Постанова № 42355299, 15.01.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2015
Номер справи
816/4341/14
Номер документу
42355299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4341/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,

представників позивача - Павліченка П.І., Коваля В.С., Проскурова І.Г.,

представника відповідача - Комірної О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства "Надія" до Головного управління Держземагентства у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

05 листопада 2014 року Селянське (фермерське) господарське "Надія" (надалі - СФГ "Надія", позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагентства у Полтавській області (надалі - ГУ Держземагентства у Полтавській області, відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 ( надалі - ОСОБА_5) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління держземагенства у Полтавській області про надання гр.ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на площі 26,8 га, що знаходиться на території Литвяківської сільської ради у Лубенському районі, Полтавської області, кадастровий номер 5322883900:08:003:0001.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що дії відповідача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Литвяківської сільської ради Лубенського району Полтавської області, є протиправними, безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству, з огляду на відсутність встановленого законом наслідку припинення переважного права СФГ "Надія" на користування земельною ділянкою площею 26,8 га, яка знаходиться на території Литвяківської сільської ради у Лубенському районі, Полтавської області і якою позивач до теперішнього часу користується згідно договору оренди від 20.03.2008 року без укладання додаткової угоди про поновлення дії договору оренди землі. При цьому, позивач зауважує на чинність повідомлення СФГ "Надія" про намір продовжити дію договору оренди від 20.03.2008 року, порушення орендодавцем місячного строку щодо розгляду такого повідомлення-звернення, а також на те, що агротехнічними заходами з боку СФГ "Надія" не допущено погіршення якісного стану і будь-яких претензій щодо самовільного зайняття вказаної земельної ділянки від орендодавця до фермерського господарства не надходило.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову /а.с.136-138/.

09 грудня 2014 року в ході судового засідання протокольною ухвалою суду до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_5

ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З наявних матеріалів справи суд встановив, що Лубенською районною державною адміністрацією згідно договору оренди землі від 20.03.2008 року /а.с.23-24/ (зареєстрований у Лубенському відділі ПРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.05.2008 року за №040855000007), акту прийому-передачі земельної ділянки до нього, надано в оренду СФГ "Надія" строком на 5 років земельну ділянку площею 26,8 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Литвяківської сільської ради Лубенського району.

Позивач неодноразово, починаючи з 04.12.2012 року, звертався до Лубенської районної державної адміністрації, ГУ Держземагентства у Полтавській області та голови Полтавської обласної державної адміністрації із заявами про продовження (поновлення) дії договорів оренди земельних угідь державного запасу, в тому числі й дії договору оренди землі від 16.05.2008 року площею 26,8 га.

В зв'язку з відсутністю листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди, 12.09.2014 року позивач звернувся до голови Полтавської обласної державної адміністрації із заявою про негайне направлення на адресу господарства копій рішень, що стосуються передачі в оренду іншим фізичним чи юридичним особам земель запасу, які знаходяться на території Литвяківської сільської ради Лубенського району /а.с.41/.

Листом голови Полтавської обласної державної адміністрації від 08.10.2014 №6614/01-84 "Надія" проінформовано про те, що в березні-квітні 2013 року до Головного управління Держземагентства у Полтавській області звернувся голова СФГ "Надія" з клопотанням про продовження терміну дії договорів, за результатами розгляду якого повідомлено про необхідність додати оригінали договорів оренди, проекти додаткових угод до них, технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. У 2014 році за наслідками розгляду звернень голови СФГ "Надія" 09.07.2014 року та 07.08.2014 року з клопотаннями про продовження договорів оренди встановлено, що терміни дії договорів оренди землі (в тому числі на площу 26,8 га) закінчились 16.05.2013 року та на вказані площі надано дозволи на розробку документації із землеустрою ОСОБА_5 /а.с.42/.

Дізнавшись в жовтні 2014 року про надання дозволу на розробку документації із землеустрою ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 26,8 га, вважаючи його протиправним, а також з огляду на те, що СФГ "Надія", на його думку, має переважне право на укладення договору оренди земельної ділянки площею 26,8 га на новий строк, не отримувало протягом одного місяця після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008 року листа-повідомлення від орендодавця про заперечення у поновленні дії вказаного договору та до цього часу фактично продовжує користуватися земельною ділянкою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог СФГ "Надія", суд виходить з наступного.

До 01.01.2013 року розпорядження землями державної власності відповідно до закону відносилося до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля згідно з пунктом 2 частини 1 статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.199 №586-ХІV та пунктом "а" частини 1 статті 10 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ.

Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції до 01.01.2013 року) обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

З огляду на викладене, до 01.01.2013 року передача земельних ділянок на території Литвяківської сільської ради Лубенського району Полтавської області із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб відносилася до компетенції Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області.

У подальшому, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 №5245-VI, що набрав чинності з 01.01.2013 року, встановлено, що у державній власності залишаються:

а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони;

б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Пунктом 7 вказаного Положення встановлено, що Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

У відповідності до пункту 1 Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 №258 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 за №852/21164, Головне управління Держземагентства в області є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.

З огляду на викладене, у випадку спірних правовідносин суб'єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності на території Литвяківської сільської ради Лубенського району Полтавської області являється Головне управління Держземагентства у Полтавській області.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-ХІV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як слідує із матеріалів справи, 20.03.2008, на підставі розпорядження голови Лубенської районної державної адміністрації №72 від 27.02.2008 року між Лубенською районною державною адміністрацією (орендодавець) та СФГ "Надія" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Литвяківської сільської ради, площею 28,8 га (землі запасу) /а.с.23-24/.

Договір оренди землі від 20.03.2008 зареєстрований у Лубенському відділі ПРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.05.2008 за №040855000007.

Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право продовження його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію /пункт 8 договору/.

Передача вказаної земельної ділянки в оренду оформлена актом прийому-передачі земельної ділянки до договору оренди від 20.03.2008 та актом від 20.03.2008 року /а.с.25-26/.

У подальшому, 25.09.2009 між орендодавцем та орендарем укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 16.05.2008 за № 040855000007 кадастровий номер 5322883900:08:003:0001 якою внесені зміни до пункту 11 розділу "Орендна плата" договору /а.с.22/.

Виходячи зі змісту пункту 8 договору оренди землі від 16.05.2008 за №040855000007, строк дії останнього мав закінчитися 16.05.2013 року.

Згідно з частинами 1-3 статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Із матеріалів справи судом встановлено, що до закінчення терміну дії договору СФГ "Надія" звернулось до голови Лубенської районної державної адміністрації із заявою про намір продовжити дію договорів оренди земельних угідь державного запасу, в тому числі й дію договору оренди землі від 20.03.2008 року площею 26,8 га /а.с.61/. Вказана заява зареєстрована у Лубенській районній державній адміністрації 04.12.2012 року за вх.№3340/01-37.

Представник позивача в судовому засіданні зазначив що відповідь на заяву про намір продовжити дію договорів оренди земельних угідь державного запасу, в тому числі й дію договору оренди землі від 20.03.2008 року площею 26,8 га від Лубенської районної державної адміністрації до СФГ "Надія" не надходила.

В ході розгляду справи представники позивача зазначали про те, що в результаті не отримання від Лубенської РДА жодної відповіді на заяву фермерського господарства від 04.12.2012, останнє повторно 22.03.2013 року звернулось до голови Лубенської РДА із заявою про намір продовжити дію договорів оренди земельних угідь державного запасу /а.с.62/.

У подальшому, також до закінчення строку дії договору позивачем було направлено на адресу ГУ Держземагентства у Полтавській області (розпорядник земель сільськогосподарського призначення з 01.01.2013) заяву про надання дозволу на продовження дії договорів оренди землі, в тому числі й договору оренди від 20.03.2008 року на земельну ділянку площею 26,8 га. Вказана заява зареєстрована в ГУ Держземагентства у Полтавській області 03.04.2013 за вх.№2468/900 /а.с.167/.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи не заперечувалось надходження на адресу управління 03.04.2013 вказаної заяви. При цьому, до матеріалів справи представником було представлено копію листа-відповіді від 12.04.2013 року вих.№2468/900 на звернення СФГ "Надія" від 03.04.2013 року. У зазначеному листі ГУ Держземагентства у Полтавській області, посилаючись на встановлений порядок розгляду листів громадян та юридичних осіб згідно Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації Головними управліннями Держземагентства в областях, повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб, затверджених наказом Держземагентства України від 28.02.2013 року №72, рекомендував СФГ "Надія" повторно звернутися до управління з клопотанням про продовження терміну дії договорів оренди, додавши до нього необхідні документи, а саме - основні договори оренди землі (оригінали), проекти додаткових угод до кожного договору окремо та технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

В судовому засіданні представник позивача повідомив суд, що листа-відповіді ГУ Держземагентства у Полтавській області від 12.04.2013 вих.№2468/900 фермерське господарство не отримувало.

В свою чергу, відповідачем не було надано суду доказів направлення на адресу позивача та вручення останньому зазначеного листа.

17 травня 2013року після закінчення строку дії договору СФГ "Надія" знову звернулось до ГУ Держземагентства у Полтавській області з клопотанням від 17.05.2013 року про надання дозволу на поновлення дії договорів оренди землі від 16.05.2008 року /а.с.63/. В якості додатків до вказаного клопотання позивачем були долучені оригінали вказаних договорів оренди землі.

Матеріали справи містять адресований СФГ "Надія" лист-відповідь начальника ГУ Держземагентства у Полтавській області від 28.05.2013 вих.№2468/900 /а.с. 64/ на клопотання від 17.05.2013 року, яким фермерське господарство повідомляється про те, що в наданих останнім до клопотання матеріалах відсутній витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, обмінний файл хml та витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З огляду на це, враховуючи встановлений порядок розгляду листів громадян та юридичних осіб згідно Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації Головними управліннями Держземагентства в областях, повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб, затверджених наказом Держземагентства України від 28.02.2013 року №72, фермерському господарству запропоновано повторно звернутися до управління з клопотанням про продовження терміну дії договорів, додавши до нього вказані у листі документи.

Як пояснив представник позивача в ході розгляду справи вказаний лист-відповідь начальника ГУ Держземагентства у Полтавській області від 28.05.2013 вих.№2468/900 на клопотання від 17.05.2013 року фермерське господарство отримало лише 02.07.2013 року . Жодних доказів вручення фермерському господарству вказаного листа-відповіді раніше відповідачем в ході судового розгляду справи надано не було.

Після отримання зазначеного листа, ознайомившись з його змістом та вимогами щодо надання до ГУ Держземагентства у Полтавській області додаткових документів, а саме: витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, обмінного файлу хml та витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, позивач 05.07.2013 року звернувся до Управління Держземагентства в Лубенському районі Полтавської області з проханням надати фермерському господарству вказані документи /а.с.65/.

Листом від 12.09.2013 вих.№01-01-10/1779 Управління Держземагентства в Лубенському районі Полтавської області направило СФГ "Надія" довідку про вартість 1 га сільськогосподарських угідь державної власності (рілля), розташованих на території Литвяківської сільської ради Лубенського району, а також повідомило фермерське господарство про неможливість представлення на запит останнього витягу з Державного земельного кадастру та обмінного файлу хml, оскільки в Державному земельному кадастрі відсутні відомості про запитувані земельні ділянки /а.с.110/.

Згідно пояснень голови СФГ "Надія" ОСОБА_6 лист Управління Держземагентства в Лубенському районі Полтавської області від 12.09.2013 року отриманий фермерським господарством лише 04.12.2014 року. Будь-яких доказів вручення позивачу вказаного листа раніше матеріали справи не містять.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, представники позивача посилались також на направлення на адресу відповідача чергової заяви від 06.03.2014 року з проханням надати дозвіл на продовження дії договорів оренди землі від 20.03.2008 року /а.с. 66/, однак матеріали справи не містять доказів направлення фермерським господарством вказаного листа на адресу ГУ Держземагентства у Полтавській області та отримання його останнім.

Представник відповідача в судовому засіданні вказувала на надходження на адресу ГУ Держземагентства у Полтавській області від громадянина ОСОБА_6, як від фізичної особи, клопотання від 09.07.2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 26,8 га для ведення фермерського господарства в оренду за межами населеного пункту на території Литвяківської сільської ради Лубенського району. У відповідь на вказане клопотання відповідачем повідомлено гр. ОСОБА_6 про те, що на заявлені ним земельні ділянки надано дозволи на розробку документації із землеустрою громадянину ОСОБА_5, як на вільні земельні ділянки, що підтверджено інформацією, наданою Управлінням Держземагентства у Лубенському районі Полтавської області (лист від 11.08.2014 №31-16-0.4-5619/2-14 /а.с. 166/).

Як встановлено судом, 07.08.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою від 07.08.2014 року №17, в якій прохав управління направити на адресу фермерського господарства проект договору на продовження оренди на земельні ділянки площею 139,5 га, до яких входить й земельна ділянка площею 26,8 га. /а.с.72/.

У відповідь на вказану заяву, ГУ Держземагентства у Полтавській області листом від 12.09.2014 року №34-16-0.8-6700/2-14 повідомило СФГ "Надія" про те, що до у березні-квітні 2013 року фермерське господарство зверталося до управління з клопотаннями та заявами про продовження терміну дії договорів оренди землі від 16.05.2008 року, проте до вказаних звернень не були додані документи, необхідні для продовження терміну дії зазначених договорів, а коли СФГ "Надія" звернулося з аналогічними клопотаннями у 2014 році, то на земельні ділянки по договорах оренди землі були вже видані накази про надання дозволу на розробку документації із землеустрою громадянину ОСОБА_5 /а.с.75/.

На думку відповідача, оскільки позивач до закінчення строку дії договору (16.05.2013 року) не надав Управлінню основних договорів оренди землі (оригіналів), проектів додаткових угод до кожного договору окремо, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), то відповідно він втратив переважне право на його укладення на новий строк. Оскільки ОСОБА_5 до свого клопотання від 13.03.2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства були надані всі необхідні документи /а.с.141-146/, то Управлінням відповідно до частини 2 статті 134 та частини 3 статті 123 Земельного кодексу України правомірно було надано такий дозвіл згідно наказу від 05.05.2014 №16-351/16-14-СГ /а.с.140/.

Разом з тим, встановлені судом фактичні обставини справи не дають підстав погодитись з таким висновком відповідача з огляду на таке.

Підстава припинення переважного права на укладення договору оренди землі закріплена у частині 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі", згідно якої, при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Разом з тим, зі змісту статті 33 Закону України "Про оренду землі" слідує, що закон не передбачає наслідком ненадання проекту додаткової угоди до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі припинення переважного права орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк.

Відповідно до частини 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі" орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:

- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);

- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

При дослідженні змісту поданих позивачем заяв про продовження терміну дії договорів оренди землі від 20.03.2008 року та отриманих на них відповідей ГУ Держземагентства у Полтавській області судом з'ясовано, що на звернення від 03.04.2013 року листа-відповіді ГУ Держземагентства у Полтавській області від 12.04.2013 року СФГ "Надія" не отримувало, у зв'язку з чим не могло виконати вказані у листі вимоги управління щодо необхідності надання фермерським господарством для вирішення порушеного у зверненні питання додаткових документів, а саме: основних договорів оренди землі (оригіналів), проектів додаткових угод до кожного договору окремо та технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

На звернення позивача від 17.05.2013 року ГУ Держземагентства у Полтавській області надано відповідь від 28.05.2013 року, яка надійшла на адресу фермерського господарства з порушенням строків, визначених у статті 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому, у вказаному листі відповідач посилався вже на недолучення СФГ "Надія" до свого звернення витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, обмінного файлу хml та витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не зазначаючи про ненадання проектів додаткових угод.

Водночас, суд зауважує на тому, що положеннями статті 33 Закону України "Про оренду землі" не передбачено обов'язку орендаря при направленні ним листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі додавати до останнього основні договори оренди землі (оригінали), технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), чи витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, обмінний файл хml та витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на необхідність надання яких вказує відповідач у своїх листах від 12.04.2013 року та 28.05.2013 року.

Посилання відповідача у своїх листах-відповідях від 12.04.2013 року та від 28.05.2013 року на Методичні рекомендації щодо порядку реалізації Головними управліннями Держземагентства в областях, повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб, затвердженим наказом Держземагентства України від 28.02.2013 року №72, судом оцінюються критично, оскільки вказані Методичні рекомендації носять лише рекомендаційний характер.

Як встановлено судом, відповідачем будь-яких рішень у формі листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі від 20.03.2008 року за зверненнями СФГ "Надія" не приймалось та на адресу останнього не направлялось.

В судовому засіданні представники СФГ "Надія" вказували, що земельною ділянкою сільськогосподарського призначення площею 26,8 га, переданою фермерському господарству в оренду згідно договору від 20.03.2008, останнє користується до цього часу.

Вказана обставина знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду справи, оскільки згідно довідок Литвяківської сільської ради Лубенського району Полтавської області від 02-25/285 від 01.07.2014 року /а.с. 69/ станом на 01.07.2014 року СФГ "Надія" використовує земельну ділянку загальною площею 323,7999 га, з яких орендованих земель запасу 139,5 га, до яких входить і земельна ділянка площею 26,8 га.

Відповідачем жодних доказів, які б спростовували використання СФГ "Надія" на даний час земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 26,8 га після закінчення терміну дії договору оренди землі від 20.03.2008 року, до матеріалів справи не надано.

Відповідно до наданих представником відповідача в судовому засіданні пояснень, ГУ Держземагентства у Полтавській області не заперечує того, що на земельну ділянку площею 26,8 га, орендовану СФГ "Надія" згідно договору оренди землі від 20.03.2008 року, надано дозвіл громадянину ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно наказу ГУ Держземагентства у Полтавській області від 05.05.2014 року№16-351/16-14-СГ /а.с. 140/.

При цьому, представником відповідача не надано суду обґрунтованих пояснень з приводу розбіжностей між площами спірної земельної ділянки (у договорі оренди землі від 20.03.2008 року - 26,8 га, а у наказі від 05.05.2014 року №16-351/16-14-СГ - 27,50 га), однак звернуто увагу суду на те, що по своїй конфігурації згідно експлікації земельних угідь до договору оренди землі від 20.03.2008 року, укладеного з СФГ "Надія" /а.с.27/ та кадастрового плану до договору оренди землі від 30.09.2014, укладеного зі ОСОБА_5 /а.с. 150/ це одна й та ж земельна ділянка.

З аналізу частини 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі" слідує, що умова за наявності якої договір вважається поновленим, щодо відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, є підставою припинення такого договору лише в разі відсутності повідомлення орендаря про намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк.

Як встановлено судом, позивач до закінчення строку дії договору звертався до орендодавця з клопотанням про його продовження (заява від 03.04.2013 року) та протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору не отримав лист-повідомлення відповідача про прийняте рішення.

З огляду на викладене, а також з огляду на встановлення судом в ході розгляду справи того, що СФГ "Надія" згідно земельного законодавства має переважне право на укладення договору оренди земельної ділянки площею 26,8 га кадастровий номер 5322883900:08:003:0001 на новий строк, не отримувало протягом одного місяця після закінчення строку договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008 року листа-повідомлення від орендодавця про заперечення у поновленні дії вказаного договору та до цього часу фактично продовжує користуватися земельною ділянкою площею 26,8 га кадастровий номер 5322883900:08:003:0001 після закінчення строку договору оренди земельної ділянки, а також зважаючи на те, що судом не встановлена наявність між сторонами - СФГ "Надія" та ГУ Держземагентства у Полтавській області недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору, суд доходить висновку, що спірним наказом ГУ Держземагентства у Полтавській області від 05.05.2014 №16-351/16-14-СГ порушено переважне право орендаря на укладення договору оренди землі від 20.03.2008 на новий строк.

Відтак, позовні вимоги СФГ "Надія" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У зв'язку з цим, з Державного бюджету України в особі Головного управління Держземагентства у Полтавській області на користь СФГ "Надія" підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73,08 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства "Надія" до Головного управління Держземагентства у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області № 16-350/16-14СГ від 05 травня 2014 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".

Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Держземагенства у Полтавській області на користь Селянського (фермерського) господарства "Надія" (ідентифікаційний код 13957248) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 73 /сімдесят три/ грн. 08 коп., сплачені згідно квитанції від 17 листопада 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 20 січня 2015 року.

Суддя Г.В. Костенко