Ухвала суду № 42387879, 10.12.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
9101/194565/2012
Номер документу
42387879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

10 грудня 2013 рокусправа № 575вр-12/2а/0470/8806/11 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Туркіної Л.П. Дурасової Ю.В.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2012р. у справі №2а/0470/8806/11

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ДІСКО»

про заміну сторони,

в с т а н о в и в:

Ухвалою від 25.10.2012р. Дніпропетровський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про заміну сторони у виконавчому провадженні. При цьому суд зазначив, що заміну сторони позивача її правонаступником провести неможливо, оскільки закінчився судовий розгляд справи.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі по тексту - апелянт) оскаржує дане судове рішення в апеляційному порядку, просить скасувати ухвалу та прийняти нову, якою задовольнити заяву позивача. На обґрунтуванні апеляційних вимог зазначається, що ухвала прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт стверджує, що суд допускає заміну сторони її правонаступником на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як встановлено матеріалами справи, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі по тексту - позивач, заявник) звернулася з позовом про стягнення штрафу з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ДІСКО» (далі по тексту - відповідач) 5100,00грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2011р. позов задоволено.

08.09.2011р. позивачем до суду подано заяву про видачу виконавчого листа для примусового виконання постанови від 03.08.2011р.

17.10.2012р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулася до суду із заявою про заміну сторони у справі з посиланням на ст.55 КАС України та вказує, що суб'єктом владних повноважень у сфері регулювання ринків фінансових послуг є Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

З матеріалів справи вбачається, що 03.08.2011р. Дніпропетровським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист по адміністративній справі №2а/0470/8806/11, де стягувачем зазначено позивача - Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України.

На обґрунтування заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, посилається на Указ Президента України від 23.11.2011р. №1069/2011 «Про ліквідацію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України» та зазначає, що у зв'язку з реорганізацією в органах державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг в України є правонаступником Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

Указом Президента України від 23.11.2011 № 1069/2011 «Про ліквідацію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України» визначено ліквідувати Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України.

Відповідно до Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2012 № 157, та відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг України» в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України від 07.07.2011 № 3610-УІ, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України виступала спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 № 256 втратило чинність Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2012 № 157.

Законом України від 07.07.2011 № 3610-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій,у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг» внесені зміни до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг України», згідно з яким органом, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, крім ринку банківських послуг та ринку цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів), є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, як юридичну особу публічного права.

Відповідно до п.1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Відповідно до ч.16 ст. 244Кодексу України про адміністративні правопорушенняНаціональна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства, що регулює фінансові механізми здійснення інвестицій у будівництво житла (стаття 16613), а також із невиконанням законних вимог посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (стаття 18829).

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.

Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Згідно зі ст.55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Колегія суддів вважає обґрунтованою заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, зважаючи також і на те, що виконавчий лист видано позивачу - Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

При цьому слід зазначити, що стадія виконання судового рішення є складовою адміністративного процесу, який також допускає (ст.264 КАС України) заміну сторони виконавчого провадження.

Проаналізувавши вищезазначене, колегія суддів вважає помилковою ухвалу суду від 25.10.2012р., приймаючи яку, суд невірно застосував норми процесуального права.

За встановленими обставинами апеляційну скаргу слід задовольнити, ухвалу скасувати, здійснивши заміну Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України її правонаступником - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Керуючись ст.ст.55, 195, 196, 199, 205, 206, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2012р. у справі №2а/0470/8806/11 задовольнити.

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2012р. у справі №2а/0470/8806/11 скасувати.

Здійснити заміну Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України її правонаступником - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України і може бути оскаржена у касаційному порядку згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна

Суддя: Ю.В. Дурасова