ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2015 року № 813/5876/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Потабенко В.А.
за участю секретаря судових засідань - Петрика Р.І.,
за участі представників сторін:
від позивача - Ющенко І.М., Барбари - Дацко В.М., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області до ОСОБА_4, Великопільської сільської ради Яворівського району Львівської області про стягнення надміру виплачених сум пенсії, -
в с т а н о в и в :
управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області (далі - УПФ у Яворівському районі, позивач) звернулося до ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4, відповідач-1), Великопільської сільської ради Яворівського району Львівської області (далі - Великопільська сільська рада, відповідач-2) про стягнення заборгованості із зайво виплаченої пенсії (переплати) в сумі 109599,71 грн., що виникла в період з 23.09.2005 року по 31.05.2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підставою для призначення пенсії як державному службовцю ОСОБА_4. були недостовірні довідки, які вона разом з іншими документами, необхідними для здійснення нарахування пенсії, подала до УПФ у Яворівському районі. На основі поданих документів було прийнято протокол № 142658 від 07.10.2005 року про призначення ОСОБА_4 пенсії як державному службовцю з 23.09.2005 року. На виконання вимог Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та з метою посилення контролю за призначенням пенсій бухгалтерам сільських, селищних рад УПФ у Яворівському районі проведено перевірку документів про стаж та заробітну плату, наданих для призначення пенсій як посадовим особам місцевого самоврядування. Окрім того, на виконання вимог постанови Яворівського районного суду від 24.04.2012 року працівниками Державної фінансової інспекції у Львівській області проводилась позапланова ревізія управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівській області з питань правильності призначення пенсії як державним службовцям усім головним бухгалтерам органів місцевого самоврядування Яворівського району, які вийшли на пенсію в період з 2002 по 2012 роки. За результатами перевірки встановлено, що Великопільською сільською радою надано недостовірні довідки, які стали підставою нарахування пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю. У зв'язку з поданням недостовірних довідок, які стали підставою для призначення пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю, внаслідок зловживань з боку пенсіонера та Великопільської сільської ради УПФ у Яворівському районі зайво виплачено ОСОБА_4 за період з 23.09.2005 року по 31.05.2012 року суму пенсії в розмірі 109599,71 грн. Оскільки самостійно повернути вказані кошти відповідачі відмовляються, позивач змушений звернутись до суду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити шляхом стягнення солідарно з Великопільської сільської ради та ОСОБА_4 в рахунок відшкодування зайво виплаченої пенсії суму 109599,71 грн., що виникла за період з 23.09.2005 року по 31.05.2012 року.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не прибула, причин неявки суду не повідомила. Була належним чином повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання. В матеріалах справи міститься заперечення на адміністративний позов, в якому зазначено, що при поданні документів на призначення пенсії державного службовця жодних зауважень з боку працівників УПФ в Яворівському районі Львівської області до поданих документів не було. Тому, вважає, що висновки позивача є безпідставними та не містять жодних доказів того, що ОСОБА_4 при оформленні пенсії були допущені зловживання шляхом надання недостовірних довідок для оформлення пенсії державного службовця. Зважаючи на вищевказане, відповідач просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Представники відповідачів ОСОБА_4 та Великопільської сільської ради в судове засідання не прибули, причин неявки суду не повідомили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час та місце розгляду справи, про що особисто розписалися в розписці про призначення судового засідання. Письмових заперечень на позов не надали, однак, в попередніх судових засіданнях проти позову заперечили та просили у ньому відмовити.
За таких обставин суд на підставі ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалив розглянути справу у відсутності відповідача та представників відповідачів на підставі наявних у справі доказів, згідно ч. 6 ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позову, враховуючи наступне.
ОСОБА_4 звернулася до УПФ у Яворівському районі із заявою від 23.09.2005 року з метою визначення розміру посадового окладу для обчислення пенсії державного службовця як одержувачу пенсії за віком, призначеної у відповідності до норм Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Разом із заявою подала трудову книжку, подання на призначення пенсії та довідки, видані Великопільською сільською радою Яворівського району Львівської області від 19.05.2005 року № 612 про те, що ОСОБА_4 з 06.09.1974 року по даний час була в штаті сільської ради і отримувала заробітну плату в сільські раді та від 20.09.2005 року № 611 про те, що стаж державної служби становить 31 рік 02 місяці 23 дні, посадовий оклад 187 грн., доплата за ранг 70 грн., надбавка за вислугу років 102,80 грн.
Слід зазначити, що вищеназвані довідки підготовані самою ОСОБА_4 та підписані нею, а також головою Великопільської сільської ради.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Із записів у трудовій книжці гр. ОСОБА_4, 1950 року народження, вбачається, що така 09.06.1974 року була прийнята на посаду головного бухгалтера Великопільської сільської ради депутатів Яворівського району Львівської області. 01.01.2002 року прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування та їй присвоєно 13 ранг державного службовця в межах 7 категорії. 23.08.2005 року їй присвоєно 11 ранг державного службовця в межах 6 категорії. 30.01.2008 року ОСОБА_4 звільнена із займаної посади у зв'язку із досягненням пенсійного віку. Записи внесені уповноваженими особами та взяті за основу при обчисленні стажу державної служби.
На основі поданих документів, управлінням проведено розрахунок стажу роботи головного бухгалтера Великопільської сільської ради депутатів Яворівського району Львівської області ОСОБА_4, який становить:
- за період з 09.09.1969 року по 20.11.1972 року - 3 роки 2 місяці 12 днів;
- за період з 21.11.1972 року по 08.06.1974 року - 1 рік 6 місяців 18 днів;
- за період з 09.06.1974 року по 31.12.2003 року - 29 років 6 місяців 23 дні (служба в органах місцевого самоврядування);
- за період з 01.01.2004 року по 23.09.2005 року - 1 рік 8 місяців 23 дні (служба в органах місцевого самоврядування).
Разом стаж в органах місцевого самоврядування становить 31 рік 3 місяці 16 днів, а саме за період з 09.06.1974 року по 23.09.2005 року (період роботи ОСОБА_4 на посаді головного бухгалтера Великосільської сільської ради Яворівського району Львівської області).
Відповідно до наявних документів УПФ у Яворівському районі Львівської області, прийнято протокол № 142658 від 07.10.2005 року про призначення ОСОБА_4 пенсії як державному службовцю з 23.09.2005 року.
В подальшому ОСОБА_4 неодноразово проводився перерахунок призначеної пенсії як службовцю органу місцевого самоврядування.
На виконання вимог Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та з метою посилення контролю за призначенням пенсій бухгалтерам сільських, селищних рад управлінням Пенсійного фонду України у Яворівському районі проведено перевірку документів про стаж та заробітну плату наданих для призначення пенсій як посадовим особам місцевого самоврядування.
Окрім того, на виконання вимог постанови Яворівського районного суду від 24.04.2012 року працівниками Державної фінансової інспекції у Львівській області проводилась позапланова ревізія управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівській області з питань правильності призначення пенсії як державним службовцям усім головним бухгалтерам органів місцевого самоврядування Яворівського району, які вийшли на пенсію в період з 2002 по 2012 роки.
За результатами перевірки встановлено, що Великопільською сільською радою надано недостовірні довідки, які стали підставою нарахування пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю. Дані первинних документів відрізняються від даних зазначених у довідках наданих для оформлення пенсії, приховано факти наявності централізованої бухгалтерії, утвореної при виконкомі селищної ради, а у трудову книжку внесено записи, які містять неповну і неправильну інформацію про посаду, яку обіймала ОСОБА_4 Відтак, у зв'язку із поданням недостовірних довідок, які стали підставою для призначення пенсії як державному службовцю ОСОБА_4, внаслідок зловживань з боку пенсіонера та Великопільської сільської ради, УПФ України у Яворівському районі Львівській області зайво виплачена ОСОБА_4 сума пенсії як державному службовцю в розмірі 109599,71 грн., за період роботи з 23.09.2005 року по 31.05.2012 року. Так, відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування. Згідно додатку до вищевказаного Порядку до стажу державної служби включається час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів. Водночас, згідно роз'яснення Національного агентства України з питань державної служби централізовані бухгалтерії не мали статусу органу місцевого самоврядування і відповідно період роботи в централізованих бухгалтеріях до стажу служби в органах місцевого самоврядування не зараховується.
На цій підставі УПФ в Яворівському районі припинено виплату пенсії як державному службовцю ОСОБА_4 з переведенням на виплату пенсії по віку на загальних підставах.
Також рішенням суду, що набрало законної сили встановлено, що у виданій Великопільською сільською радою Яворівського району Львівської області довідці № 611 вказано відомості, що не відповідають дійсності, про те, що стаж державної служби становить 31 рік 02 місяці 23 дні, з посадовим окладом 187 грн., доплатою за ранг 70 грн. та надбавкою за вислугу років 102,80 грн.
Так, в матеріалах справи міститься ухвала Яворівського районного суду від 09.10.2013 року у справі № 460/3156/13-к, кримінальне провадження № 1кп-460/1501/13, в якій зазначено, що в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4, працюючи з 02.01.2002 року по 30.01.2008 року на посаді головного бухгалтера Великопільської сільської ради, будучи службовою особою неналежно виконувала свої посадові обов'язки, а 20.09.2005 року перебуваючи на робочому місці в приміщенні Великопільської сільської ради власноручно внесла відомості в бланк довідки № 611 від 20.09.2005 року про те, що вона працювала на посаді головного бухгалтера і її стаж державної служби становить 31 рік 02 місяці 23 дні, завірила довідку своїм підписом, після чого надала її на підпис та завірення печаткою голові Великопільської сільської ради, хоча в дійсності фактичний стаж служби в органах місцевого самоврядування ОСОБА_4 становить 03 роки 08 місяців 20 днів. В подальшому 23.09.2005 року ОСОБА_4 подала вищевказану довідку про стаж в УПФ у Яворівському районі, в результаті чого їй було призначено та виплачено пенсію як службовцю в органах місцевого самоврядування. За період з 23.09.2005 року по 31.05.2012 року ОСОБА_4 було безпідставно нараховано та виплачено пенсію в сумі 109599,71 грн. Таким чином, внаслідок неналежного виконання службовою особою (ОСОБА_4.) своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, спричинено тяжкі наслідки державі. ОСОБА_4 оголошено підозру у вчиненні злочину, передбаченого ст. 367 ч. 2 КК України.
Крім того, в ухвалі зазначено, що під час судового розгляду ОСОБА_4 своєї вини не визнала, однак, підтримала подане клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності в зв'язку з закінченням строків давності. В зв'язку з чим кримінальне провадження відносно неї за скоєний у вересні 2005 року злочин було закрито.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради депутатів і трудящих № 218 від 21.03.1969 року та відповідно до рішення виконкому Яворівської районні ради № 136 від 17.04.1969 року, при Веикопільській сільській раді було створено централізовану бухгалтерію із затвердженням рахівника, на якого покладалось ведення бухгалтерського обліку.
Таким чином, твердження відповідача ОСОБА_4 та її представника про не підтвердження факту існування централізованих бухгалтерій в Яворівському районі Львівської області з 1969 року є юридично неспроможним.
В той же час, у відомостях на виплату заробітної плати за 1974 рік по Великопільській сільській раді ОСОБА_4 значиться лише в березні місяці діловодом.
З акта про перевірку правильності видачі довідок про заробітну плату головному бухгалтеру Великопільської сільської ради ОСОБА_4 від 15.05.2012 року, складеного заступником начальника УПФ в Яворівському районі, сільським головою с. Велике Поле Яворівського району Львівської області, секретарем та головним бухгалтером цієї ж сільської ради встановлено, що відповідно до відомостей про нарахування і виплату заробітної плати за червень-грудень 1974 року посада головного бухгалтера відсутня, відповідно, заробітна плата не виплачувалась. Виплата заробітної плати бухгалтеру розпочата з введенням посади у 1975 році. До 2003 року посада головного бухгалтера була відсутня. Згідно рішення № 65 від 05.12.2001 року XVсесії надано матеріальну допомогу працівникам централізованої бухгалтерії для вирішення соціально-побутових питань, в тому числі і ОСОБА_4 Згідно відомостей за 2002-2003 роки бухгалтеру ОСОБА_4 надбавка за вислугу років не виплачувалась.
Зазначений акт підписаний сільським головою с. Велике Поле Яворівського району Львівської області без зауважень.
Відповідно до Положення про централізовані бухгалтерії при виконавчих комітетах сільських, селищних і міських (міст районного підпорядкування) Рад народних депутатів, яке було чинним на час роботи відповідача ОСОБА_4, централізовані бухгалтерії створювалися для ведення обліку виконання бюджету і кошторисів видатків установ, які перебували на сільських, селищних і міських бюджетах. Централізовані бухгалтерії створювалися як самостійні структурні підрозділи за рішеннями виконкомів районних (міських) Рад народних депутатів за рахунок загальної чисельності працівників апарату управління і фонду заробітної плати цього апарату всіх установ, які перебувають на бюджету району (міста).
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року, до стажу державної служб зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідні категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Згідно додатку до вищевказаного Порядку до стажу державної служби включається час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.
Згідно роз'яснення Національного агентства України з питань державної служб централізовані бухгалтерії не мали статусу органу місцевого самоврядування і відповідно пера, роботи в централізованих бухгалтеріях до стажу служби в органах місцевого самоврядування не зараховується.
Відповідно до ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду заподіяну державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи у судовому порядку.
Оцінюючи докази по даній справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні доведено, що виплата пенсії як державному службовцю ОСОБА_4 здійснювалася на підставі недостовірних довідок, виданих Великопільською сільською радою, за підписом як самої ОСОБА_4, як головного бухгалтера, так і сільського голови. Такі довідки ОСОБА_4 в подальшому подала до органів УПФ у Яворівському районі Львівської області з метою призначення пенсії як державному службовцю.
Крім того, судом взято до уваги той факт, що кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за скоєний у вересні 2005 року злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК Україні, було закрито з нереабілітуючих підстав.
Відтак, суд приходить до висновку що позов підставний та підлягає до задоволення, а безпідставно виплачена пенсія ОСОБА_4 як державному службовцю в сумі 109599,71 грн., підлягає до солідарного стягнення з Великопільської сільської ради та ОСОБА_4 в рахунок відшкодування зайво виплаченої пенсії.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору у даній справі зі сторін стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Великосільської сільської ради (код ЄДРПОУ 35925638, що знаходиться за адресою: 81075, с. Велике поле, Яворівський район, Львівська область) та ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, що проживає за адресою: 81075, с. Велике поле, Яворівський район, Львівська область) в користь управління Пенсійного фонду в Яворівському районі Львівської області (код ЄДРПОУ 20847230, що знаходиться за адресою: м. Новояворівськ Львівської області, вул. Січових Стрільців, 16) в рахунок відшкодування зайво виплаченої пенсії 109599 (сто дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень 71 коп.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 20.01.2015 року.
Суддя Потабенко В.А.