ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20 січня 2015 р. м. Чернівці справа № 824/3544/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Спіжавки Георгія Георгійовича, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у місті Києві до товариства з обмеженою відповідальністю "Елко Пак" про стягнення штрафу,–
ВСТАНОВИВ :
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у місті Києві (позивач) звернулося до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Елко Пак" про стягнення штрафу в розмірі 8500грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем порушено норми законодавства про електроенергетику, а саме не виконано обов'язковий до виконання припис №08/11-27-47 від 28.01.2014р., у зв'язку з чим відносно нього винесено постанову про накладення штрафу № 08/11-27-107 від 25.07.2014 року у розмірі 8500грн. Оскільки відповідач суму штрафу до державного бюджету не сплатив, тому існують підстави для стягнення штрафу в судовому порядку.
Судом в порядку статті 183-2 КАС України справу розглянуто в скороченому провадженні.
Так, ухвалою суду від 23.09.2014р. відповідачу встановлено 10-денний строк з дня одержання даної ухвали через відділ прийому суду або через відділення поштового зв'язку подати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідач у строк, передбачений частиною 3 статті 183-2 КАС України заперечень проти позову чи заяви про визнання позову до суду не направив.
Вказана ухвала відповідачем не отримана, на адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення "за зазначеною адресою не проживає". Поштова кореспонденція направлялась на адресу відповідача вказаною у ЄДР.
Відповідно до положень частини 11 статті 35 КАС України, у разі не вручення повістки адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав щодо прийняття рішення про задоволення позову в порядку скороченого провадження, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві з 27.01.2014р. по 28.01.2014р. було проведено обстеження енергогосподарства відповідача, в результаті якого були виявлені порушення вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил користування електричною енергією, які зафіксовано у акті перевірки №08/11-27-100-А/П від 03.06.2014р.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві було видано припис №08/11-27-47 від 28.01.2014, обов'язковий для виконання відповідачем згідно ч.5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Акт та припис отримані відповідачем 29.01.2014р. Будь-яких зауважень щодо складених акту і припису та виявлених порушень відповідачем надано не було.
З метою здійснення контролю за виконанням наданого припису, інспектором державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві 03.06.2014р. здійснено перевірку виконання припису та встановлено, що припис невиконаний, про що був складений акт перевірки (протокол) №08/11-27-100-А/П від 03.06.2014р. Акт перевірки надіслано відповідачу поштою та отримано ним 11.06.2014р.
В зв'язку з вказаним, державним інспектором з енергетичного нагляду 25.07.2014р. винесено постанову №08/11-27-107 про накладення штрафу на суму 8500 грн. за порушення законодавства про електроенергетику та основні засади державного нагляду в сфері господарської діяльності.
Постанова була надіслана відповідачу, однак станом на день подання даного позову відповідачем штраф до Держбюджету України не перераховано та постанову не оскаржено.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії врегульовано Законом України "Про електроенергетику".
Згідно ст. 8 цього Закону державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", ст.14 Закону України "Про теплопостачання" та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживанняелектричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 № 131 із доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Інспекція), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Інспекція є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до пп. 2 п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02. 2006 р. № 131 (далі - Положення про державний енергетичний нагляд) одним із завдань та функцій Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 р. № 575/97 - ВР передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом 1 п. 11 Положення про державний енергетичний нагляд встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312 (далі - Положення № 1312) штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 7 Положення № 1312 визначено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Згідно п. 10 Положення про порядок накладення штрафів суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Оскільки постанова про накладення штрафу від 25.07.2014 року №08/11-27-107 відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржена, у тридцятиденний термін не сплачена, суд вважає, що сума штрафу підлягає стягненню.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у місті Києві.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Елко Пак" (код ЄДРПОУ 33056469) в дохід Державного бюджету України на р/р №31119106700008, банк ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, одержувач - УДКСУ у Подільському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 37975298, код бюдж. класифікації 21081100, симв. звітності 106, штраф у сумі 8500 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ДП "НЕК "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" на р/р №26002010066426 в АТ "Укрексімбанк", МФО 322313, код ЄДРПОУ 34190738 судовий збір в сумі 182,70грн.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Суддя Г.Г. Спіжавка