Справа № 433/1297/13-а
Категорія 36
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.12.2014
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бондаренко Л.І.,
при секретарі Соломіній В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Троїцьке адміністративну справу за позовом Піскарьова Юрія Юрійовича, який представляє ТОВ «Троїцьк-молоко» до Троїцької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До суду з відповідним позовом звернувся представник позивача, який в обґрунтування своїх вимог зазначив, що 19.09.2013 року відповідачем було прийнято рішення № 45/6 «Про звернення Троїцького відділення Сватівської ОДПІ від 29.07.2013 року». У відповідності до цього рішення, за систематичну несплату орендної плати за договором оренди від 30.12.2009 року з ТОВ «Троїцьк-молоко», зареєстрованого за № 254551/040791800171 від 25.12.2007 року, беручи до уваги п.8, 33, 35 договору оренди земельної ділянки, було вирішено припинити дію договору оренди земельної ділянки, шляхом його розірвання. На підставі викладеного, просить визнати протиправним та скасувати рішення Троїцької селищної ради «Про звернення Троїцького відділення Сватівської ОДПІ від 29.07.2013 року» в частині припинення договорів оренди землі шляхом їхнього розірвання в односторонньому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, суду надав заяву про розгляд справи без його участі, на задоволенні заяви наполягає в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні.
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Стаття 12 Земельного Кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, у ці повноваження входить зокрема розпорядження землями територіальних громад.
Згідно з ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
У відповідності до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що 30.12.2009 року між Троїцькою селищною радою та ТОВ «Троїцьк-молоко» укладено договір оренди, за умовами якого, ТОВ «Троїцьк-молоко» передано в оренду строком на 3 роки земельну ділянку площею 0,9819 га під комплексом об'єктів нерухомого майна, що знаходиться за адресою: вул. Чкалова, 2, смт.Троїцьке, Луганської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відсутня. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у місцевий бюджет Троїцької селищної ради (а.с. 100-102).
Було встановлено межі орендованої земельної ділянки в натурі та фактично передано орендодавцю у користування земельну ділянку.
Факт отримання земельної ділянки у користування підтверджено копією акту приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 106).
Згідно копії додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 16.02.2011 року, пункт 7 договору викладено в новій редакції, а саме: договір скласти строком до 31.12.2036 року, Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. (а.с. 108).
19.09.2013 року Троїцькою селищною радою було прийнято рішення № 45/6 «Про звернення Троїцького відділення Сватівської ОДПІ від 29.07.2013 року про припинення дії договорів оренди земельних ділянок від 30.12.2009 року, 24.12.2007 року, 30.06.2006 року, шляхом їх розірвання за систематичну несплату орендної плати (а.с. 6).
Відповідно до частини 1 ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно із п.288.4 статті 288 Податкового Кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем і орендарем.
До того ж, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях селищної ради».
Відтак, оскільки умовою укладання договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання такої,питання щодо продовження строків оренди, зміни умов договору повинні вирішуватись на пленарному засіданні селищної ради.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення № 45/6 від 19.09.2013 року, прийняте Троїцькою селищною радою у межах повноважень та на підставі діючого законодавства.
У відповідності із ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата (стаття 2 Закону України "Про плату за землю").
Враховуючи вищевикладене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення Троїцької селищної ради обгрунтоване, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі ст. 19 Конституції України, ст.12 Земельного кодексу України, ст. ст.2, 15, 22 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 26, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 288 Податкового Кодексу України, керуючись 10, 11, 18, 70, 71, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Піскарьова Юрія Юрійовича, який представляє ТОВ «Троїцьк-молоко» до Троїцької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л. І. Бондаренко