Постанова № 42342540, 19.01.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.01.2015
Номер справи
286/8905/14-а
Номер документу
42342540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/8905/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2015 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А. Л.

з секретарем Павленко Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до відокремленого структурного підрозділу Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» про зобов'язання провести донарахування компенсаційних виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати відповідача - відокремлений структурний підрозділ Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» провести йому донарахування доплати до заробітної плати у відповідності із ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка працює в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, виходячи з розміру 3-х мінімальних заробітних плат за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в відокремленому структурному підрозділі Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», проживає в с. Ігнатпіль, Овруцького району, Житомирської області. Однак, доплата, що передбачена ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення його прав.

Позивач в судове засідання не з'явився, але у своїй заяві просить справу розглядати у його відсутність.

Представник відповідача - відокремленого структурного підрозділу Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» в судове засідання не з'явився, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах справи.

Представник третьої особи - управління праці та соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області в судове засідання не з'явився, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в відокремленому структурному підрозділі Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», та проживає в с. Ігнатпіль, Овруцького району, Житомирської області. Доплата, що передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, а саме в розмірах: по ст. 39 - 13,20 грн..

Зазначені обставини підтверджується копіями паспорту НОМЕР_1, посвідчення потерпілого довідкою про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Ігнатпіль, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні безумовного (обов'язкового ) відселення - 3 мінімальні заробітні плати.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема:

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 1320 тис.крб. (13,20 грн. за гр.реф.).

Закони України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VІІ, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст.ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 5,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, відокремлений структурний підрозділ Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати вказаної у довідці не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню в межах наданих доказів.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн..

Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162, 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати відокремлений структурний підрозділ Старокостянтинівської колійної машинної станції Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець