Рішення № 42369766, 14.01.2015, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.01.2015
Номер справи
904/8583/14
Номер документу
42369766
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.01.15р. Справа № 904/8583/14

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МОНБЛАН", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від позивача: Чигрина П.Ю., довіреність № 27/10-2 від 27.10.2014 року, представник;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "МОНБЛАН" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом та з урахуванням заяви від 16.12.2014 року про уточнення позовних вимог (а.с. 65 том 1) просить внести зміни до пункту 7 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "МОНБЛАН", зареєстрованого від 25.10.2011 року за № 121100004000708, виклавши його в наступній редакції:

"Річна орендна плата встановлюється у розмірі 32 185,13 (2 682,10 грн. на місяць) та вноситься орендарем виключно в грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 р. № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" на рахунок управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Кривого Рогу № 33219812700022 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 38031627".

Судовий збір у сумі 1 218,00 грн. позивач просить покласти на відповідача.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ним здійснюється оплата за землю на підставі укладеного з відповідачем та зареєстрованого 25.10.2011 року за № 121100004000708 договору оренди земельної ділянки площею 0,8442 га за адресою: вул. Карнавальна, 3б в Жовтневому районі м. Кривого Рогу, наданої у користування строком на два роки для реконструкції комплексу будівель і споруд під гаражні бокси й адміністративний будинок.

Позивач зазначає, що договором передбачена річна орендна плата у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у той час як за пп. 288.5.1 п. 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (у редакції Закону України від 27.03.2014 року "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

З огляду на відсутність у м. Кривому Розі нормативної грошової оцінки земель міста на 2014 рік, річна орендна плата за спірну земельну ділянку, на думку позивача, повинна формуватися відповідно до пп. 275.1 статті 275 Податкового кодексу України, приймаючи до уваги ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено і яка фактично становить 3,05 грн. за 1 кв.м. для населених пунктів з чисельністю населення від 500 000 до 1000 000, а також із застосуванням коефіцієнту диференціації згідно з рішенням міськради № 2088 від 26.06.2013 року - 2,5 як для міста обласного значення.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позові.

У запереченнях проти позову відповідач просить відмовити у задоволенні позову, вважає, що за відсутності нормативної грошової оцінки земель міста здіснення нарахування та сплати орендної плати за землю повинно відбуватися на підставі Податкового кодексу України з урахуванням рішення міської ради від № 2088 від 26.06.2013 року "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" (а.с. 64 том 1).

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, аналогічні за змістом письмового заперечення відповідача.

Ухвалою господарського суду від 24.11.2014 року до участі у справі залучено Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

У відзиві на позов третя особа просить відмовити у задоволенні позовних вимог, вважає правомірним застосування при визначенні річної орендної плати за землю трикратного розміру земельного податку (а.с. 53-54 том1).

Розгляд справи призначався на 24.11.2014 року, 17.12.2014 року, 22.12.2014 року і 14.01.2015 року після продовження за клопотанням відповідача строку її розгляду на 15 днів до 19.01.2015 року в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

У судове засідання 14.01.2015 року представники відповідача та третьої особи не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином відповідно до вимог статті 64 Господарського процесуального кодексу України.

14.01.2015 року через канцелярію суду представник відповідача подав письмове клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з його зайнятістю в іншому судовому засіданні.

Приймаючи до уваги закінчення законодавчо визначеного строку розгляду справи, відсутність належних та допустимих доказів в обгрунтування заявленого клопотання, достатність доказів у справі для вирішення спору по суті, а також зважаючи на нормативні приписи статті 28 Господарського процесуального кодексу України, за змістом якої юридична особа як сторона у справі не обмежена колом представників, заявлене клопотання задоволенню не підлягає.

У судовому засіданні 14.01.2015 року проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

30.03.2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "МОНБЛАН" (далі - Позивач, Орендар) та Криворізькою міською радою Дніпропетровської області (далі - Відповідач, Орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір).

Відповідно до пунктів 1, 2, 4 договору орендодавець на підставі рішення міської ради № 231 від 23.02.2011 року надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,8442 га (кадастровий номер 1211000000:04:503:0026) промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для реконструкції комплексу будівель і споруд під гаражні бокси й адміністративний будинок, яка знаходиться за адресою: вул. Карнавальна, 3б в Жовтневому районі м. Кривого Рогу.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється за актом її приймання-передачі, який набуває чинності виключно з дати державної реєстрації цього договору (пункт 17 договору).

Об'єкт оренди передано відповідачем у користування позивачу, що підтверджується комісійним актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 15 том 1).

Згідно з пунктом 6 договору його укладено на 2 роки.

Договір набуває чинності після підписання сторонам та його державної реєстрації (пункт 45 договору).

Договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області із вчиненням відповідного запису до Державного реєстру земель від 21.10.2011 року за № 121100004000708 (а.с. 10 том 1).

Рішенням Криворізької міської ради № 2194 від 28.08.2013 року "Про поновлення та продовження договорів оренди земельних ділянок і реєстрацію права комунальної власності на них" поновлено та продовжено з дати закінчення договори оренди земельних ділянок суб'єктам господарювання відповідно до додатку, у тому числі Товариству з обмеженою відповідальністю "МОНБЛАН" щодо земельної ділянки площею 0,8442 га за адресою: вул. Карнавальна, 3б в Жовтневому районі м. Кривого Рогу, (1211000000:04:503:0026), наданою за договором під реконструкцію комплексу будівель і споруд під гаражні бокси й адміністративний будинок (а.с. 19 том 1).

29.10.2013 року між сторонами було укладено додаткову угоду про продовження до 25.10.2015 року терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 25.10.2011 № 121100004000708) та внесення змін до нього № 2013460 від 29.10.2013 року.

Також пунктом 2.1. цієї додаткової угоди пункт 7 розділу "Орендна плата" договору оренди земельної ділянки було викладено у наступній редакції:

"Річна орендна плата протягом 2013 року вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінки земельної ділянки, виконаний управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.

Річна орендна плата починаючи з 1 січня 2014 року вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу.

Плата вноситься орендарем на рахунок Управління Державної казначейської служби України м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 332 198 127 000 22 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38031627".

Листом № 11/08-1 від 11.08.2014 року позивач звернувся до відповідача з проханням внести зміни до договору оренди земельної ділянки, виклавши пункт 7. договору оренди земельної ділянки у такій редакції:

"7. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно в грошовій формі у розмірі, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 р. № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" на рахунок управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 332 198 127 00022 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38031627" (а.с. 26 том 1).

Листом № 2884 від 10.09.2014 року відповідач відмовив у внесенні змін до договору оренди земельної ділянки, посилаючись на відсутність правових підстав (а.с. 27 том 1).

Відсутність згоди відповідача щодо внесення змін до договору в частині розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою, у тому числі з урахуванням редакції пункту 7. договору, запропонованої позивачем під час розгляду справи, і є причиною виникнення спору.

За частинами першою - четвертою статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як вбачається із обставин справи спірним є пункт 7 договору щодо розміру орендної плати.

Відповідно до частин першої - третьої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

За приписами частини третьої статті 22 вказаного Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.

Запропонований позивачем порядок формування розміру орендної плати, беручи за основу земельний податок, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року № 2088 «Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу», не відповідає чинному законодавству з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 288.1. Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

За пунктами 288.2, 288.3 цього Кодексу платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

За змістом підпункту 288.5.1. Податкового кодексу України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014 року, чинній з 01.04.2014 року) та підпункту 288.5.2. цього ж Кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (підпункт 289.1. статті 289 Податкового кодексу України).

Частиною п'ятою статті 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (абзац третій частини першої статі 13 Закону України "Про оцінку земель").

За змістом частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до частини третьої статті 18 цього ж Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно з частинами першою - другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За нормативними приписами частин першої - третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з пунктом 4 Положення про державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок видає відповідно до покладених на нього завдань Держземагентство України.

Під час розгляду справи учасники судового процесу єдині у питанні щодо відсутності на 2014 рік нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки за договором між сторонами. Належних та допустимих доказів на підтвердження проведення такої нормативної грошової оцінки, відповідного затвердження технічної документації та наявності витягу відповідач та третя особа суду не надали.

За таких обставин на час розгляду справи правові підстави для законного визначення розміру орендної плати на земельну ділянку за договором відсутні, а запропонована позивачем редакція пункту 7 договору оренди землі до договору не відповідає чинному законодавству.

З огляду на викладене правові підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.

Керуючись статтями 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 19.01.2015 року.

Суддя І.І. Колісник