КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2015 року 810/7134/14
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., суддів: Лапія С.М., Щавінського В.Р.,розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування"доГоловного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державної казначейської служби Українипровизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Державне підприємство "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державної казначейської служби України щодо невиконання платіжних доручень від 12.03.2014 №3 та №4 Виконавчого комітету Привітненської сільської ради Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим про перерахування на користь Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" боргу в сумі 257521,42 грн. та про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державної казначейської служби України перерахувати на користь Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" кошти в сумі 257521,42 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим прийнято до виконання платіжні доручення від 12.03.2014 за № 3 та № 4 Виконавчого комітету Привітненської сільської ради Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим на загальну суму 257521,42 грн. Однак, такі кошти станом на 25.12.2014 не перераховані, що в свою чергу позбавило можливості ДП "НДПІ містобудування" розпоряджатися належними йому коштами.
Представник позивача до початку розгляду справи по суті подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідачі у судове засідання не з'явились, хоча були повідомлені про дату, час та місце судового засідання належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Крім того, частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідачами не надано суду доказів поважності причин неможливості забезпечення явки представників відповідачів на судове засідання, а тому суд на підставі ч. 4 та ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, 06.02.2014 між Державним підприємством "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" та Виконавчим комітетом Привітненської сільської ради Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим (надалі - замовник) укладено Договір про закупівлю послуг за державні кошти №2013-11 (надалі - Договір).
Відповідно до Розділу 1 Договору позивач зобов'язується в порядку та на умовах, визначених Договором надати послуги з архітектурного планування міст в галузі садово-паркової архітектури: розробка детального плану території та зонінгу території села Привітне, а замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Між позивачем та замовником підписано Акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 13.12.2013 №0000449 на загальну суму 110000,00 грн. та від 17.12.2013 №0000450 на загальну суму 147521,42 грн.
Виконавчим комітетом Привітненської сільської рада Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим направлено до Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим платіжні доручення від 12.03.2014 №3 та №4 про перерахування на користь ДП "НДПІ містобудування" коштів в розмірі 257521,42 грн.
ДП "НДПІ містобудування" звернулось до відповідачів з листом від 20.11.2014 №1041/7/1/7-07, в якому просило здійснити перерахунок коштів на підставі платіжних доручень від 12.03.2014 №3 та №4.
Листом від 08.12.2014 №14-08/3822-27263 Державна казначейська служба України повідомила позивача, що Постановою Правління Національного банку України від 06.05.2014 № 260 "Про відкликання та анулювання банківських ліцензій та генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій окремих банків і закриття банками відокремлених підрозділів, що розташовані на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя" Національний банк України зобов'язав банки України з дня набрання чинності цієї постанови припинити кореспондентські відносини з банками України та/або іноземними банками, іншими кредитними або фінансовими установами, що розташовані та/або здійснюють свою діяльність на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя. У зв'язку з чим, Казначейство України не має можливості отримати від територіальних органів Казначейства, інформацію про взяті на облік бюджетні зобов'язання та заборгованість розпорядників бюджетних коштів, які за місцем розташування перебували на казначейському виконанні в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
При цьому, судом встановлено, що Виконавчий комітет Привітненської сільської ради Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим виконав усі дії щодо перерахування коштів ДП "НДПІ містобудування". Проте, станом на час розгляду справи в суді кошти на рахунки позивача не перераховані.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Пунктом 1 Положення "Про Державну казначейську службу України", затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 за №460/2011, (надалі - Положення №460/2011) визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр). Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Згідно п. 4 Положення №460/2011 Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема, через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.
Пунктом 7 Положення №460/2011 встановлено, що Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Казначейство України є юридичною особою публічного права, входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Хоча Казначейська служба України не є банком в розумінні приписів статті 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність", однак вона є учасником системи електронних платежів Національного банку України відповідно до приписів пункту 1 Положення.
Згідно наказу Державного казначейства України від 28.11.2000 №119 Казначейство України для роботи в єдиній системі електронних платежів Національного банку України лише використовує ті ж самі бланки розрахункових документів, що і банки.
Відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976, платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.
Спільною постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 15.09.1999 №1721 "Про створення внутрішньої платіжної системи Державного казначейства" органам Казначейства України надано статус учасників системи електронних платежів Національного банку на загальних засадах та право здійснювати через цю систему тільки платежі та міжбанківські розрахунки.
Пунктом 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України встановлено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
З урахуванням викладеного, оскільки Держказначейство є учасником системи електронних платежів, суд вважає відповідачів суб'єктами регулювання Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".
Отже, Законом передбачений обов'язок казначейської служби здійснити перерахунок коштів, а також встановлений триденний строк для перерахування таких коштів.
Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків встановлюються Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22.
Відповідно до пункту 2.19 Інструкції розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.
Згідно пункту 3.5. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.
Відповідно до п. 1 Положення про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 №1280, головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Державної казначейської служби України.
Головне управління Казначейства підпорядковане Державній казначейській службі України.
У відповідності до пункту 4 цього ж Положення Управління (відділення) казначейства, зокрема, здійснюють через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів.
Як вбачається з матеріалів справи, платіжні доручення від 12.03.2014 №3 та №4 залишились відповідачами без виконання, кошти не перераховані на рахунок позивача.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, Державна казначейська служба України повинні діяти у спосіб, визначений законом та в межах, наданих повноважень відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 №460/2011.
Станом на день розгляду справи кошти на рахунок Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" по вказаним платіжним дорученням перераховані не були, що позбавляє останнього права отримати кошти за надані послуги на підставі Договору від 06.02.2013 №2013-11 та порушує його права та інтереси у розумінні статті 2 КАС України, а тому для відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідачів та зобов'язати їх виконати дані платіжні доручення шляхом перерахування на користь позивача кошти у розмірі 257521,42 грн.
Згідно з пунктом четвертим частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В силу частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довели правомірності своїх дій.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, доведені під час розгляду справи та такі, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 86, 94, 122, 158-163, 167, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державної казначейської служби України щодо невиконання платіжних доручень від 12.03.2014 №3 та №4 Виконавчого комітету Привітнеської сільської ради Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим про перерахування на користь Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" боргу в сумі 257521,42 грн.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державну казначейську службу України перерахувати на користь Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" кошти в сумі 257521 (двісті п'ятдесят сім тисяч п'ятсот двадцять одна) грн. 42 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" (код ЄДРПОУ 01422832) сплачений судовий збір у сумі 560 (п'ятсот шістдесят) грн. 28 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Лапій С.М.
Щавінський В.Р.