ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2015 року № 813/6831/14
о 15 год., 46 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Саковець Б.П., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова марка «Барвінок»», представник - Чорній А.О., Шаран Р.П.,до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області, представник - Шевчук І.З., Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області, представник - Шевчук І.З., Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області, представник - Шевчук І.З., Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, представник - Шевчук І.З., Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, представник - Шевчук І.З., Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Тернопільській області, представник - не прибув Кам'янець - Подільської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Хмельницької області, представник - Ткачук М.П.про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень - рішень
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова мережа «Барвінок» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки позивача, ним отримано спірні податкові повідомлення-рішення, згідно яких позивачем порушено п.п. 14.1.72,. п. 269.1.2., п. 270.1.1., п. 274.1., п. 287.1., 286.7. ПК України у зв'язку з чим відповідачем збільшено суму грошового зобов'язання позивачу та накладено штрафні (фінансові) санкції з якими позивач не погоджується.
Позивач не погоджується із вказаними ППР, виходячи з наступного:
Контролюючий орган, у Акті перевірки зазначає, що позивач придбавши об'єкти нерухомості став землекористувачем земельних ділянок, що належать під даними об'єктами, при цьому не оформило відповідні документи на володіння, користування земельними ділянками (акти право власності на землею, або договори оренди земельної ділянки), а здійснювало оплату послуг ТОВ «Центр Проект», ТОВ «Родина Тарашевських», що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Між ТОВ «Центр Проект» (за договорами - Продавець) та ТОВ «Торгова мережа «Барвінок» (за договорами - Покупець) було укладено договори купівлі-продажу нежитлових приміщень, а саме:
- Договір купівлі-продажу № Б-05 від 20.10.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Широка, 70 а;
- Договір купівлі-продажу № Б-07 від 27.12.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Винники, вул. Івасюка В.;
- Договір купівлі-продажу № Б-09 від 31.08.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Чигиринська, 11 а;
- Договір купівлі-продажу № Б-16 від 28.02.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Новояворівськ, вул. С. Бандери, 12 а;
- Договір купівлі-продажу № Б-20 від 30.10.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. С. Петлюри, 37;
- Договір купівлі-продажу № Б-21 від 27.12.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Хвильового, 27;
- Договір купівлі-продажу № Б-25 від 28.02.2012 року, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Самбір, вул. Шевчеш 25/7.
Цими ж договорами було також визначено що Продавець (ТОВ «Центр Проект») має право проводити сплату орендної плати відповідно до договору оренди землі, укладеного між ним та відповідними місцевими радами, які вказано у пункті 2 цих же Договорів, за земельну ділянку, яка надана для обслуговувані об'єкти продажу (розмір та кадастровий номер земельної ділянки вказано у пункті 2 цих же договорів) до моменту отримання Покупцем (ТОВ «ТМ «Барвінок») належним чином оформлених договорів оренди землі (чи іншого документу на земельну ділянку), виникнення у Покупця обов'язку зі сплати плати за землю. У такому випадку Покупець і підставі виставлених Продавцем рахунків відшкодовує Продавцю сплачені суми грошові коштів.
Згідно договору б.н. від 08.05.2013 року позивач (за договором - Сторона 2) відшкодовував ТОВ «Родина Тарашевських» (за договором - Сторона 1) витрати, які здійснює Сторона 1 на оплату за земельні ділянки за наступними адресами: м. Тернопіль, вул. Живова, 9 б (Барвінок -29); м. Тернопіль, вул. Живова, 9 (Барвінок -30); м. Тернопіль, вул. Бродівська, 6 (Барвінок -32); м. Тернопіль, вул. Леся Курбаса, 2а (Барвінок -34).
Згідно договору б.н. від 30.09.2010 року та Договору б.н. від 01.07.2013 рок позивач (за договорами Сторона 2) відшкодовує ТОВ «Майстер К» (за договорами - Сторона 1) витрати, які повинна здійснити Сторона 1 на оплату за земельних ділянок, що знаходиться за адресою м. Кам'янець-Подільський, вул. Першотравнева.
Процес укладення договору оренди земельної ділянки довготривалий і складний. Тому висновок про не оформлення договорів оренди є передчасним та неправомірним, адже Товариство доклало і на даний час докладає зусиль для впорядкування усієї необхідної документації для оформлення та підписання договорів оренди земельних ділянок. Поки договори оренди земельних ділянок не оформленні, позивач, з метою здійснення оплати плати за землю по придбаних у ТОВ «Центр Проект» та ТОВ «Родина Тарашевських» об'єктах, відшкодовував їм орендну плату (так як це передбачено у вищеописаних договорах купівлі-продажу та договорах про відшкодування витрат по сплаті за землю), а ті, в свою чергу, за рахунок сум відшкодувань, що надавались Позивачем, сплачували за отримані кошти орендну плату до бюджету на підставі договорів оренди земельних ділянок, укладених між ними та відповідними міськими радами. Факт сплати коштів до відповідних бюджетів підтверджується платіжними дорученнями та не заперечується Контролюючим органом.
Позивач вказує, що відповідачами не правильно пораховано суми, що вказані в у вищезазначених податкових повідомленнях-рішеннях. Так, у 2013 році у м. Львові була збільшена нормативно-грошова оцінка земель порівняно із 2012 роком. Проте, Відповідачі, розраховуючи земельний податок за період 2012 року, на земельні ділянки, що знаходяться на території м. Львова, здійснили його розрахунок за нормативно-грошовою оцінкою 2013 року.
Також позивач вказує, що відповідачами не враховано і ухвали Львівської міської ради № 2029 від 27.12.2012 року, відповідно до якої на платник податку зобов'язаний сплатити до бюджету 60 % від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова - у 2013 році.
Разом з тим, при здійсненні розрахунку земельного податку на земельні ділянки, що розташовані на території м. Львова, контролюючий орган порахував 100% земельного податку замість 60 %, чим також спричинив неправильні розрахунки сум грошових зобов'язань та штрафних санкцій у вищезазначених податкових повідомлень-рішень.
Відповідачем не враховано, що Рішенням Тернопільської міської ради № 6/13/54 від 16.08.2011 року (зі змінами та доповненнями) передбачає, що на 2012 та 2013 роки встановлюється коефіцієнт 0,5 до розміру земельного податку, який застосовується при розрахунках плати за землю, тобто земельний податок на 2012-2013 роки відповідно до цього коефіцієнту зменшується удвічі.
Спеціальним законодавством, що регулює земельні відносини, є Земельний кодекс України.
Згідно ст. 116 ЗК України: громадяни та юридичні особи набувають права користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України, або за результатами аукціону.
Згідно норм ЗК України та ст. 14 ПК України, новий власник будівлі не є землекористувачем, оскільки не підпадає ні під одну з названих вище категорій землекористувачів, а тому не може бути платником земельного податку.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали суду додаткові пояснення та письмові докази, просили суд позов задоволити повністю.
Позиція відповідачів викладена у запереченнях на позовну заяву, у яких відповідачі просили у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, що перевіркою правомірно встановлені порушення позивачем вимог ПК України, а докази надані позивачем не спростовують правильних по суті рішень відповідачів про збільшення позивачу сум грошових зобов'язань за платежем - земельний податок з юридичних осіб, та застосування по позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги заперечили, надали суду додаткові пояснення та письмові докази, просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників позивача, представників відповідачів, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
29.07.2014 року СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог чинного податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2013 року. За результатами проведеної перевірки складено акт №341/28-06/39-10/35621418.
Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем:
- п. 286.4. ст. 286, п. 288.1. ст. 288 ПК України, щодо несвоєчасного подання ТОВ «ТМ «Барвінок» до Тернопільської ОДПІ Податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки по новоукладених договорах оренди землі Б-29, Б-32, Б-34.
- п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, товариством ненараховано та не перераховано до відповідних бюджетів плати за землю в сумі 342532,28 грн, в т.ч. 68696,73 грн. за 2-е півріччя 2012 року та 273835,55 грн. за 2013 рік, неподання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) до
- ДПІ у Залізничному р-ні м.Львова (Б-5, Б-20) за 2012-2013рр;
- ДПІ у Личаківському р-ні м. Львова (Б-7) за 2012-2013рр;
- ДПІ у Шевченківському р-ні м. Львова (Б-9, Б-21) за 2012-2013рр;
- Городоцької ОДПІ (Б-16) за 2013 рік;
- Самбірської ОДПІ (Б-25) за 2013 рік;
- ДПІ у Камянець-Подільську за 2013 рік.
28.08.2014 року Самбірська ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0001472200, яким згідно абз. 3, 4 п. 123.1. ст. 123 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п. 286.4. ст. 286 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 25755,57 грн. в тому числі за основним платежем 15810,38 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 9945,19 грн.
29.08.2014 року Тернопільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003972204, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 120.1. ст. 120 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п. 286.4 ст. 286, п. 288 ст. 288 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2040,00 грн.
29.08.2014 року Тернопільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003982204, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 123.1. ст. 123 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 30661,52 грн. в тому числі за основним платежем 20441,01 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 10220,51 грн.
28.08.2014 року ДПІ у Залізничному районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002952201/12746, яким згідно п.п. 54.3.1. п. 54.3. ст. 54, п. 120.1. ст. 120 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п. 286.2 ст. 286 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2040,00 грн.
28.08.2014 року ДПІ у Залізничному районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002962201/12745, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 123.1. ст. 123 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 141222,65 грн. в тому числі за основним платежем 94148,43 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 47074,22 грн.
27.08.2014 року Городоцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000482201, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 120.1. ст. 120 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 7764,32 грн. в тому числі за основним платежем 3816,21 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3948,11 грн.
27.08.2014 року ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000792201, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 14784,57 грн. в тому числі за основним платежем 9856,38 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 4928,19 грн.
27.08.2014 року ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000802201, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення , п. 120.1. ст. 120 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2040,00 грн.
02.09.2014 року ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003472201, яким згідно п. 120.1. ст. 120 п. 123.1. ст. 123 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2040,00 грн.
02.09.2014 року ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003482201, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 123.1., ст. 123 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 134512,92 грн. в тому числі за основним платежем 89675,28 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 44837,64 грн.
02.09.2014 року Камянець-Подільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0004732201, яким згідно п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54, п. 120.1. ст. 120, п. 123.1. ст. 123 ПК України, на підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 року, встановлено порушення п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст. 287 ПК України, у зв'язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 50799,88 грн. в тому числі за основним платежем 32506,57 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 18293,29 грн.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 року із змінами і доповненнями, Податковим кодексом України в редакції чинній на момент спірних правовідносин, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів;
Згідно п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269 цього ж Кодексу, платниками податку є землекористувачі.
Згідно п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270 цього ж Кодексу, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно п. 274.1. ст. 274 цього ж Кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього ж Кодексу.
Згідно п. 286.2. ст. 286 цього ж Кодексу, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно абзацу 2 п. 286.5. ст. 286 цього ж Кодексу, у разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
Згідно п. 287.1. ст. 287 цього ж Кодексу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно п. 287.6. ст. 287 цього ж кодексу, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Стаття 161 КАС України встановлює, що суд крім іншого повинен перевірити кожну обставину, що входить до підстав позову або підстав заперечення, і з'ясувати, якими саме доказами кожна з них підтверджується або спростовується, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього ж Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Судом враховуються по суті заперечення відповідачів, оскільки:
Перевіркою правомірно встановлено, що позивач за період що перевірявся мав новоукладені договори оренди землі, а саме: Б-29 м. Тернопіль вул. Живова, 9б, договір від 07.11.2012 року (уточнена декларація 21.08.2013 року); Б-32 м. Тернопіль вул. Бродівська, 6, договір від 07.11.2012 року (уточнена декларація 21.08.2013 року); Б-34 м. Тернопіль вул. Курбаса, 2а, договір від 23.08.2013 року (уточнена декларація 20.02.2014року). Перевіркою також правомірно встановлено несвоєчасне подання позивачем до Тернопільської ОДПІ Податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки по новоукладених договорах оренди землі Б-29, Б-32, Б-34, чим порушено вимоги п. 286.4. ст. 286, п. 288.1. ст. 288 ПК України.
Судом не враховуються докази надані позивачем, щодо вказаного порушення, оскільки податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) позивача за 2012, 2013 роки , не спростовують вищевказане порушення із врахуванням об'єктів оподаткування та моменту укладення договорів оренди землі. Будь яких інших належних та допустимих доказів на спростування цього ж порушення позивачем не надано.
Також перевіркою встановлено, що за період який перевірявся позивач відшкодовував 328984,02 грн. плати за землю ТОВ «Родині Тарашевських», ТОВ «Центр Проект» та ТОВ «Майстер К» до закінчення договорів оренди землі у контрагента, з моменту отримання права власності на нерухоме майно (придбаного у вищенаведених контрагентів). З пояснень позивача вищевказані продавці нерухомого майна мали діючі договори оренди землі, відповідно зазначені контрагенти позивача продовжували сплачувати орендну плату за ділянки, яку компенсував їм позивач згідно договорів.
Суд погоджується із висновком відповідача, що позивачем, у періоді який перевіряється, при відшкодуванні плати за землю не враховано вимогу ПК України - в разі переходу права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, з урахуванням прибудинкової території, сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 ПК України в редакції чинній на момент спірних правовідносин).
Із врахуванням ст. 120 ЗК України, чинним законодавством встановлено, що до особи, яка набула право власності на будівлю, споруду, переходить право власності, право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, без зміни їх цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника чи землекористувача. Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на будівлю чи споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти.
Відповідно позивач на час виникнення спірних правовідносин був зобов'язаний нараховувати та сплачувати земельний податок на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Перевіркою позивача правомірно встановлено порушення ним, вимог п.п. 14.1.72. п.14.1. ст.14, п.п. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269, п. 286.2. абзацу 2 п. 286.5. ст. 286, п. 287.1. та п. 287.6. ст.287 ПК України, за період з 01.07.2012 року по 31.12.2013 року, позивачем не нараховано та не сплачено до відповідних бюджетів плати за землю в сумі 342532,28 грн., в т.ч. 68696,73 грн. за 2-е півріччя 2012 року та 273835,55 грн. за 2013 рік, не подано податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) до:
-ДПІ у Залізничному р-ні м.Львова (Б-5, Б-20) за 2012-2013рр;
-ДПІ у Личаківському р-ні м.Львова (Б-7) за 2012-2013рр;
-ДПІ у Шевченківському р-ні м.Львова (Б-9, Б-21) за 2012-2013рр;
-Городоцької ОДПІ (Б-16) за 2013 рік;
-Самбірської ОДПІ (Б-25) за 2013 рік;
-ДПІ у Камянець-Подільську за 2013 рік.
Судом не враховуються обґрунтування позовних вимог позивача та надані ним докази, оскільки по суті справи на момент спірних правовідносин позивач відповідно з дати державної реєстрації права власності на придбане нерухоме майно згідно вимог ПК України в редакції чинній на момент спірних правовідносин виник зобов'язаний був нараховувати та сплачувати на загальних підставах податок за земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди (їх частини). Відшкодування позивачем контрагентам у яких придбано будівлі та споруди сплату земельного податку не узгоджується із конституційним принципом, за яким кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Також судом не враховуються обґрунтування позовних вимог з посиланням на ухвали Львівської міської ради, рішення Тернопільської міської ради, оскільки питання орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого встановлений вимогами ПК України. На думку суду ПК України щодо спірних правовідносин має пріоритетний принцип щодо рішень органів місцевого самоврядування.
Вказана позиція суду по суті справи в цілому про пріоритетну дію ПК України, узгоджується із позицією ВС України викладеною в постанові від 02.12.2014 року (42010791).
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що позивачем зроблено не було.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова мережа «Барвінок» про визнання протиправними і скасування спірних податкових повідомлень-рішень, задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, судові витрати по сплаті судового збору та витрати на правову допомогу покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова марка «Барвінок»» (ЄДРПОУ 35621418, вул. Городоцька, 359, м. Львів) на користь Державного бюджету України 4384,80 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 19.01.2015 року.
Суддя Гавдик З.В.