УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2015 р.Справа № 820/7336/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2014р. по справі № 820/7336/14
за позовом ОСОБА_1
до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Харківській області треті особи Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області , Відділ державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області
про визнання дій незаконними, визнання незаконною та скасування вимоги,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндохадів у Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, Відділ державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції, в якому просила визнати незаконними дії відповідача та скасувати вимогу про сплату боргу № Ф-38У від 20.11.2013 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2014 року по справі № 820/7336/14 вимоги позивача були задоволені частково.
Скасовано вимогу Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 20.11.2013 року № Ф-38У про сплату боргу (недоїмки) в частині донарахування ОСОБА_1 суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 10 970,78 грн.
Відмовлено у задоволенні позовних вимог в іншій частині, а саме: у визнанні незаконними дій Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області; у визнанні незаконною та скасуванні вимоги Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 20.11.2013 року № Ф-38У про сплату боргу (недоїмки) в частині донарахування ОСОБА_1 суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1 194,03 грн.
Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2014 року по справі № 820/7336/14 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч. 4 ст. 196, п. 2, ч. 1 ст. 197 КАС України.
У відповідності до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши суддю-доповідача колегія суддів встановила, що Лозівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області 20.11.2013 року було сформовано стосовно ОСОБА_1 Вимогу № Ф-38У про сплату боргу (недоїмки) із заборгованості зі сплаті єдиного внеску в розмірі 12 164,81 грн. (а.с. 5, 45, 46), з якою позивач не погоджується.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
ФО-П ОСОБА_1 зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області як платник єдиного внеску та взято на облік в Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області 03.04.2003 року за № 1385 (а.с. 44).
Управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі Лозівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області у зв'язку із набранням чинності Законом України від 04.07.2013 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» були передані списки боржників по фізичних особах-підприємцях станом на 01.10.2013 року.
Законом України від 04.07.2013 року № 404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, Податковий кодекс України доповнено статтею 19-1, якою до функцій контролюючих органів було зокрема віднесено: контроль за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів (п.п.19-1.1.2); забезпечення достовірності та повноти обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням (п.п.19-1.1.8.).
Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464-VI), в редакції Закону України від 04.07.2013 року №406-VII, органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі листом від 20.09.2013 року № 9825/19-03 було надано інформацію щодо заборгованості та звіти про надходження сум єдиного внеску до Лозівської ОДПІ, згідно яких станом на 01.09.2013 заборгованість ФО-П ОСОБА_1 становить 11 140,78 грн. (а.с. 55).
Починаючи з 01.10.2013 року контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог Закону № 2464-VІ покладено на Лозівську ОДПІ.
У зв'язку із набранням чинності Закону № 406-VIІ УПФ України в Лозівському районі Лозівській ОДПІ були передані списки боржників по фізичних особах-підприємцях станом на 01.10.2013 року.
Відділом адміністрування єдиного соціального внеску Лозівської ОДПІ відповідно до ст. 25 Закону № 2464-VІ було сформовано оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.11.2013 року № Ф-38У на суму 12 164,81 грн. Вимога була направлена на адресу ФО-П ОСОБА_1 20.11.2013 поштою листом з повідомленням про вручення.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно до ст. 4 Закону № 2464 -VII, якою визначено перелік платників єдиного внеску, зокрема, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VII платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Порядок обліку платників єдиного внеску визначено ст. 5 Закону № 2464-VI. У відповідності до ч. 2 ст. 5 Закону № 2464-VI у редакції, яка діяла до набрання чинності Закону України від 04.07.2013 року № 406-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи» (далі Закон № 406-VІІ), взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених у п.п. 2-14 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI, здійснювався Пенсійним фондом з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб.
Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI, зокрема фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI).
Як передбачено п.п. 2 п. 4.6 розділу IV Інструкції про порядок нарахування та сплати платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 455 (далі Інструкція № 455) платники єдиного внеску, визначені п.п. 3 п. 2.1 розділу II Інструкції № 455 (фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування), сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску на місяць (п.п. 1 п. 4.6 розділу IV Інструкції № 455).
Єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у п.п. 4 та 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI, встановлюється у розмірі 34,7% визначеної п.п. 2 та 3 ч. 1 ст.7 Закону № 2464-VI бази нарахування єдиного внеску (ч. 11 ст.8 Закону № 2464-VІ).
Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464-VI. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Отже, фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування без використання праці найманих працівників, нараховують єдиний внесок у розмірі 34,7% на суму, визначену такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464-VІ та не менше розміру мінімального страхового внеску.
Законом № 4014-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності», який набрав чинності з 01.01.2012 року, внесено зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Відповідно до цих змін суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи платників єдиного податку з різними ставками податку. Такий поділ не впливає на порядок нарахування та сплати єдиного внеску, визначений Законом № 2464-VІ для фізичних осіб-підприємців.
Так як ФО-П ОСОБА_1 у 2013 році знаходилася на спрощеній системі оподаткування - 2 група, їй автоматично нараховано єдиний соціальний внесок на суму 12 165,11 грн., в т.ч: за 2011 рік - 4 010,30 грн., за 2012 рік - 4 572,72 грн., за 1 - 3 кв. 2013 року - 3 582,09 грн. Зазначена суми зобов'язання зі сплати єдиного соціального внеску ФО-П ОСОБА_1 не сплачена.
ФО-П ОСОБА_1 до УПФ України в Лозівському районі не подано Звіт за 2011 рік щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, чим порушила вимоги п.п. 4 п. 2 ст. 6 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VІ «Про збір на облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування», п. 3.1 р. 3 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою Управління ПФУ від 08.10.2010 року № 22-2. На підставі акту про встановлення неподання звітності Управлінням ПФУ в Лозівському районі прийнято рішення від 14.09.2012 року № 1286-м про застосування штрафних санкцій за неподання звітності в розмірі 170,00грн, яке направлено на адресу ФО-П ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Таким чином, станом на 31.10.2013 року по картці особового рахунку платника ФО-П ОСОБА_1 обліковується недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 12 334,81 грн. в т. ч: 12 164,81 грн. - недоїмка зі сплати авансових внесків за звітні періоди, 170,00 грн. - штрафна санкція за неподання звітності.
Порядок стягнення недоїмки по сплаті єдиного внеску визначений ст. 25 Закону № 2464-VІ. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску регламентується Інструкцією № 455. Згідно з п.6.2 розділу VI Інструкції № 455 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону п.п. 6 п. 4.3, абз. 2 п.п. 2, п.п. 3 п. 4.5 та п.п. 2 п. 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
У відповідності до п. 6.3 розділу VI Інструкції № 455 органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
- якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб-підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;
- якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
- якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим зазначеного пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами-підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога надсилається:
- платникам, зазначеним у п.п. 1 та 2 п. 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);
- платникам, зазначеним у п.п. 3 та 4 п. 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.
Згідно з п. 6.4 розділу VI Інструкції № 455 вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.
У випадку, якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Як встановлено приписами п.6.9 розділу VI Інструкції № 455, якщо протягом наступного базового звітного періоду платник наростив суми боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження вимога подається до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України тільки на суму зростання боргу.
До прийняття Лозівською ОДПІ спірної вимоги про сплату боргу від 20.11.2013 року № Ф-38У на суму недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 12 164,81 грн. станом на 01.11.2013 року, УПФ України в Лозівському районі було прийнято вимогу про сплату недоїмки № Ф-1377 від 08.08.2013 року на загальну суму боргу 11 140,78 грн. (у т.ч. недоїмка 10 970,78 грн.) станом на 01.08.2013 року, вимогу про сплату недоїмки № Ф-1377 від 05.06.2013 року на суму недоїмки 9 776,75 грн. станом на 01.06.2013 року, а також рішення № 1286-м від 14.09.2012 року про застосування штрафу в сумі 170,00 грн.
Колегія суддів зазначає, що оскільки сума заборгованості ОСОБА_1 станом на 01.08.2013 року становить 11 140,78 грн. (у т.ч. недоїмка 10 970,78 грн.) і на цю суму вже виносилася вимога УПФ України в Лозівському районі № Ф-1377 від 08.08.2013 року, оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 20.11.2013 року № Ф-38У прийнята на суму недоїмки 12 164,81 грн. станом на 01.11.2013 року, отже відповідач не мав права включати недоїмку в сумі 10 970,78 грн. до оскаржуваної вимоги, а лише суму зростання боргу - 1 194,03 грн., яка позивачем також сплачена не була.
Згідно зі ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених приписів нормативно-правових актів колегія суддів зазначає, що позивачем не повідомлено обставини, що свідчили б про протиправність оскаржуваної вимоги про сплату боргу від 20.11.2013 року № Ф-38У на суму 1 194,03 грн.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що вимоги позивача про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 20.11.2013 року № Ф-38У в частині донарахування 10 970,78 грн. законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Водночас, вимоги позивача про скасування оскаржуваної вимоги в частині донарахування 1 194,03 грн., визнання незаконними дій відповідача щодо оформлення вимоги на суму 1 194,03 грн. та стосовно нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску на суму 1 194,03 грн. - задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині визнання незаконними дій Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо оформлення вимоги про сплату боргу від 20.11.2013 року № Ф-38У на суму 10 970,78 грн. та нарахування ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску станом на 01.11.2013 року у розмірі 10 970,78 грн. колегія суддів зазначає, що оскільки скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 20.11.2013 року № Ф-38У в частині донарахування 10 970,78 грн. є достатнім для повного захисту прав та інтересів ОСОБА_1, для захисту яких позивач звернулась до суду з цим адміністративним позовом, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову в частині визнання незаконними дій Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо оформлення вимоги про сплату боргу від 20.11.2013 року № Ф-38У на суму 10 970,78 грн. та нарахування ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску станом на 01.11.2013 року у розмірі 10 970,78 грн.
З оглядом на викладене суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2014р. по справі № 820/7336/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.