Ухвала суду № 42356250, 19.01.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2015
Номер справи
806/4905/14
Номер документу
42356250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"19" січня 2015 р. Справа № 806/4905/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2014р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області щодо звільнення позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з з подальшим поверненням помилково сплачених коштів. Також просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутись з поданням до Головного управління державного казначейства України у Житомирській області або до його відповідного підрозділу щодо повернення позивачу помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2807,28 грн., що передбачено п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.12.2014р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у поверненні ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, викладену у листі Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області від 15 жовтня 2014 року №4380/06. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням до Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області або його відповідного підрозділу про повернення ОСОБА_3 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу квартири від 26 вересня 2014 року, в сумі 2807 грн. 28 коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову в позові.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу від 26 вересня 2014 року, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за №2493, придбав квартиру АДРЕСА_1 (а.с.8-9).

Як свідчать докази, зібрані в матеріалах справи, під час оформлення договору купівлі-продажу ОСОБА_3 сплатив 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна у розмірі 2807 грн 28 коп., що підтверджується копією квитанції філії «Центральне РУ АТ "Банк «Фінанси і Кредит» (а.с.5).

Вважаючи, що зазначений збір сплачено помилково, ОСОБА_3 звернувся до УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі із заявою про звернення відповідача із поданням до органів казначейства для повернення йому суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2807 грн 28 коп., оскільки він придбав житло вперше.

Відповідно до листа УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі від 15 жовтня 2014 року останній відмовив позивачу у поверненні сплачених коштів, у зв'язку із тим, що забезпечити виконання законодавства з повернення платнику помилково та/або надміру сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування у зв'язку з ненаданням пільг зі звільнення від сплати вищевказаного збору можливе за умови надання, зокрема, документів, які підтверджують факт помилкового справляння збору при придбанні житла вперше, та надання підтверджувальних документів про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на розрахункові рахунки УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі. На розрахункові рахунки УПФУ в м.Новограді- Волинському та Новоград-Волинському районі кошти які були сплачені відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне страхування" не надходили.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість відмови відповідача у поверненні позивачу сплачених коштів, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок №1740) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Як визначено пунктом 15-3 Порядку №1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З аналізу наведених норм вбачається, що фізичні особи, які придбавають нерухоме майно є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1%. Однак законодавцем встановлено випадки у яких громадяни не сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: це громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

На підтвердження придбання житла вперше позивач надав довідку Комунального підприємства "Новоград-Волинське міжміське бюро технічної інвентаризації" від 14 жовтня 2014 року №220 (а.с. 11) та інформаційний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с. 13, 14), згідно з якими за ОСОБА_3 не зареєстровано права власності на нерухоме майно на підставі договорів купівлі-продажу.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відмова УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі у повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2807,28 грн. є протиправною.

Процедура повернення коштів, надміру зарахованих до державного бюджету, встановлена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 3 вересня 2013 року №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182 (далі - Порядок №787).

Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Абзацом третім пункту 5 Порядку №787 встановлено, що подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відмова УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі у видачі подання про повернення коштів ОСОБА_3 з підстав не надання документів, які підтверджують факт помилкового справляння збору при придбанні житла вперше є протиправною, а тому Житомирський окружний адміністративний суд правомірно зобов'язав відповідача звернутися з поданням, що передбачено пунктом 5 Порядку №787, до Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області або його відповідного підрозділу про повернення ОСОБА_3 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на те, що питання щодо звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду та вирішується перед укладенням договору купівлі-продажу нерухомого майна, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у звільненні позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та про звільнення позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не підлягають задоволенню (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції).

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення про часткове задоволення позовних вимог, підстави для скасування якого відсутні.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: Л.О. Зарудяна

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області вул.Єрьоменка, 16,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700

4-третій особі: - ,