ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" січня 2015 р. Справа № 914/3472/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Скрипчук О.С.
суддів Дубник О.П.
Матущака О.І.
При секретарі судового засідання: Лагутіні В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» за № 82/2352 від 19.11.2014 року
на рішення Господарського суду Львівської області від 12.11.2014 року
у справі № 914/3472/14
за позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго», м. Львів
про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
за участю представників:
від позивача: Гуковський П.В. - довіреність № 01-1926 від 02.04.2014 року; Портах С.Я. - довіреність № 01-6170 від 03.11.2014 року;
від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» звернулось до Господарського суду Львівської області із позовом до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 12.11.2014 року у справі № 914/3472/14 (суддя Рим Т.Я.) позов Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» задоволено. Суд прийняв рішення, яким стягнув з ПАТ «ДТЕК Західенерго» на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» 6 957,22 грн. Також, суд стягнув з ПАТ «ДТЕК Західенерго» в доход міського бюджету міста Львова 1 449,42 грн. за скид понаднормових забруднень.
Не погоджуючись з даним рішенням Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» подало апеляційну скаргу за № 82/2352 від 19.11.2014 року, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 12.11.2014 року скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Апеляційна скарга мотивоване тим, що суд першої інстанції прийняв рішення за неповного з'ясування обставин справи. А саме скаржник стверджує, що твердження позивача щодо необхідності проведення контрольного аналізу лише в окремо визначеній лабораторії є неправомірним.
Позивачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу б/н від 30.12.2014 року, в якому просить рішення Господарського суду Львівської області від 12.11.2014 року залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив незважаючи на те, що про час та місце розгляду апеляційної скарги був належним чином повідомлений
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.05.2012 року між Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» (надалі - Львівводоканал) та ПАТ «ДТЕК Західенерго» укладено договір №308415 від 04.05.2012 р. на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - договір).
Згідно умов договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та приймання стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: законом України "Про питну воду і питне водопостачання", "Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України", "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова". Згідно з додатком №1 до Договору послуги надаються відповідачу на об'єкт за адресою: вулиця Козельницька, 15 у місті Львові. Відповідно до пункту 2.2.7 Договору абонент зобов'язується не перевищувати тимчасового ліміту на скид.
Лімітом №1548 від 27.12.2010 р. на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» (вул. Козельницька, 15) встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах установи.
ЛМКП «Львівводоканал» видано Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Західенерго» дозвіл на скид стічних вод з 01.01.2014 р. до 31.12.2014 р. на підставі ліміту від 27.12.2010 р. №1548 за договором №308415.
Позивачем у присутності представника відповідача проведено вибірковий відбір проб стічних вод останнього для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, за результатами якого складено акт №5918 від 27.03.2014 р., адреса об'єкта: вул. Козельницька, 15, місто Львів.
Лабораторні дослідження, проведені Хіміко-бактеріологічною лабораторією Львівводоканалу, зафіксували перевищення допустимих лімітом №1546 норм якісних показників стічних вод, а саме: аміаку - в 1,6 рази, фосфатів - 4,4 рази, що підтверджується лабораторним аналізом стічних вод від 27.03-02.04.2014 р. №177, долученим до матеріалів справи.
Міністерством з питань житлово-комунального господарства України видано свідоцтво про атестацію №34 від 16.06.2009 р. Хіміко-бактеріологічній лабораторії Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал».
Згідно із поданим розрахунком величини додаткової плати для публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» за скид стічних вод з порушенням вимог Правил приймання щодо їх складу і властивостей №5437/36 від 07.04.2014 р., додаткова плата становить 8406,64 грн.
На замовлення відповідача приватним акціонерним товариством "Енергомонтажвентиляція" проведено аналіз стічної води, за результатами якого складено протокол №22 від 01.04.2014 року. Зазначеним аналізом виявлено інші показники, ніж ті, що встановлені хіміко-бактеріологічною лабораторією Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал».
Позивачем на адресу відповідача надсилалась претензія №5437 від 23.04.2014 р. про сплату 8 406,64 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень. Проте, дана претензія залишена без відповіді та належного реагування.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
Між сторонами у справі виникли зобов'язання з приводу подачі води та приймання стічних вод на підставі договору.
Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
На підставі укладеного з позивачем Договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.
Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов'язки водокористувачів, які зобов'язані, зокрема, дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Згідно із статтею 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин
У статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.
Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р. (надалі - Правила). Ці правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п. 1.5 Правил Водоканали на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, в яких установлюються допустимі концентрації (надалі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Відповідно до пунктів 1.8 та 2.4 Правил водоканали приймають стічні води підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з Водоканалом договору на приймання стічних вод (Договір на послуги водовідведення). Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п.1.6 державних Правил).
Відповідно до п. 2.3 Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Н п) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктом 3.2 Інструкції встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються в систему каналізації, порівняно із встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Н п), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (V пз) та коефіцієнтом кратності (К к), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі - місцеві Правила), які встановлюють вимоги до приймання від підприємства стічних вод міської каналізації, регламентують права та обов'язки підприємств і водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих правил, відповідальність та міри впливу за їх порушення. Правила приймання стічних вод є обов'язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.
Пунктом 2.6 місцевих Правил передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формування висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять винятково до компетенції Водоканалу.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач виконав вказані вимоги. Відповідачу визначено ліміт №1548 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, у якому наведено максимально допустимі значення концентрацій забруднень у його стічних водах. За умовами пункту 2.2.7 договору відповідач зобов'язаний не перевищувати ДК забруднюючих речовин у стічних водах.
Як встановлено судом, на виконання обов'язку здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, 27.03.2014 р. Водоканалом здійснено відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено акт №5918 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проби: разова. Вказаний акт підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб та жодних скарг з цього приводу від нього не надходило. Крім того, в примірнику акта роз'яснено порядок проведення контрольного аналізу.
Порядок відбору проб передбачений пунктом 7.2 місцевих Правил. За призначенням хімічні аналізи проби поділяються на головні; контрольні; арбітражні (пункт 7.2.10 місцевих Правил приймання стічних вод). Відповідно до пункту 7.2.12 місцевих Правил, головний аналіз - це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (СФ), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій, встановлених для даного підприємства (об'єкта).
Контрольний аналіз проби - це аналіз, який може бути використаний як контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством (пункт 7.2.17 місцевих Правил).
Порядок відібрання проби для контрольного аналізу передбачений пунктом 7.2.18 місцевих Правил. Зокрема, згідно з пунктом 7.2.18.1 проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контрольною службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби.
В присутності представника відповідача позивач здійснив відбір контрольної вибіркової проби з контрольного колодязя КК-1, примірник акту №5918 вручений відповідачу, про що свідчить підпис його працівника (головний механік Зварич С.П.), з правом на проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів представник відповідача був ознайомлений, про що свідчить його підпис в акті. Зауважень щодо порушення порядку відбору проб стічної води представником відповідача надано не було.
Відповідно до пункту 7.2.24 місцевих Правил результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд Водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення аналізу. Згідно з пунктом 7.2.17 місцевих Правил та акту, для перевірки і уточнення результатів головного аналізу відповідачу передано запломбовану пробу для проведення контрольного аналізу. Пунктом 7.2.19 місцевих Правил приймання стічних вод передбачено, що підприємство має право контрольний аналіз не проводити (пункт 7.2.22 місцевих Правил приймання стічних вод), наперед погоджуючись з результатом головного аналізу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач намагався скористатися правом на проведення контрольного аналізу, визначеним місцевими Правилами. Разом з тим, відповідачем здійснено аналіз проб стічної води в лабораторії ПрАТ НВПП «Енергомонтажвентиляція».
Згідно з пунктом 7.2.20, 7.20.21 місцевих Правил, контрольний аналіз може здійснюватись Підприємством лише в хімічній лабораторії (п. 7.2.32) Інспекції. Якщо головний аналіз проводився в лабораторії Інспекції - контрольний аналіз здійснює лабораторія МКП «Львівводоканал». Зняття пломб з Проб для проведення контрольного аналізу відбувається у присутності представників Підприємства, лабораторії і Контролюючої служби (ДУЕП, Інспекція, Водоканал). Про час зняття пломб Підприємство зобов'язане завчасно повідомити Контролюючу службу чи її повноважний відділ. Пунктом 7.2.32 місцевих Правил визначено, що хімічні аналізи здійснюються акредитованими на право проведення вимірювань показників стічних вод лабораторіями. Відповідальність за вірогідність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз.
Відповідачем не представлено суду доказів повідомлення ЛМКП «Львівводоканал» про проведення контрольного аналізу та зняття пломб. Крім того, ПАТ «ДТЕК Західенерго» не надано доказів здійснення хімічного аналізу стічних вод акредитованою на право проведення вимірювань показників стічних вод лабораторією.
Таким чином, посилання апелянта на те, що контрольний аналіз стічних вод відрізняється від головного аналізу стічних вод, колегією суддів оцінюється критично
Судом встановлено, що відповідно до пункту 7.2.22 місцевих Правил приймання стічних вод позивач виконав розрахунок додаткової плати за результатами головного аналізу.
Згідно з пунктами 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2 місцевих Правил приймання стічних вод при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, Водоканал зобов'язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобов'язаний її сплатити. Аналогічна вимога передбачена пунктом 3.6 Договору, відповідно до якої скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до правил приймання.
Скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності (пункти 4.2.2.4, 9.2 місцевих Правил та пункт 3.6 Договору). Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз, на підставі якого складено результат вимірювань №177 від 27.03-02.04.2014 р. відповідно до пунктів 2.6, 3.2.6 місцевих Правил приймання стічних вод. Лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих концентрацій ДК аміаку, фосфатів.
Відповідно до пунктів 3.1.5, 9.2.2 місцевих Правил та підпункту 3.6 Договору позивачем нараховано відповідачу додаткову плату за скид понаднормативних забруднень, яка згідно з розрахунком №5437/36 від 07.04.2014 р. становить 8.406,64 грн.
Згідно з пунктом 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37, плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється наступним чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал».
Таким чином, з огляду на вищевикладене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 12.11.2014 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
1.Рішення Господарського суду Львівської області від 12.11.2014 року у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Справу направити в Господарський суд Львівської області.
Повний текст постанови складено і підписано 19.01.2015 року
Головуючий - суддя Скрипчук О.С.
суддя Дубник О.П.
суддя Матущак О.І.