ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2015 р.
м. Херсон
Справа № 821/4838/14
10 год. 48 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Леутській Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про стягнення заборгованості,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів спільно з Херсонською транспортною прокуратурою проведена перевірка з приводу виконання підприємства вимог ст.ст.19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в 2003-2005 роках.
Перевіркою було виявлено, зокрема, що показники за 2003 та 2004 роки, надані керівництвом порту на запит прокурора відрізняються від показників, наданих до відділення Фонду у статистичній звітності за формою № 10-ПІ. Внаслідок зниження показників фонду оплати праці штатних працівників не донараховано і не сплачено до Держбюджету всього 21235,6 грн., з них - за 2003 рік - 12064,0 грн., за 2004 рік - 9171,6 грн. Крім того, у наданих звітах № 10-ПІ розрахунок чисельності штатних працівників - інвалідів здійснювався не у відповідності з діючою Інструкцією зі статистики працівників, зайнятих у народному господарстві України. При перерахування кількості фактично працюючих інвалідів згідно з Інструкції виявлено різницю: у 2003 році - 4 особи, у 2004 році - 6 осіб, у 2005 році - 9 осіб. Відповідно підлягає сплаті додатково до Держбюджету всього 237040,20 грн. адміністративно-господарських санкцій. 17.05.2007 позивачем було збільшено позовні вимоги до суми 258275 грн. 60 коп. , виходячи з розрахунку 21235,60 грн. + 237040,20 грн.).
Просить суд, з урахуванням доповнень до позову, стягнути з Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" 258275,80 грн. адміністративно-господарських санкцій
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
19.05.2006 Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено перевірку виконання підприємства "Херсонського морського торгівельного порту" вимог ст.ст.19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в 2003-2005 роках.
За результатами перевірки складено акт, в якому, зокрема, зазначено, що показники за 2003 та 2004 роки, надані керівництвом порту на запит прокурора відрізняються від показників, наданих до відділення Фонду у статистичній звітності за формою № 10-ПІ.
Внаслідок зниження показників фонду оплати праці штатних працівників не донараховано і несплачено до Держбюджету всього 21235,6 грн., з них - за 2003 рік - 12064,0грн., за 2004 рік - 9171,6 грн.
У наданих звітах № 10-ПІ розрахунок чисельності штатних працівників - інвалідів здійснювався не у відповідності з діючою Інструкцією зі статистики працівників, зайнятих у народному господарстві України. Згідно п.3.3.3 Інструкції середньооблікова чисельність працівників за період з початку року обчислюється шляхом підсумування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року, тобто відповідно на 2,3,4...12. При перерахування кількості фактично працюючих інвалідів згідно Інструкції зі статистики працівників, зайнятих у народному господарстві України виявлено різницю: у 2003 році - 4 особи, у 2004 році - 6 осіб, у 2005 році - 9 осіб. Відповідно підлягає сплаті додатково до Держбюджету всього 237040,20 грн. адміністративно-господарських санкцій з них: за 2003 рік - 4х10273,5 = 41094,0 грн.; за 2004 рік - 6х11723,4 = 70340,4 грн.; за 2005 рік - 9х13956,2 = 125605,8 грн.
Відповідно до звітів за формою 10-ПІ "Про зайнятість і працевлаштування інвалідів" за 2003, 2004, 2005 роки, відповідно до якого здійснено розрахунок суми адміністративно-господарської санкції та згідно листа до Херсонської транспортної прокуратури від 24.05.06 Херсонським морським торгівельним портом надано різну інформацію, а саме за 2003 рік фонд оплати праці штатних працівників за звітом №10-Ш складає 16304,1 грн., в листі прокурору вказано 17321,2 грн., за 2004 рік (звіт №10-ПІ) вказано 19615,0 грн., 20457,4 грн. вказано в листі прокурору, за 2005 рік (звіт №10-ПІ) - 24521,1 грн., 24521,1 грн. - відомості для прокуратури. Різниця також вказана по середньообліковій кількості штатних працівників та середньорічній заробітній платі штатного працівника.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року, позовні вимоги Відділення Фонду задоволено. Стягнуто з підприємства на користь Відділення Фонду заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 258 275 гривень 80 копійок.
Згідно виписці по рахунку 31219230700002 УДКСУ у м. Херсоні відповідач перерахував до Фонду соціального захисту інвалідів згідно ухвали суду: 22.04.2014 р. – 43045,97 грн.; 20.05.2014 р. - 43045,97 грн.: 23.06.2014 р. – 43045,97 грн.;21.07.2014 р. -43045,97 грн.; 21.08.2014 р. - 43045,97 грн.; 22.09.2014 р. - 43045,95 грн.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.10 2014 року постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2009 року та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року скасовані. Справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Статтею 20 Закону № 875-XII “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі - Закон № 875-XII) встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до ст. 19 Закону № 875-XII того ж закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого директором Фонду соціального захисту інвалідів від 19.04.2004 Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, що утворюється для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України, та підзвітне і підконтрольне Фонду.
Згідно з пунктом 3,4 зазначеного Положення Фонд здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємств за недодержання ними цього нормативу. Вживає заходів щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій у разі їх несплати у встановлені законодавством терміни та порядку, в т.ч. в судовому.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально - економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
В судовому засіданні, відповідач не надав доказів того, що він вжив усі залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення.
Так, надані представником відповідача копії звітів форми №10-ПВ, затверджені наказом Держкомстату України 28.09.2001 року № 398 надаються підприємством до органів статистики і не свідчать про те що відповідач інформував центр зайнятості про вакансії робочих місць для інвалідів. Також не можуть слугувати доказом на підтвердження заперечень відповідача: копія акту обстеження працевлаштування інвалідів на підприємствах, складений Херсонською обласною МСЕК від 04.02.2004 року, та лист відповідача №08-07/247 від 03.10.2005 р. до Державного департаменту морського і річкового транспорту України за тих же підстав.
Разом з тим, позивачем наданий до суду лист Херсонського обласного центру зайнятості від 24.11.2014 року № 01-10/678 відповідно до якого у 2003, 2004, 2005 роках звіти № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій» із зазначенням про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів Державним підприємством «Херсонський морський торговельний порт» до Херсонського міського центру зайнятості не подавалися. У зв’язку з відсутністю заявлених вищезазначеним підприємством актуальних вакансій для інвалідів у базі Херсонського міського центру зайнятості, скерування інвалідів для працевлаштування до даного підприємства протягом 2003 - 2005 років не відбувалося.
Відповідно до ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно до статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Стосовно позиції представника відповідача про відмову у задоволенні позовних вимог з причини фактичного погашення заборгованості, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.1 КАС України кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, адміністративний суд виконує свої повноваження шляхом вирішення публічно правового спору. Факт погашення заборгованості за рішенням суду апеляційної інстанції, яке на той час набрало законної сили, не змінює суті правовідносин між сторонами. Відповідач допустив господарське правопорушення і в зв’язку з цим повинен сплатити штрафні санкції. За відсутності позитивного рішення у справі – відсутні і правові підстави для зарахування цих коштів у рахунок заборгованості.
Оцінивши докази у справі, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" (код ЄДРПОУ 01125695) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 14125171) 258275 грн. (двісті п'ятдесят вісім тисяч двісті сімдесят п'ять гривень) 80 коп. заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 січня 2015 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.3.4