ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
20 січня 2015 р. Справа № 909/1431/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А., при секретарі судового засідання Кучма І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом: Департамент агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського,21, м.Івано-Франківськ,76000
до відповідача: Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив "Молочний обслуговуючий кооператив "Люда Плюс" вул. Сірка,13, с. Назавизів, Надвірнянський район, Івано-Франківська область,78425
третя особа без самостійних вимог: Український державний конструкторсько - технологічний інститут транспорту АПК, м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46
про повернення бюджетних коштів в сумі 177375грн.
за участю представників сторін
Від позивача: Візньович Л.В., (довіреність № 202/01-13/02 від 24.06.14 )- головний спеціаліст - юрисконсульт;
Від позивача: Вінтонович С.В., (довіреність № 203/1/01-13/02 від 24.06.14 ) - начальник
Від відповідача: Жолоб Ю.І., (довіреність від 02.07.14)- представник;
встановив
Департамент агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області про стягнення з
Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу "Молочний обслуговуючий кооператив "Люда Плюс" 177375грн. фінансової підтримки.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 26.12.2014року порушено провадження у справі № 909/1431/14, судове засідання призначено на 13.01.2015року.Ухвалою суду від 13 січня 2015року розгляд справи було відкладено та зобов"язано позивача надати суду докази на підтвердження факту сплати судового збору.
Позивач заявлений позов підтримує, просить суд стягнути з відповідача 177375грн. та подав суду клопотання № 23/01-14/03 від 16.01.2015року про відстрочення сплати судового збору та клопотання № 24/01-14/03 від 16.01.2015 року про залучення іншого відповідача. Клопотання про відстрочення сплати судового збору мотивує складним фінансовим становищем бюджетної організації та відсутністю передбачених на 2015рік коштів.
До дня судового засідання скаржником докази сплати судового збору не подані.
В силу ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому, у розгляді питань, пов'язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати (ст. 8 Закону України "Про судовий збір") і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору (ст.5 Закону України "Про судовий збір") господарським судам слід враховувати те, що єдиною підставою для вчинення господарським судом таких дій, є врахування ним майнового стану сторін. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі (п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.13р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України").
Водночас, статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Крім того, загальний принцип рівності усіх перед законом визначено нормами ст.24 Конституції України, ст.9 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ст.4-2 Господарського процесуального кодексу України.
В контексті зазначених норм слід мати на увазі, що всі підприємства та організації, які звертаються до господарського суду, за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, зобов"язані дотримуватись процесуальної форми подання позову. При здійсненні судочинства, господарський суд повинен забезпечити процесуальну рівність сторін, не допускати процесуальних переваг однієї сторони перед іншою. Самі лише обставини пов'язані з відсутністю коштів на рахунках підприємства, призначених для сплати судового збору, через складне фінансово-економічне становище, не можуть бути підставою для звільнення від такої сплати. Така ж правова позиція викладена у п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.13р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України".
Враховуючи викладене вище, у суду відсутні правові підстави для звільнення та відстрочення сплати судового збору Департамента агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації, а наведені заявником доводи про відсутність передбачених у Тимчасовому розпису видатків загального фонду державного бюджету на 2015рік - не є належними доказами достовірно встановленого факту наявності перешкоди у сплаті судового збору.
Слід зазначити, що ст. 5 Закону України "Про судовий збір" визначено вичерпний перелік осіб та органів, які звільняються від сплати судового збору. Пільг зі сплати судового збору для Департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації приписами вище вказаної статті не передбачено.
Крім того, слід зазначити, що ухвалою від 13.01.2015року провадження по справі було відкладено саме для надання позивачу можливості сплати судового збору, що можна розуміти як відстрочку для сплати останнього.
Оскільки відстрочення сплати судового збору є правом господарського суду, яким суд користується , враховуючи майновий стан сторони, то суд не вбачачає підстав для такого відстрочення, так як позивачем не надано належних доказів, які б підтверджували його скрутне фінансове становище. Така ж правова позиція викладена в ухвалі Вищого господарського суду України від 15.01.2015року по справі № 909/639/14.
Беручи до уваги той факт, що заявником не подано суду доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, а в задоволенні клопотання про відстрочку для сплати судового збору слід відмовити, суд залишає позовні вимоги Департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації без розгляду.
Керуючись ст.ст. 24, 129 Конституції України, ст.9 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст. ст. 4, 5, 8 Закону України "Про судовий збір", п.5 ч.1 ст 81, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ
в задоволенні клопотання про відстрочку сплати судового збору - відмовити.
Позов Департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського,21, м.Івано-Франківськ до Сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу "Молочний обслуговуючий кооператив "Люда Плюс" вул. Сірка,13, с. Назавизів, Надвірнянський район, Івано-Франківська область про стягнення 177375грн. - залишити без розгляду.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Суддя Шкіндер П.А.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
20.01.2015 ______Бандурка В.Ю.