Постанова № 42381096, 13.01.2015, Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.01.2015
Номер справи
673/1822/14-а
Номер документу
42381096
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 673/1822/14-а

Провадження № 2-а/673/9/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"13" січня 2015 р.

Деражнянський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої -судді Лукіянець Т.В

з участю секретаря судового засідання- Ясінської М.О.,

позивача- Коцика М.Ф.,

представника відповідача- Блашка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Деражня адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до

Управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області

про зобов'язання до вчинення дій

встановив:

В грудні 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області про зобов'язання здійснити нарахування, перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії відповідно, на підставі, у порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 січня 2014 року.

В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечив проти позову з підстав того, що відповідач діяв в спосіб, передбачений законом.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позову.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 грудня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок та виплату державної і додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом № 66/К-4 від 01 грудня 2014 року позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки розрахунок пенсії відповідає чинному законодавству та документам пенсійної справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області та отримує пенсію, передбачену ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам I групи, передбачену ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23 листопада 2011 року, отримує її в розмірах, передбачених вказаною постановою.

Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 1 категорії, є інвалідом I групи, що підтверджується копіями посвідчень, наявних в матеріалах справи.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідом II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам Ш групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів пенсії за віком.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

За спірний період Управлінням Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області виплачувались позивачеві державна та додаткова пенсії, виходячи з розмірів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23 листопада 2011 року.

Суд вважає за необхідне зазначити, що починаючи з 01 січня 2014 року Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції Закону України від 06 липня 2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції Закону України від 31 липня 2014 року, встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Вказана норма набрала чинності з 16 серпня 2014 року.

Таким чином, починаючи з 01 січня 2014 року відповідач повинен виплачувати позивачу основну та додаткову пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Водночас, з 16 серпня 2014 року розміри державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обмежується вимогами Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік».

За наведених обставин, орган державної влади, до компетенції якого віднесено здійснення виплат громадянам в порядку, передбаченому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язаний проводити зазначені виплати у спосіб та в розмірах, що встановлені законодавством, чинним на момент їх здійснення.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що право позивача на отримання належних йому виплат, розрахованих відповідно до мінімальної пенсії за віком, було порушено.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті державної і додаткової пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є необґрунтованими та не відповідають наведеним законодавчим нормам.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, на думку суду відповідачем не надано достатньо доказів правомірності відмови у перерахунку та виплаті державної і додаткової пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними законодавчими нормами.

Враховуючи вказані вище вимоги Закону, суд не вбачає підстав для задоволення частини позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача здійснювати виплату основної та додаткової пенсій у передбачених Законом розмірах в період із 16 серпня по грудень 2014 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 9, 17, 71, 88, 158-160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги задоволити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 січня 2014 року по 16 серпня 2014 року, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Т. В. Лукіянець