
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
22 січня 2015 рокусправа № 804/9409/14
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2014 року у справі №804/9409/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії посадових осіб щодо не реєстрації та відмови у прийнятті податкової декларації, -
в с т а н о в и л а:
У липні 2014 року ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати протиправними дії посадових осіб відповідача з нереєстрації та відмови у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року виписаних ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим», поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу Державної податкової служби засобами телекомунікаційного зв'язку та поштовим відправлення від 18 квітня 2014 року, а податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2014 року такою, що подана платником податку 18 квітня 2014 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.07.2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
З постановою суду першої інстанції не погодилась ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права. Апелянт вказував, що ним не була прийнята податкова декларація ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» з причини наявних недоліків та через недостовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, а саме невірне зазначення податкової адреси платника податків. Через наявність недоліків поданої декларації така декларація не була прийнята як в електронному так і у ручному режимі, товариству запропоновано усунути її недоліки, привести декларацію до вимог ст. 48 ПК України.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що нормами ПК України передбачено чіткий перелік підстав за яких податковий орган має право не прийняти податкову звітність і у випадку даного спору, такі підстави у ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відсутні. Зазначено, що листи, які є повідомленнями податкової інспекції про відмову у прийнятті декларації не містять причин такої відмови, оглянута копія декларації з ПДВ за березень 2014 року містить всі необхідні реквізити, а відтак, у контролюючого органу були відсутні підстави не приймати чи не визнавати декларацію поданою звітністю.
Матеріалами справи встановлено, що 28.01.2014 року між ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області та ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» було укладено договір № 270120141 предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладених з ПДВ та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу. Варто зазначити, що ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області визнається, що договір є чинним та підлягає виконанню з боку сторін договору.
18.04.2014 року ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» подало до ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку декларацію з ПДВ за період березня 2014 року. На підтвердження прийняття податковою інспекцією декларації ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» отримало електронні квитанції. Після встановлення не прийняття декларації за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку, декларацію було направлено поштою, що підтверджується описом вкладення до конверту та квитанцією оператора поштового зв'язку. Відповідно до поштового повідомлення, ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області отримало декларацію з ПДВ за березень 2014 року 23.04.2014 року.
ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» отримано лист (рішення, повідомлення) № 8530/10/04-61-18-02 від 25.04.2014 року, в якому ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області повідомила про те, що декларація за березень 2014 року не вважаються прийнятою податковою звітністю в зв'язку з складанням її з порушенням вимог п. 48.3 та п. 48.4 ст. 48 ПК України, в декларації зазначено не достовірний обов'язковий реквізит - податкову адресу.
Для встановлення обставин, які зумовили не прийняття декларації з ПДВ за березень 2014 року, 22.04.2014 року ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» було направлено до податкової інспекції лист з проханням повідомити про роботу електронної системи через яку не можливо направити податкові звітності. Листом від 28.04.2014 року за № 9367/10/04-61-18-02 ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області надало відповідь на лист позивача. 29.04.2014 року товариством було повторно направлено лист до ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області з проханням повідомити про роботу електронної системи через яку не можливо направити податкові звітності.
В матеріалах справи наявна копія декларації ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» з ПДВ за березень 2014 року, в якій у якості податкової адреси в графі 06 вказано: проспект Воронцова, буд. 73, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська область, 49081. Відповідно до наявного витягу з ЄДРПОУ від 03.07.2014 року місцем реєстрації юридичної особи ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» є проспект Воронцова, буд. 73, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська область, 49081.
На час подання податкової звітності за березень 2014 року позивачем була вказана його податкова адреса відповідно до відомостей наявних у ЄДРПОУ, тобто відомостей які вносяться державним реєстратором до реєстру і мають першочергове значення при визначені місцезнаходження юридичної особи.
У рядку 6 податкової звітності ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» з ПДВ за березень 2014 року реквізит «податкова адреса» було вказано вірно, без порушень.
Згідно з п. 46.1 ст. 46, п. 48.1, пп. 48.5.1 п. 48.5 ст. 48 ПК України податковою декларацією, розрахуноком є документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником. Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно п. 49.4, п. 49.8-49.11 ст. 49 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк. Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється. У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Аналізуючи обставини справи та законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що декларація з ПДВ за березень 2014 року містять всі обов'язкові реквізити, передбачені пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України. ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» було подано декларацію за допомогою телекомунікаційного зв'язку у електронній формі без порушень порядку заповнення та надіслання, зважаючи на наявний договір між податковим органом та платником податків щодо прийняття та визнання податкових звітностей у електронній формі.
Колегія суддів зазначає, що нормами ПК України передбачено чіткий перелік умов за яких податкова інспекція може не прийняти податкову звітність, за наявності у податковій декларації ТОВ «Агропромислове об'єднання «Старий Крим» всіх реквізитів та за відсутності інших підстав, така декларація підлягає прийняттю та реєстрації.
Відповідно п. 49.13 ст. 49 ПК України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200,205,206 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2014 року у справі №804/9409/14 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук