ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 січня 2015 року № 826/10451/14
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А., суддів: Добрянської Я.І., Кротюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії"
до Державної авіаційної служби України
про визнання нечинними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот-російські авіалінії" в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" звернулося до суду з позовними заявами про визнання нечинними і скасування постанов Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000232, № 000226 та від 9 липня 2014 року № 000357, № 000355, № 000381, № 000389, № 000386, № 000296, № 000321, № 000322, № 000302.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 серпня 2014 року об'єднано до спільного розгляду в одне провадження адміністративні справи № 826/10461/14, № 826/11567/14, № 826/11592/14, № 826/11584/14, № 826/11590/14, № 826/11591/14, № 826/11568/14, № 826/11581/14, № 826/11586/14, № 826/10451/14, № 826/11593/14 і присвоєно об'єднаним справам загальний № 826/10451/14.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конвенцію про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, Повітряний кодекс України, Порядок накладення та стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України № 637 від 26 грудня 2011 року, Положення про використання повітряного простору України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, Наказ Державної авіаційної служби України від 16.02.2012 № 121 "Про створення Комісії з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті", Правила надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України, затверджені спільним наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням авіації та Міністерством оборони України від 28 листопада 2005 року № 897/703, Збірник аеронавігаційної інформації України, Інструкцію про розслідування порушень порядку використання повітряного простору України, затверджену спільним наказом Міністерства транспорту України та Міністерства оборони України від 27 січня 2003 року № 50/18, Положення про Державну авіаційну службу України, затверджене Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 398, та зазначає, що Державною авіаційною службою України порушено порядок розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та вказує на необґрунтованість висновків Державної авіаційної служби України щодо здійснення Відкритим акціонерним товариством "Аерофлот - російські авіалінії" рейсів Москва - Сімферополь та Сімферополь - Москва без відповідних дозволів та заявки на використання повітряного простору України, оскільки Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" мало всі необхідні дозволи.
Представники відповідача заперечили по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, Повітряного кодексу України, Положення про використання повітряного простору України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 1 липня 2004 року № 564, та зазначили, що Державною авіаційною службою України правомірно та в межах своїх повноважень прийнято постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, оскільки Відкритим акціонерним товариством "Аерофлот - російські авіалінії" при виконанні рейсів з аеродрому Сімферополь порушено правила та порядок використання повітряного простору України, оскільки здійснювалися польоти через заборонену зону повітряного простору України. Також представники відповідача вказують на те, що NOTAM був затверджений та опублікований в порядку встановленому міжнародними нормами та законодавством України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000232 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пункту 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000232, яким встановлено, що 14 березня 2014 року о 09:24 год. на закритий аеродром Сімферополь здійснило посадку повітряне судно В767, яке виконувало рейс AFL 1820 авіакомпанії "Aeroflot" за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000226 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 94 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 16 червня 2014 року № 000226, яким встановлено, що 12 березня 2014 року о 09:33 год. на закритий аеродром Сімферополь (NOTAM 0371/14) здійснило посадку повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1820 авіакомпанії "Aeroflot" за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000355 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 25 червня 2014 року № 000355, яким встановлено, що 29 березня 2014 року о 09:45 год. на закритий аеродром Сімферополь здійснило посадку повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1820 за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000381 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 25 червня 2014 року № 000381, яким встановлено, що 1 квітня 2014 року о 08:03 год. на закритий аеродром Сімферополь здійснило посадку повітряне судно А 321, яке виконувало рейс AFL 1822 за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000389 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 26 червня 2014 року № 000389, яким встановлено, що 2 квітня 2014 року о 06:50 год. на закритий аеродром Сімферополь здійснило посадку повітряне судно № А320, яке виконувало рейс AFL 1820 за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000386 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 25 червня 2014 року № 386, яким встановлено, що 1 квітня 2014 року о 15:10 год. на закритий аеродром Сімферополь здійснило посадку повітряне судно А321, яке виконувало рейс AFL 1824 за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000296 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 20 червня 2014 року № 000319, яким встановлено, що 27 березня 2014 року о 04:18 год. з закритого аеродрому Сімферополь здійснило зліт повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1827 за маршрутом Сімферополь - Москва (Шереметьєво), незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000321 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 23 червня 2014 року № 000328, яким встановлено, що 28 березня 2014 року о 09:04 год. на закритий аеродром Сімферополь здійснило посадку повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1820 за маршрутом Москва (Шереметьєво) - Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000322 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 23 червня 2014 року № 000330, яким встановлено, що 28 березня 2014 року об 11:31 год. із закритого аеродрому Сімферополь здійснило зліт повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1821 за маршрутом Сімферополь - Москва (Шереметьєво), незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000302 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 23 червня 2014 року № 000323, яким встановлено, що 27 березня 2014 року об 11:55 год. з закритого аеродрому Сімферополь здійснило зліт повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1821 за маршрутом Сімферополь - Москва (Шереметьєво), незважаючи на заборону використання повітряного простору.
Постановою Державної авіаційної служби України від 9 липня 2014 року № 000357 накладено на Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000 грн. за порушення статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: абзацу четвертого пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України.
Вказана постанова прийнята на підставі протоколу Державної авіаційної служби України від 25 червня 2014 року № 000357, яким встановлено, що 29 березня 2014 року об 11:40 год. з закритого аеродрому Сімферополь здійснило зліт повітряне судно А320, яке виконувало рейс AFL 1821 за маршрутом Сімферополь-Москва (Шереметьєво), незважаючи на заборону використання повітряного простору.
У відповідності до преамбули Повітряного кодексу України державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України спрямоване на гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки та потреб суспільства і економіки у повітряних перевезеннях та авіаційних роботах.
Згідно частин першої та другої статті 4 Повітряного кодексу України Україна як держава, що приєдналася до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, несе відповідальність за виконання міжнародних зобов'язань, що випливають із цієї Конвенції, та за гарантії і створення умов безпеки для суспільства, захисту інтересів під час провадження діяльності в галузі цивільної авіації та використання повітряного простору України.
Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов'язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.
Відповідно до частини першої статті 5 Повітряного кодексу України уповноважений орган з питань цивільної авіації реалізує державну політику і стратегію розвитку авіації України, здійснює державне регулювання діяльності в галузі цивільної авіації за такими напрямами:
1) здійснення комплексних заходів щодо забезпечення безпеки польотів, авіаційної, екологічної, економічної та інформаційної безпеки;
2) створення умов для розвитку авіаційної діяльності, повітряних перевезень та їх обслуговування, виконання авіаційних робіт та польотів авіації загального призначення;
3) організація використання повітряного простору України;
4) представництво України в міжнародних організаціях цивільної авіації та у міжнародних відносинах з питань цивільної авіації.
Статтею 8 Повітряного кодексу України встановлено, що реалізацію державної політики у сфері використання повітряного простору України на підставі спільних рішень забезпечують уповноважений орган з питань цивільної авіації та Міністерство оборони України за такими напрямами:
1) забезпечення умов для діяльності національних і міжнародних користувачів повітряного простору України;
2) впровадження державної політики щодо використання повітряного простору України;
3) розроблення правил і процедур цивільно-військової координації під час організації повітряного руху;
4) здійснення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України;
5) забезпечення діяльності та розвитку об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України.
Реалізація державної політики з оборонних питань, що пов'язані з використанням повітряного простору України та захистом суверенітету держави, належить до компетенції Міністерства оборони України.
Відповідно до статті 31 Повітряного кодексу України контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України під час планування, координації та використання повітряного простору України, обслуговування та управління повітряним рухом у районах польотної інформації, диспетчерських районах та зонах і на маршрутах обслуговування повітряного руху здійснюється органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху.
Контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України під час охорони державного кордону України, управління польотами державних повітряних суден, контролю польотів повітряних суден та переміщення інших об'єктів, що перетинають державний кордон України або виконують польоти в межах зон з особливим режимом використання та у спеціальних зонах повітряного простору України, здійснюється підрозділами Повітряних Сил Збройних Сил України, правоохоронних органів та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.
Підрозділами обслуговування повітряного руху державних органів, органів місцевого самоврядування контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору України здійснюється під час обслуговування повітряного руху в зонах їхньої відповідальності.
Порядок взаємодії органів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху, органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та інших органів, які здійснюють контроль за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України, визначається Положенням про використання повітряного простору України.
Відповідно до статті 126 Повітряного кодексу України за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України встановлено, що за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі порушення правил та порядку використання повітряного простору України.
Статтею 128 Повітряного кодексу України встановлено, що справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.
Від імені уповноваженого органу з питань цивільної авіації розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
Державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації мають право накладати стягнення у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штраф може бути накладено на юридичну особу - суб'єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
У разі вчинення юридичними особами - суб'єктами авіаційної діяльності двох або більше правопорушень штрафи накладаються за кожне вчинене правопорушення окремо.
Згідно статті 129 Повітряного кодексу України підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.
Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.
Процедуру розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації, накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті встановлює Порядок накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України від 26 грудня 2011 року № 637.
Відповідно до розділу ІІ Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1.
Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Повноваження державних інспекторів підтверджуються посвідченням державного інспектора з авіаційного нагляду у Державіаслужбі України, а уповноважених на проведення перевірок посадових осіб Державіаслужби України - наказом Державіаслужби України про проведення перевірки та службовим посвідченням.
У разі скоєння Суб'єктом правопорушення на території аеропорту керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники складають протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації та у триденний строк направляють його до Державіаслужби України.
Протокол складається за кожним виявленим фактом правопорушення у галузі цивільної авіації.
Протокол підписується посадовою особою, що склала протокол, та керівником або уповноваженим представником Суб'єкта. У разі наявності свідків протокол підписується також і цими особами.
У разі відмови керівника або уповноваженого представника Суб'єкта підписати протокол посадова особа, що склала протокол, вносить до такого протоколу відповідний запис. Відмова від підписання протоколу не є підставою для припинення справи про правопорушення у галузі цивільної авіації.
Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати в протоколі пояснення і зауваження щодо його змісту, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання та робити заяви і подавати клопотання. У разі якщо правопорушник викладає свої пояснення на окремому аркуші, у протоколі про це робиться відповідна відмітка.
Протокол складається у двох примірниках. Перший примірник протоколу вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику Суб'єкта чи надсилається рекомендованим листом поштою. Другий примірник протоколу надсилається до Державіаслужби України.
Згідно розділу ІV Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, у разі складання протоколу про правопорушення, що тягне накладення штрафу на суму, яка не перевищує розмір п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, державний інспектор або уповноважена на проведення перевірки посадова особа Державіаслужби України, що склала протокол, виносить постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. Постанова виноситься в день складання протоколу.
Постанова складається у двох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику Суб'єкта чи надсилається рекомендованим листом поштою. Другий примірник постанови надсилається до Державіаслужби України.
Факти правопорушень, визначених у статті 127 Повітряного кодексу України, виявляються державними інспекторами та уповноваженими на проведення перевірок посадовими особами Державіаслужби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок, а також керівниками аеропортів, начальниками служб авіаційної безпеки та їх заступниками під час виконання ними своїх посадових обов'язків.
Розділом V Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті встановлено, що справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядають Голова Державіаслужби України та його заступники за напрямами діяльності.
Справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення.
Акти перевірок Суб'єкта, документи, які підтверджують факти правопорушень у галузі цивільної авіації, заперечення до актів перевірок (у разі наявності) та інші матеріали перевірок подаються разом з протоколом про правопорушення у галузі цивільної авіації для розгляду та прийняття відповідного рішення.
За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Голова Державіаслужби України або його заступники (за напрямом діяльності) протягом 15 днів з дня отримання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації виносять постанову про накладення штрафу на Суб'єкта або про закриття провадження у справі згідно з додатками 2, 3 до цього Порядку.
Підставами закриття провадження у справі є установлення під час розгляду справи факту відсутності правопорушення у галузі цивільної авіації.
При визначенні розміру штрафу враховується характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, наслідки вчиненого правопорушення.
Постанова складається у двох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику Суб'єкта чи надсилається рекомендованим листом поштою, про що робиться запис у справі. Другий примірник постанови залишається у справі.
З урахуванням наведених норм права та з огляду на встановлені у суді обставини, суд приходить до висновку, що Державною авіаційною службою України винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації в межах своїх повноважень.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи позивача щодо складання протоколів про правопорушення у галузі цивільної авіації працівниками Державної авіаційної служби України, які не мали повноважень на їх складання та зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, протоколи про правопорушення у галузі цивільної авіації складені державними інспекторами Державної авіаційної служби України Князєвим Анатолієм Михайловичем, Долиною Віктором Вікторовичем та Гарькавим Сергієм Олександровичем
Відповідно до пункту 2.2 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Повноваження державних інспекторів підтверджуються посвідченням державного інспектора з авіаційного нагляду у Державіаслужбі України (пункт 2.3 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті).
Представником відповідача під час розгляду даної адміністративної справи надано копії витягів з наказів Державної авіаційної служби України від 1 квітня 2011 року № 94 о/с про переведення як переможця конкурсу з 1 квітня 2013 року Гарькавого Сергія Олександровича на посаду державного інспектора з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу центральної регіональної інспекції управління регіональних інспекцій департаменту безпеки польотів, від 2 квітня 2014 року № 96 о/с про призначення як переможця конкурсу Князєва Анатолія Михайловича з 2 квітня 2013 року на посаду державного інспектора з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією відділу центральної регіональної інспекції управління регіональних інспекцій департаменту стандартів безпеки польотів. Також відповідачем надано копії посадової інструкції державного інспектора з авіаційного нагляду за безпекою авіації управління регіональних інспекцій Департаменту стандартів безпеки польотів Державної авіаційної служби України, затвердженої директором департаменту стандартів безпеки польотів 2 січня 2013 року, посадової інструкції державного інспектора з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією управління регіональних інспекцій Департаменту стандартів безпеки польотів Державної авіаційної служби України, затвердженої директором департаменту стандартів безпеки польотів 2 січня 2013 року, посадової інструкції державного інспектора з авіаційного нагляду за льотною експлуатацією управління виконання польотів Департаменту стандартів безпеки польотів Державної авіаційної служби України, затвердженої директором департаменту стандартів безпеки польотів 2 грудня 2013 року, згідно яких до завдань, обов'язків та повноважень державних інспекторів належить реалізація державної політики у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору.
Разом з тим суд не приймає до уваги доводи позивача відносно того, що протоколи про правопорушення у галузі цивільної авіації складені відносно неналежної особи - ВАТ "Аерофлот", а не суб'єкта авіаційної діяльності ВАТ "Аерофлот-російські авіалінії" та зазначає, що згідно пункту 2.2 Статуту Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії", затвердженого річними загальними зборами акціонерів 29 червня 2011 року (протокол № 30 від 4 липня 2011 року), скороченою назвою юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" є ВАТ "Аерофлот", а тому зазначення державними інспекторами в протоколах в графі "найменування юридичної особи" - ВАТ "Аерофлот" відповідає назві суб'єкта авіаційної діяльності.
Суд також не приймає до уваги доводи позивача щодо порушення порядку винесення постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, оскільки уповноваженими особами Державної авіаційної служби України не проводилися перевірки дотримання вимог законодавства у галузі цивільної авіації та не складалися акти, за їх результатами та зазначає, що Повітряним кодексом України та Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті визначено право уповноважених осіб виявляти порушення вимог законодавства під час виконання ними своїх посадових обов'язків. При цьому, підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1.
При цьому, обставини щодо надіслання протоколів про правопорушення у галузі цивільної авіації та постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на адресу Представництва Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" не порушує права Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії", оскільки згідно Положення про представництвах Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" за кордоном, затвердженого генеральним директором Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" 8 жовтня 1994 року, представництво юридичної особи організовує діяльність на території держави, де його створено.
Відносно доводів позивача, що в порушення вимог наказу Державної авіаційної служби України від 16 лютого 2012 року № 121 постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації прийняті не Комісією з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті суд зазначає наступне.
Згідно пункту 1 Положення про Комісію з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Державіаслужби від 16 лютого 2012 року № 121 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин), Комісія з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті є постійно діючим дорадчим органом Державіаслужби України (далі - Комісія), який утворюється Державіаслужбою України для забезпечення здійснення своїх повноважень.
На своїх засіданнях Комісія розглядає протоколи про правопорушення у галузі цивільної авіації та протоколи про адміністративне правопорушення на повітряному транспорті та приймає рішення щодо суми накладення стягнення або закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації (пункт 8 Положення про Комісію з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті).
За рішенням Комісії секретар оформлює постанову про накладення стягнення або закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації та подає на розгляд Голови Державіаслужби України (пункт 9 Положення про Комісію з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті).
З урахуванням наведеного суд приймає до уваги доводи позивача відносно того, що на час прийняття оскаржуваних постанов наказом Державної авіаційної служби України від 16 лютого 2012 року № 121 передбачено створення Комісії з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті.
Разом з тим, нормами чинного законодавства, які регулюють порядок розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації не передбачено обов'язкового розгляду матеріалів правопорушення Комісією з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті. Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті встановлено, що протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники (розділ ІІ) та за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Голова Державіаслужби України або його заступники (за напрямом діяльності) виносять постанову про накладення штрафу на суб'єкта або про закриття провадження (розділ V).
Таким чином, обставини щодо не розгляду матеріалів справ Комісію з розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації та порушення вимог законодавства на повітряному транспорті не є порушенням чинного законодавства щодо порядку прийняття постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
Щодо висновків Державної авіаційної служби України відносно того, що Відкритим акціонерним товариством "Аерофлот - російські авіалінії" порушено вимоги статті 29 Повітряного кодексу України, пунктів 56 та 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, а саме: здійснення зльотів та посадок повітряними суднами, незважаючи на заборону використання повітряного простору, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 29 Повітряного кодексу України використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1 - 5 частини другої статті 24 цього Кодексу.
У разі виконання польотів цивільних повітряних суден та літальних апаратів поза межами контрольованого повітряного простору України заявка на використання повітряного простору України не подається, за винятком випадків, зазначених у Положенні про використання повітряного простору України.
Вибуття повітряного судна чи літального апарата з території України (прибуття на територію України) дозволяється через міжнародні аеропорти, в яких розташовані органи доходів і зборів та органи охорони державного кордону України.
Вибуття повітряного судна чи літального апарата з території України (прибуття на територію України) через інші аеропорти та поза місцем розташування органів доходів і зборів та органів охорони державного кордону України допускається у виняткових випадках з дозволу Кабінету Міністрів України або в разі вимушеної посадки повітряного судна (літального апарата).
Згідно статті 30 Повітряного кодексу України використання повітряного простору України або його окремої частини може бути частково або повністю обмежено уповноваженим органом з питань цивільної авіації та органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.
Відповідно до статті 32 Повітряного кодексу України повітряні судна перетинають державний кордон України згідно з порядком, встановленим Положенням про використання повітряного простору України, у спеціально виділених маршрутах обслуговування повітряного руху, відомості про які публікуються в документах аеронавігаційної інформації.
Перелік маршрутів обслуговування повітряного руху для перетинання державного кордону України затверджується уповноваженим органом з питань цивільної авіації за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Перетинання державного кордону України поза маршрутами обслуговування повітряного руху забороняється, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок організації та використання повітряного простору України (далі - повітряний простір) юридичними і фізичними особами - користувачами повітряного простору, а також органами, що здійснюють контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору, управління використанням повітряного простору та обслуговування повітряного руху (далі - ОПР) визначає Положення про використання повітряного простору України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401.
Відповідно до пункту 56 Положення про використання повітряного простору України, користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у пункті 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
У разі виконання польотів повітряних суден поза межами контрольованого повітряного простору ОПР на висоті не більш як 1500 метрів над середнім рівнем моря заявки на виконання польоту та використання повітряного простору не подаються (за умови обов'язкового інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил згідно з пунктом 83 цього Положення), крім польотів, що виконуються в тимчасово зарезервованому повітряному просторі, повітряному просторі, де управління повітряним рухом здійснюється органами управління Повітряних Сил Збройних Сил та інших державних органів, а також у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору.
У разі виконання польотів цивільними повітряними суднами поза межами контрольованого повітряного простору ОПР польотно-інформаційне та аварійне обслуговування здійснюється відповідно до встановленого порядку. Під час виконання таких польотів екіпаж повітряного судна несе відповідальність за своєчасне проходження передпольотної підготовки, отримання відповідної аеронавігаційної інформації, зокрема про наявність заборони та обмеження використання повітряного простору, та безпечне виконання польоту.
Підпунктом 1 пункту 1 Положення про використання повітряного простору України встановлено, що до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать використання повітряного простору без дозволу та/або порушення умов його використання, крім випадків, що передбачені цим Положенням.
Як встановлено під час розгляду справи, СТА Сімферополь Сектор 1 у період з 14 год. 08 хв. 11 березня 2014 року по 08 год. 00 хв. 20 березня 2014 року та у період з 00 год. 00 хв. 14 березня 2014 року по 23 год. 59 хв. 30 квітня 2014 року був зоною відповідальності органу обслуговування повітряного руху - Дніпропетровського РДЦ, про що видано й опубліковано NOTAM A0363/14 та NOTAM A0391/14.
28 березня 2014 року Українським центром планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху (Украероцентр) складено телеграму з проханням видати NOTAM щодо закриття повітряного простору над півостровом Крим.
На підставі отриманих матеріалів Державною авіаційною службою України підтверджено заборону на використання повітряного простору на період з 17 год. 00 хв. 28 березня 2014 року по 23 год. 59 хв. 28 червня 2014 року над півостровом Крим в межах координат.
Згідно складеного NOTAM A0520/14 та А0482/14, встановлено заборону на використання повітряного простору над півостровом Крим на період з 17 год. 00 хв. 28 березня 2014 року по 23 год. 59 хв. 28 червня 2014 року
Разом з тим, згідно інформації, викладеної в телеграмах Украероцентру № 010807, № 270426, № 020651, № 140947, № 121025, № 271215, № 290947, № 291149, № 280921, № 281203, № 011536, повітряні судна, які виконували рейси авіакомпанії "Аерофлот", здійснили політ без FPL, здійснили не вихід на зв'язок з органом ОПР Дніпропетровського РДЦ, здійснили перетин кордону забороненої зони над Автономною Республікою Крим (NOTAM A0520/14) без дозволів органів ОПР, посадку та зліт на/з закритий (ого) аеродром Сімферополь (NOTAM A0482/14).
Відповідно до статті 29 Повітряного кодексу України використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1 - 5 частини другої статті 24 цього Кодексу.
У разі виконання польотів цивільних повітряних суден та літальних апаратів поза межами контрольованого повітряного простору України заявка на використання повітряного простору України не подається, за винятком випадків, зазначених у Положенні про використання повітряного простору України.
Вибуття повітряного судна чи літального апарата з території України (прибуття на територію України) дозволяється через міжнародні аеропорти, в яких розташовані органи доходів і зборів та органи охорони державного кордону України.
Вибуття повітряного судна чи літального апарата з території України (прибуття на територію України) через інші аеропорти та поза місцем розташування органів доходів і зборів та органів охорони державного кордону України допускається у виняткових випадках з дозволу Кабінету Міністрів України або в разі вимушеної посадки повітряного судна (літального апарата).
Згідно статті 30 Повітряного кодексу України використання повітряного простору України або його окремої частини може бути частково або повністю обмежено уповноваженим органом з питань цивільної авіації та органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.
Відповідно до статті 32 Повітряного кодексу України повітряні судна перетинають державний кордон України згідно з порядком, встановленим Положенням про використання повітряного простору України, у спеціально виділених маршрутах обслуговування повітряного руху, відомості про які публікуються в документах аеронавігаційної інформації.
Перелік маршрутів обслуговування повітряного руху для перетинання державного кордону України затверджується уповноваженим органом з питань цивільної авіації за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Перетинання державного кордону України поза маршрутами обслуговування повітряного руху забороняється, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок організації та використання повітряного простору України (далі - повітряний простір) юридичними і фізичними особами - користувачами повітряного простору, а також органами, що здійснюють контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору, управління використанням повітряного простору та обслуговування повітряного руху (далі - ОПР) визначає Положення про використання повітряного простору України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401.
Відповідно до пункту 56 Положення про використання повітряного простору України, користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у пункті 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
У разі виконання польотів повітряних суден поза межами контрольованого повітряного простору ОПР на висоті не більш як 1500 метрів над середнім рівнем моря заявки на виконання польоту та використання повітряного простору не подаються (за умови обов'язкового інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил згідно з пунктом 83 цього Положення), крім польотів, що виконуються в тимчасово зарезервованому повітряному просторі, повітряному просторі, де управління повітряним рухом здійснюється органами управління Повітряних Сил Збройних Сил та інших державних органів, а також у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору.
У разі виконання польотів цивільними повітряними суднами поза межами контрольованого повітряного простору ОПР польотно-інформаційне та аварійне обслуговування здійснюється відповідно до встановленого порядку. Під час виконання таких польотів екіпаж повітряного судна несе відповідальність за своєчасне проходження передпольотної підготовки, отримання відповідної аеронавігаційної інформації, зокрема про наявність заборони та обмеження використання повітряного простору, та безпечне виконання польоту.
Підпунктом 1 пункту 1 Положення про використання повітряного простору України встановлено, що до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать використання повітряного простору без дозволу та/або порушення умов його використання, крім випадків, що передбачені цим Положенням.
Разом з тим, обставини щодо здійснення зльотів та посадок повітряними суднами авіакомпанії "Аерофлот" з/на закритий (ого) аеродром Сімферополь представниками позивача не заперечуються, проте представники позивача вказують на те, що NOTAM мають рекомендаційний характер та не є обов'язковими для виконання.
Відносно доводів позивача щодо необов'язкового виконання вимог NOTAM суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року договірні держави визнають, що кожна держава володіє повним і винятковим суверенітетом над повітряним простором над своєю територією.
Згідно статті 5 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року кожна Договірна держава погоджується, що всі повітряні судна інших Договірних держав, які не є повітряними суднами, зайнятими в регулярних міжнародних повітряних сполученнях, мають право, за умови дотримання положень цієї Конвенції, здійснювати польоти на її територію або транзитні безпосадочні польоти через її територію і здійснювати посадки з некомерційними цілями, без необхідності отримання попереднього дозволу і за умови, що держава, над територією якої здійснюється політ, має право вимагати здійснення посадки. Проте кожна Договірна держава зберігає за собою право з міркувань безпеки польотів вимагати від повітряних суден, які мають намір слідувати над районами, що є недосяжними або не мають належних аеронавігаційних засобів, слідувати за приписаними маршрутами або одержувати спеціальний дозвіл на такі польоти.
Статтею 9 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року встановлено:
a) Кожна Договірна держава може з міркувань військової необхідності або суспільної безпеки обмежити або заборонити на однаковій основі польоти повітряних суден інших держав над певними зонами своєї території за умови, що в цьому відношенні не буде проводитися ніякої відмінності між зайнятими в регулярних міжнародних повітряних сполученнях повітряними суднами даної Держави і повітряними суднами інших Договірних держав, зайнятими в аналогічних сполученнях. Такі заборонені зони мають розумні розміри і місцезнаходження з тим, щоб без необхідності не створювати перешкод для аеронавігації. Описи таких заборонених зон на території Договірної держави, а також будь-які наступні зміни в них у можливо найкоротші терміни направляються іншим Договірним державам і Міжнародній організації цивільної авіації.
b) Кожна Договірна держава також зберігає за собою право негайно при виняткових обставинах або в період надзвичайного стану, або в інтересах суспільної безпеки тимчасово обмежити чи заборонити польоти над своєю територією або будь-якою її частиною за умови, що таке обмеження або заборона застосовується до повітряних суден усіх інших держав, незалежно від їх національності.
c) Кожна Договірна держава на підставі правил, які вона може встановити, може зажадати від будь-якого повітряного судна, що входить у зони, передбачені вище в підпунктах a) і b), здійснити посадку в можливо найкоротший строк в якому-небудь вказаному аеропорту в межах її території.
Вимоги до змісту, правил видачі та випуску NOTAM уніфіковані для всіх країн, що приєднались до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року та містяться у Додатку 15 та Doc.8126.
Згідно глави 5 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року "Служби аеронавігаційної інформації" та глави 6 Doc. 8126 ICAO "Керівництво по службах аеронавігаційної інформації", NОТАМ складається і видається негайно в тих випадках, коли інформація, що підлягає поширенню носить тимчасовий і нетривалий характер, або в разі введення в терміновому порядку важливих з експлуатаційної точки зору постійних змін або тимчасових змін, що носять довгостроковий характер, виключаючи обширний текстовий та/або графічний матеріал.
У відповідності до підпункту 5.1.1.1 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року "Служби аеронавігаційної інформації" NOTAM складається та випускається, зокрема, у разі початку, припинення експлуатації аеродрому(ів)/вертодрому (ів) або ВПП або значна зміна режиму їх експлуатації.
Підпунктами 5.2.2 та 5.2.2.1 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року "Служби аеронавігаційної інформації" визначено, що текст NОТАМ складається з використанням значень/єдиноподібної скороченої фразеології, визначених для коду NОТАМ ІКАО, доповненої за рахунок скорочень ІКАО, індексів, визначників, покажчиків, позивних, частот, цифр і відкритого тексту.
Коли NOTAM відбирається для міжнародної розсилки, в частини, що містять відкритий текст, включається текст англійською мовою.
Згідно підпунктів 5.3.1, 5.3.2 та 5.3.3 додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року "Служби аеронавігаційної інформації", NОТАМ розсилається за запитом. NОТАМ готуються відповідно до положень ІКАО, що відносяться до правил зв'язку. Для розсилки NОТАМ по можливості використовується мережа AFS. В тих випадках, коли NОТАМ, обмін яким здійснюється згідно п. 5.3.4, передається не по мережі AFS, а іншим способом, перед текстом ставиться шестизначна група, яка вказує дату і час складання NОТАМ і умовне позначення укладача. Випускаюча держава NОТАМ вибирає NОТАМ, який підлягає міжнародному поширенню.
Відповідно до підпункту 6.1.1 пункту 6.1. Doc. 8126 ICAO "Керівництво по службах аеронавігаційної інформації", NОТАМ покликані доповнювати АІР та служити засобом оперативного поширення інформації у всіх випадках, коли необхідно терміново попередити про які-небудь зміни або події.
Згідно пункту 6.1.3 пункту 6.1. Doc. 8126 ICAO "Керівництво по службах аеронавігаційної інформації", NОТАМ не повинен перевищувати трьох місяців.
Аналогічні положення містяться в Правилах обслуговування аеронавігаційною інформацією, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 1 липня 2004 року № 564.
Разом з тим, відповідно до підпункту 1.1 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, Правила регламентують організацію обслуговування аеронавігаційною інформацією, яка надається на території України, а також у районах, в яких Україна несе відповідальність за обслуговування повітряного руху за межами своєї території, та встановлюють відповідні вимоги до цієї інформації.
Державна авіаційна служба України вживає всіх необхідних заходів для забезпечення того, щоб аеронавігаційна інформація, яка надається на території України, а також у районах, в яких Україна несе відповідальність за обслуговування повітряного руху за межами своєї території, була достовірною, якісною та своєчасною (підпункт 1.3 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією).
Згідно пунктів 1.4, 1.5 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, повноважним та відповідальним органом в Україні з питань аеронавігаційно-інформаційного обслуговування є Служба аеронавігаційної інформації (далі - САІ), яка входить до складу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - Украерорух).
Основне завдання CAI полягає у забезпеченні потоку інформації, необхідної для безпеки, регулярності та ефективності аеронавігації. При цьому аеронавігаційна інформація, яка необхідна для оперативного використання, має бути однаковою та послідовною на всіх етапах проходження аеронавігаційної інформації від отримання її з різних джерел до розповсюдження.
Порядок подання запитів на видання NOTAM визначений пунктом 3.2.2 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією.
Так, інформація, що безпосередньо стосується експлуатації повітряних суден та зазначена в підпункті 3.2.1.2 цих Правил, поділяється на термінову (непередбачену) та планову (інформація, публікація якої очікується виходячи з обставин або прийнятого рішення, які вже існують).
Термінова інформація про непередбачені події, які впливають на безпеку польотів та обслуговування повітряного руху, надсилається негайно з моменту встановлення факту виникнення події до CAI у вигляді запиту на видання NOTAM (додаток 6) та до управління аеронавігації Державіаслужби України.
Запити на видання NOTAM надаються у текстовій формі на адреси:
- Державіаслужби України - управління аеронавігації;
- NOF.
Інформація про введення в дію небезпечних і заборонених зон, зон обмеження польотів, а також про діяльність, що потребує встановлення в повітряному просторі тимчасових заборон та обмежень, відмінних від обмежень при пошуково-рятувальних заходах, надається користувачами завчасно, як правило, за 10 робочих днів до початку діяльності, до Українського центру планування використання повітряного простору та регулювання повітряного руху (Украероцентр).
Украероцентр після перевірки та опрацювання наданої інформації надає запит на видання NOTAM.
Інформація про будь-яке наступне скасування діяльності, будь-яке зменшення її тривалості або зміни меж повітряного простору подається до Украероцентру якомога швидше (не пізніше ніж за 24 години), що дозволить своєчасно завершити процес оповіщення і полегшити планування використання повітряного простору.
Згідно підпункту 3.2.3 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, Державіаслужби України належить виключне право визначати порядок публікації планової (не термінової) інформації або поправкою до Збірника аеронавігаційної інформації України, або доповненням до Збірника аеронавігаційної інформації України, або циркуляром з аеронавігаційної інформації, або NOTAM.
При потребі термінового видання NOTAM Украероцентр надає до NOF телеграфний запит на видання NOTAM не пізніше однієї доби до набуття чинності NOTAM. Зразки запитів на видання NOTAM наведені у додатку 3.
Телеграфні запити авіапідприємств, що потребують негайного видання NOTAM, опрацьовуються у NOF протягом 1 години після їх отримання. У разі відсутності заперечень з боку відповідних управлінь/підрозділів Державіаслужби України NOTAM видається згідно з запитом авіапідприємства.
У відповідності до пункту 3.2.4 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, запити на видання NOTAM від управлінь/підрозділів Державіаслужби України, авіапідприємств або Украероцентру приймаються NOF, який є єдиним повноважним органом, відповідальним за складання, видання і розповсюдження NOTAM.
NOF відповідає за своєчасне та коректне видання і розповсюдження NOTAM згідно з отриманим запитом. Запити на видання NOTAM, надані з порушенням встановленого цими Правилами порядку, до опрацювання не приймаються.
Після отримання запиту на видання NOTAM NOF перевіряє та обробляє його текст з метою видання NOTAM згідно з форматом NOTAM.
NOTAM розсилається за 7 днів до набуття чинності планової інформації та негайно для інформації, що надана відповідно до підпункту 3.2.2.3, або після закінчення терміну 1 години після отримання запиту, що потребує негайного видання NOTAM.
З урахуванням наведених норм права суд не приймає до уваги доводи позивача відносно того, що NOTAM має рекомендаційний характер, оскільки NOTAM після видання його NOF, є обов'язковими для виконання.
Відносно доводів позивача щодо неприйняття Державною авіаційною службою України рішення про закриття повітряного простору суд зазначає наступне.
Згідно розділу 1.1 "Визначення" глави 1 додатку 15 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року заборонена зона - це повітряний простір встановлених розмірів над територією або територіальними водами держави, в межах якої польоти повітряних судів заборонені.
У відповідності до пункту 2 розділу 1 Положення про використання повітряного простору України, заборонена зона - це частина повітряного простору, в межах якої забороняються польоти повітряних суден.
Розділом VII Положення про використання повітряного простору України встановлено, що в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору.
Встановлення заборони та обмежень передбачає визначення частини повітряного простору, використання якої забороняється або обмежується відповідно до умов, визначених Украероцентром або РДЦ.
Під час виконання польоту повітряне судно на запит та з дозволу відповідного органу ОПР (органу управління повітряним рухом) може перетинати межі зони обмеження польотів, небезпечної зони та зони, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, під час їх використання. В інших випадках повітряне судно повинно виконувати політ поза межами зазначених зон згідно з установленим порядком.
Заборона використання повітряного простору встановлюється на постійній або тимчасовій основі.
Заборона використання повітряного простору на постійній основі встановлюється Державіаслужбою за поданням відповідних державних органів, підприємств, установ та організацій і оприлюднюється в документах з аеронавігаційної інформації.
Тимчасова заборона використання окремих частин повітряного простору встановлюється в інтересах користувачів, які подали відповідні заявки, з урахуванням пріоритетів, установлених цим Положенням, та принципів гнучкого використання повітряного простору відповідно до Європейської концепції гнучкого використання повітряного простору.
Інформація про тимчасову заборону використання повітряного простору доводиться Украероцентром та службою аеронавігаційної інформації до відома всіх користувачів повітряного простору.
Рішення про встановлення заборони або обмеження використання повітряного простору на тимчасовій основі доводиться Украероцентром, РДЦ, CAI до користувачів повітряного простору, інтересів яких торкаються зазначені заборона та обмеження, а також до органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Контроль за дотриманням рішень про встановлення заборон та обмежень використання повітряного простору покладається на відповідні органи, які їх встановили.
Заборона використання повітряного простору на тимчасовій основі скасовується Украероцентром, а обмеження використання повітряного простору - РДЦ по закінченні часу їх дії або у зв'язку із закінченням діяльності, для якої було встановлено заборону або обмеження, за заявою керівника заходу.
Виходячи з аналізу наведених правових норм суд зазначає, що NOTAM є частиною документів з аеронавігаційної інформації та в даному випадку NOTAM є рішенням уповноваженого органу, яким встановлено заборону використання повітряного простору над територією півострову Автономної Республіки Крим, а тому суд не приймає до уваги доводи позивача щодо обов'язку Державної авіаційної служби України приймати окреме рішення про закриття повітряного простору.
При цьому, відповідно до підпункту 8.1.1 глави 8 додатку 15 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, на будь-якому аеродромі/вертодромі, зазвичай використовуваному для виконання міжнародних польотів, персоналу, пов'язаному з виробництвом польотів, включаючи льотні екіпажі і служби, відповідальні за передпольотну інформацію, надається аеронавігаційна інформація, необхідна для забезпечення безпеки, регулярності і ефективності аеронавігації і що стосується етапів маршрутів, що починаються від даного аеродрому/вертодрому.
Згідно підпункту 8.1.3 глави 8 додатку 15 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, членам льотного екіпажа надається коротка анотація NОТАМ, що діють, мають експлуатаційне значення, і інша інформація термінового характеру у формі складених відкритим текстом бюлетенів передпольотної інформації (РIВ).
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що працівникам авіакомпанії "Аерофлот" було відомо про дію NOTAM та про заборону використання повітряного простору території півострова Автономної Республіки Крим, проте в порушення вимог міжнародного права та законодавства України Відкритим акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" використовувався повітряний простір території Автономної Республіки Крим.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що над півостровом Крим була встановлена заборона використання повітряного простору (заборонена зона), про що свідчить опублікована в NOTAM інформація та з огляду на те, що в період з 12 березня 2014 року по 2 квітня 2014 року повітряними суднами Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" здійснювалися зльоти та посадки на закритому аеродромі Сімферополь, незважаючи на заборону використання повітряного простору, суд зазначає про правомірність висновків контролюючого органу щодо порушення Відкритим акціонерним товариством "Аерофлот - російські авіалінії" правил та порядку використання повітряного простору України.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права та з огляду на встановлені у суді обставини, суд приходить до висновку про прийняття Державною авіаційною службою України постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 16 червня 2014 року № 000232, № 000226 та від 9 липня 2014 року № 000357, № 000355, № 000381, № 000389, № 000386, № 000296, № 000321, № 000322, № 000302 в межах своїх повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства.
За таких обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Позивачем під час подання адміністративного позову (справа № 826/10451/14), який містить вимоги майнового характеру сплачено 272 грн. судового збору.
Згідно пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" (із змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру справляється судовий збір в розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" установлено з 1 січня 2014 року мінімальну заробітну плату в розмірі 1 218 грн.
Таким чином, в даному випадку судовий збір складає 2 720 грн.
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
З урахуванням наведеного та враховуючи, що під час розгляду справи встановлено необґрунтованість позовних вимог, відповідно решта суми судового збору в розмірі 2 448 грн. підлягає стягненню з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" до Державної авіаційної служби України про визнання нечинними та скасування постанов відмовити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" судовий збір в розмірі 2 448 (дві тисячі чотириста сорок вісім) грн. на рахунок 31218206784007, отримувач: УДКСУ у м. Києві, код отримувача: 38004897, банк отримувача: ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача: 820019, код ЄДРПОУ 34414689.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий М.А. Бояринцева
Судді О.В. Кротюк
Я.І. Добрянська