Постанова № 42355477, 15.01.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2015
Номер справи
804/5120/13-а
Номер документу
42355477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2015 р. Справа № 804/5120/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горбалінського В.В.

при секретарі судового засідання - Решетнік А.М.

за участю:

представника позивача - Номировського В.І.

представника відповідача - Клімовська О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.04.2013 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до державного підприємства «Криворізька теплоцентраль», в якому позивач просить зобов'язати відповідача виконати обов'язкові вимоги Криворізької об'єднаної державної фінансової інспекції від 10.09.2012 року № 17/2802 в частині усунення порушення, виявленого в ході ревізію на загальну суму 376 834,51 грн., а саме:

- відшкодувати зайві витрати на суму 158 385,86 грн. шляхом визначеним у вимозі;

- відшкодувати зайво отримані у 2011 році кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, порядок погашення яких затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 503, у сумі 125 626,29 грн., шляхом визначеним у вимозі;

- відшкодувати покриття витрат іншої юридичної особи за період з 01.01.2011 року по 31.05.2011 року внаслідок нарахування та виплати за рахунок коштів підприємства премії та надбавки голові профспілкового комітету - штатному працівнику профспілки, який отримує заробітну плату у профспілковому комітеті, що є іншою юридичною особою (код ЄДРПОУ 25842220) на загальну суму 62 356, 76 грн. та нарахування та перерахування єдиного внеску в сумі 23 109,42 грн., шляхом визначеним у вимозі;

- відшкодувати зайві витрати, що виникли в наслідок понаднормового списання труб сталевих, різних діаметрів на суму 7356,18 грн., шляхом визначеним у вимозі.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що за результатами проведеної ревізії відповідача складено акт від 31.07.2012 року № 24/048, в якому відображені виявлені порушення. В подальшому, на підставі виявлених порушень відповідачеві направлено вимогу від 10.09.2012 року № 17/2802, яка станом на час звернення до суду не виконана. Оскільки відповідачем вимога в добровільному порядку не виконана, позивач просить суд зобов'язати відповідача виконати її на суму 376 834,51 грн. шляхом, вказаним у вимозі.

У зв'язку з оскарженням в судовому порядку державним підприємством «Криворізька теплоцентраль» вимоги від 10.09.2012 року № 17/2802 (справа №804/1369/13-а) провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням про справі №804/1369/13-а.

Ухвалою суду від 15.01.2015 року провадження у справі було поновлено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засідання проти позовних вимог заперечував, пославшись на їх необґрунтованість. До суду надано відзив на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та вивчивши письмові докази у справі, встановив.

За результатами ревізії використання коштів субвенції виділеної з державного бюджету місцевим бюджетом на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялась, транспортувалась та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися, або погоджувалися, відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування за 2011 рік та ревізії фінансово - господарської діяльності за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2012 р. та окремих питань фінансово - господарської діяльності за період з 01.09.2009 р. по 31.12.2010 р. ДП «Криворізька теплоцентраль», державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області складено акт від 31.07.2012 р. № 24/048.

Ревізією встановлено фінансових порушень на загальну суму 2883121,44 грн., з них: порушення, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму 376 834,51 грн., інших порушень фінансової дисципліни на суму 2506286,93 грн.

10.09.2012 року на адресу відповідача надіслано вимогу № 17/2802 «Про усунення порушень виявлених в ході ревізії».

Відповідно до позовних вимог в даній адміністративній справі та визначених у вимозі від 10.09.2012 року № 17/2802 порушеннях відповідач повинен був вжити заходів по відшкодуванню виявлених порушень загальну суму 376 834,51 грн., а саме: відшкодувати зайві витрати на суму 158 385,86 грн. шляхом визначеним у вимозі; відшкодувати зайво отримані у 2011 році кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, порядок погашення яких затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 503, у сумі 125 626,29 грн., шляхом визначеним у вимозі; відшкодувати покриття витрат іншої юридичної особи за період з 01.01.2011 року по 31.05.2011 року внаслідок нарахування та виплати за рахунок коштів підприємства премії та надбавки голові профспілкового комітету - штатному працівнику профспілки, який отримує заробітну плату у профспілковому комітеті, що є іншою юридичною особою (код ЄДРПОУ 25842220) на загальну суму 62 356, 76 грн. та нарахування та перерахування єдиного внеску в сумі 23 109,42 грн., шляхом визначеним у вимозі; відшкодувати зайві витрати, що виникли в наслідок понаднормового списання труб сталевих, різних діаметрів на суму 7356,18 грн., шляхом визначеним у вимозі.

З матеріалів справи судом встановлено, що державним підприємством «Криворізька теплоцентраль» було оскаржено в судовому порядку (справа № 804/1369/13-а) вимогу від 10.09.2012 року № 17/2802 в частині відшкодування зайвих витрат на суму 158 385 грн.86 коп., відшкодування зайво отриманої субвенції на суму 125626 грн. 29 коп., відшкодування зайвих витрат на суму 7356 грн. 18 коп., відшкодування зайвих витрат на суму 62 356 грн.76 коп.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 804/1369/13-а від 16.05.2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року позовні вимоги державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про скасування вимоги 10.09.2012 року № 17/2802 в частині відшкодування зайвих витрат на суму 158 385грн.86коп., відшкодування зайво отриманої субвенції на суму 125626грн.29коп., відшкодування зайвих витрат на суму 7356грн.18коп., відшкодування зайвих витрат на суму 62 356грн.76коп. залишені без задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Окрім того, відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України передбачено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином вирішуючи даний адміністративний позов по суті позовних вимог суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (надалі - Закон № 2939) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Статтею 2 Закону № 2939 передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з нормою статті 4 Закону № 2939 інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 10 Закону № 2939 органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону № 2939 визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Пунктом 10 статті 10 Закону № 2939 закріплено, що органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Враховуючи те, що станом на час розгляду даної справи у суду відсутні докази добровільного виконання відповідачем вимоги від 10.09.2012 року № 17/2802 суму 376 834,51 грн., суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Окремо суд зазначає, що правомірність винесення вимоги від 10.09.2012 року № 17/2802 була предметом розгляду в адміністративній справі № 804/1369/13-а, за результатами розгляду якої судовими рішенням від 16.05.2013 року та 23.12.2014 року встановлено правомірність її винесення.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги повністю.

Керуючись ст.ст. 11, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» виконати обов'язкові вимоги Криворізької об'єднаної державної фінансової інспекції від 10.09.2012 року № 17/2802 в частині усунення порушення, виявленого в ході ревізію на загальну суму 376 834,51 грн., а саме:

- відшкодувати зайві витрати на суму 158 385,86 грн. шляхом визначеним у вимозі;

- відшкодувати зайво отримані у 2011 році кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, порядок погашення яких затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 503, у сумі 125 626,29 грн., шляхом визначеним у вимозі;

- відшкодувати покриття витрат іншої юридичної особи за період з 01.01.2011 року по 31.05.2011 року внаслідок нарахування та виплати за рахунок коштів підприємства премії та надбавки голові профспілкового комітету - штатному працівнику профспілки, який отримує заробітну плату у профспілковому комітеті, що є іншою юридичною особою (код ЄДРПОУ 25842220) на загальну суму 62 356, 76 грн. та нарахування та перерахування єдиного внеску в сумі 23 109,42 грн., шляхом визначеним у вимозі;

- відшкодувати зайві витрати, що виникли в наслідок понаднормового списання труб сталевих, різних діаметрів на суму 7356,18 грн., шляхом визначеним у вимозі.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена в повному обсязі 20.01.2015 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 20.01.2015 року Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.В. Горбалінський В.В. Горбалінський А.О. Кошля