конституції України закріплений положеннями принципу законності викладеного у пункті 1 частини першої статті 9 КАС України.
Нормою ч. 3 ст. 2 КАС України також визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовідносини, з приводу яких виник спір регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі за текстом - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Частиною 4 ст. 4 Закону № 2464-VI передбачено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що за цим Законом призначаються трудові пенсії за віком.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки він працював на роботі, яка дає право на призначення такої пенсій, після досягнення ним віку, передбаченого пунктом «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, позивач є пенсіонером за віком у розумінні наведених норм законодавства.
Позивач у позовній заяві зазначив, що між ним та відповідачем не було укладено договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому позивач не є платником єдиного внеску.
Отже, положення частини 4 ст. 4 Закону № 2464-VI передбачає звільнення від сплати єдиного внеску всіх пенсіонерів за віком.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що участь застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування припиняється, зокрема, у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.
Як встановлено судом, позивач є пенсіонером, а той факт, що йому призначено пенсію на пільгових умовах не доводить наявність в нього обов'язку здійснювати сплату єдиного внеску до органів доходів і зборів. Суд зазначає, що на підставі статті 19 Конституції України відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен діяти лише на підставі законодавства. Положеннями Закону № 2464-VI не передбачено обов'язку особи у разі, якщо йому була призначена пенсія на пільгових умовах, здійснювати сплату єдиного внеску. Також такого застереження не містять й інші приписи вказаного Закону.
За таких обставин, Сумською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів протиправно прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.10.2014 № Ф-1260-25, якою позивача зобов'язано сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 658, 71 грн., з огляду на що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.10.2014 № Ф-1260-25 підлягає скасуванню як протиправна, а позовні вимоги - задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З урахуванням частини 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а також того, що відповідач звільнений від сплати судового збору, суд присуджує з Державного бюджету України до стягнення на користь позивача понесені ним витрати зі сплати судового збору, що підтверджені документально, тобто у розмірі 182,70 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, третя особа - Відділ державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції про скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити.
Скасувати вимогу Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 13.10.2014 № Ф-1260-25 на суму 8 658, 71 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 22.01.2015.