Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2015 р. Справа №818/3639/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що в жовтні 2014 року вона звернулася до Шосткинського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши перелік документів, визначених пунктом 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. N 231, а саме: заяву-анкету встановленого зразка, паспорт громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см, квитанцію про сплату державного мита у розмірі 170 грн.
За результатами розгляду поданих документів відповідачем було відмовлено в оформленні паспорту через ненадання квитанцій про оплату вартості адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн, на обов'зковості сплати яких наполягав відповідач.
Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг визначені в Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098.
Правовий аналіз постанови Кабінету Міністрів України N 1098 від 26.10.2011 р. свідчить про те, що платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не про обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Позивач вважає, що єдиним законодавчо обґрунтованим збором, який зобов'язаний сплатити громадянин, є державне мито у розмірі 170 грн, тому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в прийнятті документів ОСОБА_1 на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та скасувати рішення від 13.11.2014 р. № 03/Л-13/10-03/8570, та зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо прийняття документів на оформлення та видачу ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих нею документів.
У судове засідання позивач не прибув, 30.12.2014 р. подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі (а.с.14).
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, пояснивши, що 7 жовтня 2012 року набрав чинності Закон України "Про адміністративні послуги", за змістом статті 1 якого оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон є адміністративною послугою, спрямованою на набуття громадянами України права виїзду за кордон, а підрозділи ДМС України - суб'єкти, які надають цю адміністративну послугу.
Цей Закон є загальним законодавчим актом у сфері надання адміністративних послуг, який має на меті створення доступних та зручних умов для реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб щодо отримання адміністративних послуг, визначення основних засад діяльності суб'єктів надання адміністративних послуг.
Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" є спеціальними законодавчим актом, який регулює найважливіші аспекти надання адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон (зокрема, визначає суб'єктів та окремі процедурні питання надання цієї адміністративної послуги).
При визначенні правил застосування положень вказаних законодавчих актів слід керуватися частиною другою статті 3 Закону Закон України "Про адміністративні послуги", за змістом якої положення цього Закону мають пріоритетність та підлягають застосуванню із урахуванням спеціальних норм, визначених Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України".
Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. N 231.
Перелік платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795, за яким послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що надається підрозділами ДМС України, є платною.
Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098.
Отже, оскільки адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачає видачу бланка, її замовник сплачує 377,15 грн, а за дострокове оформлення паспортного документа (до 10 днів) - 634,30 грн, з яких:
1) 87,15 грн - плата за надання адміністративної послуги (пункт 27 розділу І "Адміністративні послуги" Переліку). У разі термінового надання адміністративної послуги (у строк до 10 днів) розмір плати становить 174,30 грн (пункт 5 Порядку);
2) 120 грн - оплата витрат, пов'язаних з придбанням бланкової продукції, у тому числі вартість персоналізації (пункт 4 Порядку). При цьому, відповідно до договору на закупівлю бланків документів суворої звітності (паспорт громадянина України для виїзду за кордон), укладеного між ДМС України та державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Українам по виготовленню цінних паперів" ціна за одиницю бланкової продукції з податком на додану вартість складає 82,80 грн. Персоналізація (нанесення персональних даних громадянина України на полікарбонатну сторінку паспорта) здійснюється державним підприємством "Державний центр персоналізації документів". Її вартість відповідно до договору на закупівлю послуг з персоналізації бланків паспорта громадянина України для виїзду за кордон з податком на додану вартість складає 37,20 грн;
3) 170 грн - державне мито (ст. 7 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", абзац сьомий пункту 10 Постанови № 231, підпункт "б" пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито"), крім випадків звільнення від його сплати. За дострокове (до 10 робочих днів) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон державне мито становить 340 грн (підпункт "л" пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито").
Таким чином, відмова УДМС України в Сумській області у прийнятті документів, поданих позивачем для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, є обґрунтованою, оскільки ОСОБА_1 не було сплачено обов'язкових платежів, а саме 87,15 грн за адміністративні послуги та 120 грн за послуги з реалізації бланку паспорту. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в жовтні 2014 року позивач звернувся до Шосткинського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши перелік документів, визначених пунктом 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. N 231, а саме: заяву-анкету встановленого зразка, паспорт громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см, квитанцію про сплату державного мита у розмірі 170 грн.
За результатами розгляду поданих документів відповідачем було відмовлено в оформленні паспорту через ненадання квитанцій про оплату вартості адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн, на обов'зковості сплати яких наполягав відповідач (а.с.8-9).
Необхідність сплатити вартість послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн і вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн у судовому засіданні підтвердив і представник відповідача, зазначивши, що без надання відповідних квитанцій паспорт громадянина України для виїзду за кордон позивачеві не буде виданий.
Суд вважає, що дії відповідача, які полягають у зобов'язанні сплатити зазначені кошти, є протиправними з огляду на таке.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. N 231 затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила).
Відповідно до п. 10 Правил для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Згідно з п. 6 ст. 2 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" державне мито справляється за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон. Відповідно до пп. "б" п. 6 ст. 3 Декрету за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон ставка державного мита встановлюється у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 170 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098 затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, пункт 4 якої передбачає, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг таких витрат визначається МВС.
Разом з тим, нормативний документ МВС України, який би визначив вартість бланку паспорта, відсутній.
Таким чином вимога відповідача про необхідність сплати вартості бланку паспорта саме в розмірі 120 грн є необгрунтованою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" визначено перелік платних послуг, серед яких послуга за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої складає 87,15 грн.
Відповідно до п. 2 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098, послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб.
Таким чином, платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу. У свою чергу законодавче закріплення переліку платних послуг, що надаються підрозділами МВС та ДМС, не означає обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Доказів звернення позивача з такою заявою відповідач не надав.
Відмовляючи в задоволенні вимоги про скасування рішення Управління державної міграційної служби України в Сумській області від 13.11.2014 р. № 03/Л-13/10-03/8570, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Пунктом 1 частини другої статті 162 Кодексу передбачено право суду, зокрема, або в тому числі, визнати рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень протиправними.
У даному випадку порушення прав та інтересів позивача з боку відповідача відбулося шляхом вчинення дій, а не прийняття рішення. Рішення, яке б порушило права позивача та встановило для нього додаткові обмеження, відповідачем не приймалося. У свою чергу імовірне, на думку позивача, рішення від 13.11.2014 р. № 03/Л-13/10-03/8570 є листом-відповіддю на заяву ОСОБА_1 щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а не рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, тому в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача необхідно стягнути з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 73,08 грн (а.с.2).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті документів на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 73,08 грн. в рахунок повернення судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 20 січня 2015 року.