Справа №295/16590/13-а
Категорія 87
2-а/295/539/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.01.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря - Андрушко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Управління Служби безпеки України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої суми пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
11.10.2013 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що він був звільнений у запас з посади заступника командира окремої частини СБУ (10 окремого навчального центру) з посадовим окладом 129,00 грн. і до серпня 1999 року отримував пенсію, яка відповідала його посаді. У серпні 1999 року згідно Указу Президента України від 21.08.1999 року № 1060/99 відбулося запровадження нових умов грошового забезпечення військовослужбовців органів СБУ, після чого було допущено помилку у встановленні йому нового посадового окладу, розмір якого відповідав посадовому окладу головного спеціаліста. Не погоджуючись з відмовою відповідачів у встановленні йому посадового окладу для перерахунку пенсії у розмірі, який відповідає займаній ним перед звільненням посаді, а також у проведенні перерахунку пенсії, неодноразово уточнивши позовні вимоги, просить: 1) зобов'язати відповідачів провести повторну тарифікацію його посадового окладу в розмірі, який дійсно відповідає його посаді, з якої його було звільнено у запас, за періоди з 01.08.1999 року по 31.12.2007 року та з 01.01.2008 року до дати звернення з позовом до суду; 2) зобов'язати відповідачів у встановленому чинним законодавством України порядку здійснити перерахунок його пенсії згідно з довідкою № 50/15-5085 від 10.06.2013 року "Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1." (пенсійна справа № 1386); 3) стягнути з відповідачів на його користь суму боргу за недоплачену пенсію в розмірі 254348,91 грн. згідно доданих розрахунків.
У судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, обґрунтовуючи їх обставинами, викладеними в позовній заяві.
Представники відповідачів у судовому засіданні позов не визнали та пояснили, що пенсія позивача розрахована згідно закону, і оскільки займана ним перед звільненням посада відсутня в системі СБУ військових частин урядового зв'язку, тому при обчисленні пенсії враховано посадовий оклад за існуючою посадою, яка відповідає критеріям займаної ним перед звільненням посади, а саме посаді начальника відділу регіонального органу, посадовий оклад за якою становить 1600,00 грн.
Ухвалою Богунського районного суду міста Житомира від 12.01.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Житомирській області, Управління СБУ в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої суми пенсії у частині вимог за період з 01.08.1999 року по 10.04.2013 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем без поважних причин строку звернення з позовом до адміністративного суду, визначеного ч. 2 ст. 99 КАС України.
Суд, заслухавши позивача та представників відповідачів, дослідивши письмові матеріали справи, матеріали пенсійної справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час звільнення позивача з військової служби та призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що наказом СБ України від 26.12.1998 року № 1296-ос позивача було звільнено з військової служби в запас за п. "в" ст. 65 (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками Збройних Сил України з посади заступника начальника навчального центру по навчальному процесу - начальника відділення 10 окремого навчального центру штабу 1 Управління (а.с. 42).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та з 01.01.1999 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 17).
При призначенні пенсії її розмір був визначений з урахуванням посадового окладу заступника начальника навчального центру по навчальному процесу - начальника відділення згідно додатку 13 до Інструкції про грошове забезпечення військовослужбовців СБУ України, затвердженої наказом Голови СБУ від 19.05.1994 року № 0105 зі змінами, внесеними наказом Голови СБУ від 20.10.1997 року № 082 (а.с. 47 - 48), а саме в розмірі 129,00 грн.
Як убачається із схеми посадових окладів осіб офіцерського складу органів СБУ за основними типовими посадами, затвердженої Указом Президента України від 04.10.1996 року № 295/96 "Про грошове забезпечення військовослужбовців та умови оплати праці працівників Служби безпеки України" (а.с. 50), посадовий оклад у розмірі 129,00 грн. відповідає посадовому окладу начальника самостійного відділу, служби, що входить до складу управління ГУ СБ в АРК та регіональних органів, який визначений в розмірі 120,00 грн. - 130,00 грн., а для посади начальника відділу, що входить до складу управління, напрямку ГУ СБ в АРК та регіональних органів, визначено посадовий оклад у розмірі 115,00 грн. - 125,00 грн.
Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу згідно з додатками. Так, додатком № 4 затверджено схему посадових окладів осіб офіцерського складу органів СБУ (а.с. 251). Однак ця схема не містить посадового окладу відповідної посади, з якої був звільнений позивач.
Згідно довідки УСБУ в Житомирській області № 57/15 - 3725 від 23.04.2013 року (а.с. 19) посадовий оклад позивача, з якого розраховано розмір його пенсії визначений за посадою начальника відділу (регіональні органи) в розмірі 1600,00 грн.
На звернення позивача до Фінансово-економічного управління СБУ щодо розміру посадового окладу для розрахунку пенсії листом від 07.02.2013 року № 21/3/2 - К - 36/5 (а.с. 163) йому було повідомлено про те, що у Переліку офіцерських посад військової частини урядового зв'язку Головного управління урядового зв'язку СБУ найменування посади, з якої він звільнявся з військової служби, та відповідно розмір посадового окладу за цією посадою відсутні. При цьому зазначено, що військові частини урядового зв'язку не мали статусу підрозділів Центрального управління СБУ, тому посада "начальник відділу Центрального управління СБУ" є вищою тієї, з якої звільнявся позивач.
Пунктом 6 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393" визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
При визначенні посади та розміру посадового окладу для розрахунку пенсії позивачу суд вважає, що було невірним визначення відповідної посади - "начальник відділу (регіональні органи)", оскільки при призначенні пенсії позивачу було взято до уваги посадовий оклад начальника самостійного відділу, служби, що входить до складу управління ГУ СБ в АРК та регіональних органів, який визначений в межах 120,00 грн. - 130,00 грн. (129,00 грн.). А оскільки розмір посадового окладу начальника відділу (регіональні органи) згідно схеми посадових окладів осіб офіцерського складу органів СБУ за основними типовими посадами, затвердженої Указом Президента України від 04.10.1996 року № 295/96, становить 115,00 грн. - 125,00 грн., тобто є меншим того, з якого первісно було розраховано розмір пенсії позивачу (129,00 грн.), тому розмір посадового окладу, з якого має розраховуватися розмір пенсії позивача, має відповідати посаді "начальник служби (регіональні органи)" - в розмірі 1750,00 грн.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок проводиться за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача ГУ ПФУ в Житомирській області в частині нарахування та виплати позивачеві пенсії, виходячи з посадового окладу за посадою "начальник відділу (регіональні органи)", а не за посадою "начальник служби (регіональні органи)" є неправомірними, тому позовні вимоги цій частині позову підлягають задоволенню.
Разом з тим, інші вимоги не ґрунтуються на положеннях закону, тому суд відмовляє в їх задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393", Указом Президента України від 04.10.1996 року № 295/96 "Про грошове забезпечення військовослужбовців та умови оплати праці працівників Служби безпеки України", Інструкцією про грошове забезпечення військовослужбовців СБУ України, затвердженої наказом Голови СБУ від 19.05.1994 року № 0105 зі змінами, внесеними наказом Голови СБУ від 20.10.1997 року № 082, ст. ст. 6, 9, 11, 70, 71, 86, 128, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою перед звільненням з військової служби, починаючи з 11.04.2013 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років за останньою штатною посадою перед звільненням з військової служби, починаючи з 11.04.2013 року, з урахуванням посадового окладу в розмірі 1750,00 грн.
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.М. Семенцова