Постанова № 42382021, 16.01.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2015
Номер справи
803/2581/14
Номер документу
42382021
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2015 року Справа № 803/2581/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представника відповідача Ярошика Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу № 57 від 03.12.2014 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки".

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 11 грудня 2014 року позивачем отриманий наказ Луцької ОДПІ №3 від 24.11.2014 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки".

Позивач вважає, що вказаний наказ Луцької ОДПІ №3 від 24.11.2014 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки у відповідача були відсутні підстави визначені статтями 77 та 78 Податкового кодексу України для проведення документальної перевірки.

В обґрунтування власної позиції позивач зазначає, що 19 листопада 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" отримало запит Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року в якому просила надати документальне підтвердження щодо взаємовідносин із ТОВ "ІТС-ТОРГ" за серпень 2014 року.

Однак, вказаний запит відповідача не містив фактів, які свідчать про порушення ТОВ "Малахіт-59" податкового та іншого законодавства, у зв'язку з чим такий запит складений Луцькою ОДПІ з порушенням п.73.3 ст.73 ПК України. Враховуючи наведені обставини та згідно з вимогами п.73.3 ст.73 ПК України позивач був звільнений від обов'язку надавати відповідь на запит Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року.

Незважаючи на неправомірність даного запиту, 02.12.2014 року ТОВ "Малахіт-59" надало відповідь на запит Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року та копії первинних документів по взаємовідносинах з ТОВ "ІТС-ТОРГ", але при цьому висловило свої заперечення про неправомірність та безпідставність запиту Луцької ОДПІ від 24 жовтня 2014 року.

З урахуванням того, що запит Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року був складений з порушенням п.73.3 ст.73 ПК України та з урахуванням того, що позивачем надані витребувані у нього документи по взаємовідносинах із ТОВ "ІТС-ТОРГ", у Луцької ОДПІ були відсутні правові підстави для винесення наказу №57 від 03.12.2014 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки", у зв'язку з чим вказаний наказ є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю та просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Подав суду письмові заперечення та додаткові письмові пояснення в яких наголошував на тому, що до Луцької ОДПІ надійшов лист від 23.09.2014 року №370/7/03-20-20-04-09 Головного управління Міндоходів у Волинській області щодо забезпечення відпрацювання вигодоформуючих суб'єктів господарювання та припинення їх незаконної діяльності.

На виконання листа Головного управління Міндоходів у Волинській області від 23.09.2014 року №370/7/03-20-20-04-09 Луцькою ОДПІ був направлений Товариству з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" письмовий запит №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року в якому просила надати документальне підтвердження по взаємовідносинах із ТОВ "ІТС-ТОРГ" за серпень 2014 року.

Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" на письмовий запит контролюючого органу не надало копії первинних документів, що підтверджують взаємовідносини із ТОВ "ІТС-ТОРГ", тому Луцькою ОДПІ на підставі п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 ст.78 Податкового кодексу України був винесений наказ №57 від 03.12.2014 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки".

З урахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що при винесенні оскаржуваного наказу №57 від 03.12.2014 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" відповідач діяв в межах п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 ст.78 Податкового кодексу України, а відтак підстав для його скасування немає.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

03.12.2014 року Луцькою ОДПІ винесений наказ №57 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки". (а.с.6)

Як вбачається із тексту наказу від 03.12.2014 року №57 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки", такий наказ винесений відповідно до п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України, у зв'язку з наданням Товариством з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" завірених копій первинних бухгалтерських документів по фінансово-господарських операціях із ТОВ "ІТС-ТОРГ".

Наказом від 03.12.2014 року №57 передбачено, що позапланова невиїзна перевірка Товариству з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" з питань здійснення фінансово-господарських операцій із ТОВ "ІТС-ТОРГ" за серпень 2014 року, здійснюється з 04.12.2014 року, тривалістю 3 робочих дні.

Як вбачається з пояснень представника відповідача та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, зокрема, листом від 23.10.2014 року №370/7/03-20-20-04-09 Головного управління Міндоходів у Волинській області зобов'язано, втому числі і Луцьку ОДПІ, вжити заходів щодо забезпечення відпрацювання вигодоформуючих суб'єктів господарювання та припинення їх незаконної діяльності, зокрема здійснити відпрацювання господарської діяльності ТОВ "ІТС-ТОРГ" із Товариством з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59". (а.с.42-43)

Луцькою ОДПІ був направлений Товариству з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" письмовий запит №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року про надання письмового пояснення та його документального підтвердження по взаємовідносинах із ТОВ "ІТС-ТОРГ" за серпень 2014 року (а.с.09)

28.11.2014 року ТОВ "Малахіт-59" надано відповідь на запит Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року та надані копії документів по взаємовідносинах з ТОВ "ІТС-ТОРГ", зокрема: договір поставки №64 від 01 липня 2014 року, видаткові та податкові накладні, рахунки фактури.

При цьому ТОВ "Малахіт-59" у відповіді на запит Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року висловило свої заперечення про неправомірність та безпідставність цього запиту.

Про те, суд вважає наказ Луцької ОДПІ від 03.12.2014 року №57 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" законним, а отже таким, що не підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Згідно п.75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.75.1.2 ст.75 та п.79.1 ст.79 ПК України документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Як визначено п.п.78.1.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно із п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує.

З матеріалів справи вбачається, що Луцькою ОДПІ був направлений Товариству з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" письмовий запит №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року про надання письмового пояснення та його документального підтвердження по взаємовідносинах із ТОВ "ІТС-ТОРГ".

У запиті відповідачем визначений перелік первинних документів надання яких вимагалось від ТОВ "Малахіт-59", зокрема: накладні, акти виконаних робіт, податкові накладні, угоди, платіжні доручення, касові ордери, сертифікати на товар. Також у запиті було зобов'язано ТОВ "Малахіт-59" надати відповідачу інформацію про відображення по бухгалтерському обліку господарських відносин із ТОВ "ІТС-ТОРГ", відображення стану розрахунків по зазначених правовідносинах в бухгалтерському та податковому обліку, а також вказати транспортування товару з наданням відповідних підтверджуючих документів. (а.с.09)

З відповіді ТОВ "Малахіт-59" за вих. №8 від 28.11.2014 року вбачається, що позивачем не було надано податковому органу інформацію про відображення по бухгалтерському обліку господарських відносин із ТОВ "ІТС-ТОРГ", відображення стану розрахунків по зазначених правовідносинах в бухгалтерському та податковому обліку, а також первинні документи щодо транспортування товару.

Отже, зазначене свідчить про ненадання витребуваних документів по взаємовідносинах з ТОВ "ІТС-ТОРГ", що, на думку суду, є підставою для призначення перевірки діяльності платника податків.

Також суд зазначає, що наказ Луцької ОДПІ від 03.12.2014 року №57 виконаний, відповідно до зазначеного наказу проведена перевірка, про що складений акт від 10.12.2014 року № 294/22-02/37258966, а відтак підстави для визнання протиправним та скасування наказу Луцької ОДПІ від 03.12.2014 року №57 відсутні також і через те, що оскаржуваний наказ є актом одноразової дії та вичерпав свою дію фактом його виконання, а отже задоволення позову не може привести до відновлення порушених прав платника податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.

Суд не бере до уваги твердження позивача про незаконність запиту Луцької ОДПІ №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року про витребування документів, оскільки, як вбачається з матеріалів справи підставою для такого запиту слугував лист від 16.09.2014 року №370/7/03-20-20-04-09 Головного управління Міндоходів у Волинській області в якому зобов'язано Луцьку ОДПІ, вжити заходів щодо забезпечення відпрацювання вигодоформуючих суб'єктів господарювання та припинення їх незаконної діяльності, зокрема здійснити відпрацювання господарської діяльності ТОВ "ІТС-ТОРГ" із Товариством з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59". У зв'язку з чим, та з урахуванням повноважень відповідача визначених п.п.20.1.6 та п.п.20.1.23 п.20.1 ст.20 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України Луцькою ОДПІ правомірно направлений запит №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року про витребування від позивача первинних документів за господарською діяльністю із ТОВ "ІТС-ТОРГ".

Крім того, Товариством з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" були частково надані витребувані відповідачем документи, тим самим позивач визнав підставність вимог Луцької ОДПІ викладених у запиті №16258/10/03-18-15-01 від 24.10.2014 року.

З урахуванням викладеного вище, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Малахіт-59" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, відмовити .

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 21 січня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Д. Ковальчук