328/4515/14-ц
16.01.2015
2/328/68/15
РІШЕННЯ
Іменем України
16 січня 2015 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Петренко Л.В., при секретарі Похвалітовій М.В.,
за участю
представника позивача Левченко Т.Р.,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Токмак цивільну справу за позовною заявою Токмацької міської ради до ОСОБА_2 про примусове відшкодування завданих збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів,
встановив:
22 грудня 2014року Токмацька міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просила стягнути з відповідача збитки заподіяні внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в сумі 2 635,20 грн. та судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначили, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу № 393 від 07.04.2010 р. придбав капітальну нежитлову будівлю, яка знаходиться на земельній ділянці в АДРЕСА_1.
12.03.2012 року відповідач звернувся до Токмацької міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі - складу. Токмацька міська рада рішенням «Про надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 19 квітня 2012 року № 17 надала відповідачу дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0430 га по АДРЕСА_1 для обслуговування нежитлової будівлі - складу з метою подальшої передачі земельної ділянки в оренду. 21 листопада 2013 року рішенням Токмацької міської ради «Про внесення змін до деяких рішення Токмацької міської ради» № 20 був змінений орієнтовний розмір земельної ділянки з 0,0430 га на 0,1200 га., на яку був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення.
21 серпня 2014 року відповідно до рішення Токмацької міської ради № 25 «Про затвердження проектів землеустрою та надання земельних ділянок в оренду» відповідачу було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1200 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2311000000:01:017:0045, для обслуговування нежитлової будівлі - складу (землі промисловості), громадянину ОСОБА_2 та дана земельна ділянка була надана в оренду.
Між відповідачем та Токмацькою міською радою було укладено договір № 194 від 26.08.2014 року відповідно до якого земельна ділянка була передана в оренду. З моменту укладення договору оренди земельної ділянки відповідач зобов'язався сплачувати орендну плату у розмірі 3,0 відсотки від грошової нормативної оцінки земельної ділянки, що складає 2681 грн. 64 коп.
Проте в період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року ОСОБА_2 фактично користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, в результаті чого Токмацькій міській раді завдано збитків внаслідок використання земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_1, з порушенням вимог земельного законодавства, а тому завдані збитки підлягають відшкодуванню.
Збитки визначаються за орендними та (або) податковими ставками за землю, які діяли на момент виникнення таких збитків, із застосуванням відповідних коефіцієнтів інфляції на початок кожного звітного року.
10 вересня 2014 року, в зв'язку з використанням відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, відбулося засідання комісії по визначенню та відшкодуванню Токмацькій міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства. За результатами розгляду матеріалів справи комісією було складено акт № 2 від 10.09.2014 року визначення розміру збитків щодо використання ОСОБА_2 земельної ділянки без правовстановлюючих документів, яким було встановлено, що розмір збитків заподіяних територіальній громаді становить - 2635,20 грн., відповідно до розрахунку № 6 від 10.07.2014 р. сума збитків за 6 місяців 2011 липня по грудень становить - 400,50 грн., за 2012 рік - 893,88 грн., за 2013 рік - 893,88 грн. та за 6 місяців 2014 року з січня по червень - 446,94 грн.
Акт № 2 від 10.09.2014 року про визначення розміру збитків був затверджений рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради від 23.10.2014 року № 203 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру заподіяних збитків внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів».
Токмацька міська рада повідомленням від 31 жовтня 2014 року № 426 в зв'язку з порушенням земельного законодавства запропонувала відповідачу у 20 денний термін розглянути надіслане повідомлення та підписати проект договору про добровільне відшкодування Токмацькій міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельної ділянки, самовільного заняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства. Але на даний час відповідач повідомлення залишив без розгляду, договір про добровільне відшкодування збитків не уклав та збитки, завдані в результаті використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в розмірі 2635,20 грн. не відшкодував.
16 січня 2015 року представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог. В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу № 393 від 07.04.2010 р. придбав капітальну нежитлову будівлю, яка знаходиться на земельній ділянці в місті Токмак по АДРЕСА_1.
12.03.2012 року відповідач звернувся до Токмацької міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі складу. Токмацька міська рада рішенням «Про надання дозволів і розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 19 квітня 2012 року № 17 надала відповідачу дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,0430 та по АДРЕСА_1 для обслуговування нежитлової будівлі - складу з метою подальшої передачі земельної ділянки в оренду.
21 листопада 2013 року рішенням Токмацької міської ради «Про внесення змін до деяких рішень Токмацької міської ради» № 20 був змінений орієнтовний розмір земельної ділянки з 0,0430 га на 0,1200 га., на яку був наданий дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення.
Відповідач фактично користувався земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0430 га з 20.12.2010 р. (момент державної реєстрації права власності на нерухоме майно) до 21.11.2013 р., а розміром 0,1200 га з 21.11.2013 р. (рішення Токмацької міської ради про зміну орієнтовного розміру земельної ділянки) до 26.08.2014 року (дата укладення договору оренди земельної ділянки № 194) без оформлення правовстановлюючих документів.
У зв'язку з використанням відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів розмір збитків заподіяних відповідачем територіальній громаді становить - 1294,76 гри., а саме відповідно до розрахунку від 14.01.2015 р. № 21 сума збитків за 6 місяців 2011 року з липня по грудень становить - 143,52 грн., за 2012 рік - 320.31 грн., за 2013 рік - 284,70 грн. ( 26,69 грн. / місяць х 10 місяців (січень - жовтень) + 0,89 грн./день х 20дн. з 01.11.2013- 20.11.2013), з 21.11.2013 р. по 31.12.2013 р. - 99,29 грн., та за 6 місяців 2014 року з січня по червень - 446,94 грн.
В судовому засіданні представник позивача уточненні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, пояснив що в 2010 році як фізична особа придбав капітальну нежитлову будівлю (склад), яка знаходиться на земельній ділянці в місті Токмак по АДРЕСА_1. З моменту придбання нежитлової будівлі податок на землю не сплачував, орендну плату за землю також не сплачував, оскільки не було правовстановлюючих документів на земельну ділянку і нею не користувався. В 2012 році та в 2013 році писав заяви на виділення земельної ділянки, спочатку йому було виділено земельну ділянку розміром 0,0430 га, а в 2013 році за його заявою її розмір було збільшено до 0,1200 га. Почав сплачувати орендну плату за користування землею після укладення договору оренди землі, а саме з серпня 2014 року.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що позивачем не надано жодних документів, які б свідчили про пошкодження земельної ділянки та документів щодо суми витрат для відновлення завданих пошкоджень, або будь-яких інших документів на підтвердження понесених втрат. Вважає, що чинним законодавством не передбачено таких підстав для відшкодування збитків, як користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, пояснення відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини та прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст. 10, ст. 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу № 393 від 07.04.2010 р. придбав нежитлову будівлю, яка знаходиться на земельній ділянці в місті Токмак по АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно та технічним паспортом (а.с. 41, 42-44).
За приписами ст. 377 Цивільного кодексу України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Конституцією України (ст.ст. 13, 41) встановлено, що власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 120 Земельного кодексу України передбачено, що в разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
12.03.2012 року відповідач звернувся до Токмацької міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі - складу.
Згідно п. 2 Рішення сорок третьої сесії шостого скликання Токмацької міської ради «Про надання дозволів на розроблення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 19 квітня 2012 року № 17, надала ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0430 га по АДРЕСА_1 для обслуговування нежитлової будівлі - складу (землі промисловості) з метою подальшої передачі земельної ділянки в оренду (а.с. 8).
Згідно п. 2 Рішення вісімдесят четвертої сесії шостого скликання Токмацької міської ради «Про внесення змін до деяких рішень Токмацької міської ради» від 21 листопада 2013 року № 20, було змінено орієнтовний розмір земельної ділянки з 0,0430 га на 0,1200 га., на яку був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення (а.с. 10).
21 серпня 2014 року відповідно до рішення Токмацької міської ради № 25 «Про затвердження проектів землеустрою та надання земельних ділянок в оренду» відповідачу було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1200 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2311000000:01:017:0045, для обслуговування нежитлової будівлі - складу (землі промисловості), громадянину ОСОБА_2 та дана земельна ділянка була надана в оренду (п. 1.2 вказаного Рішення) (а.с. 11).
Між відповідачем та Токмацькою міською радою було укладено договір № 194 від 26.08.2014 року відповідно до якого земельна ділянка була передана в оренду. З моменту укладення договору оренди земельної ділянки відповідач зобов'язався сплачувати орендну плату у розмірі 3,0 відсотки від грошової нормативної оцінки земельної ділянки, що складає 2681 грн. 64 коп. (а.с. 45-46).
Проте в період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року ОСОБА_2 фактично користувався земельною ділянкою без правовстановлючих документів, в результаті чого Токмацькій міській раді завдано збитків внаслідок використання земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_1, з порушенням вимог земельного законодавства, а тому завдані збитки підлягають відшкодуванню.
Збитки визначаються за орендними та (або) податковими ставками за землю, які діяли на момент виникнення таких збитків, із застосуванням відповідних коефіцієнтів інфляції на початок кожного звітного року.
10 вересня 2014 року, в зв'язку з використанням відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, відбулося засідання комісії по визначенню та відшкодуванню Токмацькій міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства. За результатами розгляду матеріалів справи комісією було складено акт № 2 від 10.09.2014 року визначення розміру збитків щодо використання ОСОБА_2 земельної ділянки без правовстановлюючих документів, яким було встановлено, що розмір збитків заподіяних територіальній громаді становить - 2635,20 грн., відповідно до розрахунку № 6 від 10.07.2014 р. сума збитків за 6 місяців 2011 липня по грудень становить - 400,50 грн., за 2012 рік - 893,88 грн., за 2013 рік - 893,88 грн. та за 6 місяців 2014 року з січня по червень - 446,94 грн. (а.с. 21, 24).
Акт № 2 від 10.09.2014 року про визначення розміру збитків був затверджений рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради від 23.10.2014 року № 203 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру заподіяних збитків внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів» (а.с. 20).
Зазначене рішення виконавчого комітету є чинним і у встановленому законом порядку не скасовано.
Токмацька міська рада, повідомленням від 31 жовтня 2014 року № 426, в зв'язку з порушенням земельного законодавства, запропонувала відповідачу у 20 денний термін розглянути надіслане повідомлення та підписати проект договору про добровільне відшкодування Токмацькій міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельної ділянки, самовільного заняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства (а.с. 22).
Вказане повідомлення відповідач отримав 08.11.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 23).
Відповідач повідомлення залишив без розгляду, договір про добровільне відшкодування збитків не уклав та збитки, завдані в результаті використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в розмірі 2635,20 грн. не відшкодував.
16 січня 2015 року представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідач фактично користувався земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0430 га з 20.12.2010 р. (момент державної реєстрації права власності на нерухоме майно) до 21.11.2013 р., а розміром 0,1200 га з 21.11.2013 р. (рішення Токмацької міської ради про зміну орієнтовного розміру земельної ділянки) до 26.08.2014 року (дата укладення договору оренди земельної ділянки № 194) без оформлення правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до положень статті 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. ст. 12, 83 Земельного кодексу України позивач є власником земель комунальної власності, в т. ч. й спірної земельної ділянки.
Згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктом права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування на землі комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно з п. п. 1 п. «б» ч. 1 ст. 33 зазначеного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Згідно з п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.
Відповідно до чинного законодавства міська рада, як суб'єкт права на землі комунальної власності, використовує земельні ділянки шляхом передачі їх в оренду зацікавленим особам з метою отримання орендної плати.
Підставою для сплати орендарем орендної плати є договір оренди, який набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації, відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач має право вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.
Основним законодавчим актом, що регулює земельні відносини в Україні, є Земельний кодекс України, що набув чинності з 01.01.2002 року.
Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений ст. ст. 156, 157 Земельного кодексу України.
Згідно статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 року N 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (надалі - Порядок) збитки, заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок, а також обмеження прав власників землі підлягають відшкодуванню відповідачем.
Відповідно до Порядку розміри збитків визначаються комісіями. Ці розміри встановлюються в повному обсязі згідно з їх реальною вартістю на момент завдання збитків та витратами на поліпшення якості земель з урахуванням ринкової або відновної вартості останніх.
Неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки має місце та відповідно до статті 156 Земельного кодексу України є підставою для відшкодування збитків Токмацькій міській раді. Відповідно до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі, в тому числі орендарів, включаючи не одержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав та інше.
Розмір збитків визначають у повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент їх виникнення, понесених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової чи відновної вартості). При цьому Порядок № 284 трактує неодержані доходи як доходи, які власник землі чи землекористувач міг би одержати із земельної ділянки та які він не одержав унаслідок її тимчасового вилучення, обмеження прав, погіршення якості землі.
В даному випадку збитки - це не одержані доходи, а саме, доходи, які міг би отримати бюджет в якості орендної плати за користування земельною ділянкою, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Токмак.
Фактичне використання земельної ділянки відповідачем, який її використовував без правових підстав, позбавило міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі орендної плати.
Згідно приписів ст. 22 ч. 2 ЦК України збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (п. 2).
З наведених норм права та встановлених судами фактичних обставин справи вбачається, що доводи відповідача та його представника про те, що збитки у вигляді неодержаних доходів мають бути обґрунтованими, але позивачем не доведено можливість їх отримання, є необґрунтованими, та спростовуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи.
Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради № 203 від 23.10.2014 р. затверджено акт № 2 від 10.09.2014 року комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власнику землі - Токмацькій міській раді, заподіяних внаслідок використання ОСОБА_2 земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Вказані дії комісії та органу місцевого самоврядування відповідачем у судовому порядку не оскаржувались.
Згідно ж приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Статтею 189 ЗК України передбачено здійснення зокрема міськими радами самоврядного контролю за використанням та охороною земель.
Згідно зі статтею 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
У зв'язку з використанням відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів розмір збитків заподіяних відповідачем територіальній громаді становить - 1294,76 гри., а саме відповідно до розрахунку від 14.01.2015 р. № 21 сума збитків за 6 місяців 2011 року з липня по грудень становить - 143,52 грн., за 2012 рік - 320,31 грн., за 2013 рік - 284,70 грн. ( 26,69 грн. / місяць х 10 місяців (січень - жовтень) + 0,89 грн./день х 20дн. з 01.11.2013- 20.11.2013), з 21.11.2013 р. по 31.12.2013 р. - 99,29 грн., та за 6 місяців 2014 року з січня по червень - 446,94 грн.
Відповідно до норм Податкового кодексу України, плата за землю (земельний податок та орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів.
Розміри та порядок плати за землю визначає Податковий кодекс України, згідно з яким плата за землю справляється у двох формах - земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності.
В ст. 287 Податкового кодексу України, зазначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
За відсутністю у користувача земельної ділянки документів, визначених у статтях 125 - 126 Земельного кодексу України, які засвідчують право на земельну ділянку у встановленому законом порядку, такий користувач здійснює фактичне користування з зобов'язанням сплатити за період користування у поточному році податку на землю.
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 ПК України).
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не надано доказів сплати завданих використанням земельної ділянки збитків або правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку (договір оренди, тощо) в період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року.
Таким чином згідно положень наведених норм права позивач на підставі встановлених обставин справи набув право на відшкодування спричинених йому збитків, позивачем доведено наявність збитків у формі неодержаного доходу від орендної плати.
Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
В даному випадку з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 243,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 57-60, 64, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов Токмацької міської ради до ОСОБА_2 про примусове відшкодування завданих збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, (РНОКПП НОМЕР_1), який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2, на користь Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Революційна, 45) на р/р 31415544700014, одержувач: місцевий бюджет, банк ГУ ДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37942194, код платежу 24060300, збитки заподіяні внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в сумі 1294,76 грн. (одна тисяча двісті дев'яносто чотири гривні 76 коп.)
Стягнути з ОСОБА_2, (РНОКПП НОМЕР_1), який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2, на користь Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Революційна, 45) на р/р 31415544700014, одержувач: місцевий бюджет, банк ГУ ДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37942194 витрати по сплаті судового збору у розмірі 243, 60 гривень ( двісті сорок три) гривень 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя /підпис/
згідно з оригіналом
Суддя: