Ухвала суду № 42369339, 06.11.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
0870/6882/12
Номер документу
42369339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2014 року м. Київ К/800/49759/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: Сіроша М.В.,

суддів: Усенко Є.А.,

Юрченко В.П.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» (далі - Товариство) на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства до Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області (далі - Інспекція),

про визнання дій протиправними, скасування приписів та постанов, -

В С Т А Н О В И Л А :

У липні 2012 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання противоправними дії Інспекції щодо здійснення перевірки базових станцій стільникового зв'язку та оформлення її результатів; скасування приписів Інспекції № 55, № 56, № 57, № 58 від 14.06.2012 року про усунення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та постанов Інспекції № 67, № 68, № 69, № 70 від 26.06.2012 року щодо накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Зазначило, що оскаржувані приписи та постанови Інспекцією прийняті у порушення вимог чинного законодавства України.

22 жовтня 2012 року постановою Запорізького окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.

Товариство звернулося з касаційною скаргою про скасування постанови Запорізького окружного адміністративного суду та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, з 29.05.2012 року до 5.06.2012 року Інспекція здійснила позапланову перевірку на об'єктах Товариства, а саме на базових станціях стільникового зв'язку за адресами: м. Запоріжжя, вул. Північно-Кільцева, 4а, яка за технічним рішенням являє собою полегшену конструкцію щогли з антенами, розташована на даху будівлі, обладнання в орендованому приміщенні; м. Запоріжжя, вул. Олімпійська, 26а, яка за технічним рішенням являє собою полегшену конструкцію щогли з антенами, розташована на даху будівлі, обладнання в металевому контейнері; м. Запоріжжя, вул. Воронезька, 126, яка за технічним рішенням являє собою полегшену конструкцію щогли з антенами, розташована на даху будівлі, обладнання в металевому контейнері; м. Запоріжжя, вул. Артема, 79а - антени на трубі котельні, обладнання у металевому контейнері.

5 червня 2012 року за результатами перевірки був складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил в якому зазначено, що Товариство порушило вимоги п. 1.17 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва», оскільки на об'єктах будівництва були відсутні журнал робіт, акти на приховані роботи, журнали авторського нагляду, сертифікати якості на використання матеріалів.

14 червня 2012 року Інспекція видала Товариству приписи № 55, № 56, № 57, № 58 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та за кожним об'єктом складені протоколи про адміністративне правопорушення та про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

26 червня 2012 року Інспекція прийняла постанови № 67, № 68, № 69, №70 про накладення на Товариство штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Аналогічна норма передбачена п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року.

Відповідного до п. 3 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізької області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 22 від 2.06.2011 року, одним із основних завдань інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Згідно з п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 244 від 6.04.1995 року, штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування за результатами планових та позапланових перевірок.

Відповідно до п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року, підставами для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатацій протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що Інспекцією були встановлені порушення Товариством п. 1.17 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» на базових станціях за адресами: вул. Артема, 79а, вул. Воронезька, 126, вул. Олімпійська, 26а, вул. Північнокільцева, 4а в м. Запоріжжя щодо відсутності журналу робіт, актів на приховані роботи, журналу авторського нагляду, сертифікатів якості на використання матеріалів.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Суди попередніх інстанцій обґрунтовано зазначили, що у зв'язку з невиконанням Товариством приписів Інспекція правомірно прийняла оскаржувані постанови.

Висновки судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позову є обґрунтованими.

Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.

Керуючись ст., ст. 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» відхилити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: Сірош М.В.

Усенко Є.А.

Юрченко В.П.