МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2014 року Справа № 814/3618/14
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 627,88 грн., -
В С Т А Н О В И В:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 627,88 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 несвоєчасно, та не в повному обсязі сплачувала страхові внески за 2010 рік, у зв'язку з чим у неї виникла заборгованість зі страхових внесків (недоїмка) в сумі 1120,80 грн., з яких 492,92 грн. протягом 2013-2014 року було сплачено в рахунок погашення заборгованості, а залишок заборгованості в сумі 627,88 грн. в добровільному порядку відповідачкою погашена не була, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю в порядку письмового провадження. В судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення рекомендованого листа, про причини неприбуття не повідомив, жодних пояснень, заперечень проти позову, заяв до суду не надавав.
На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно приписів пункту 1 "Положення про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно до покладених на нього завдань, управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного
пенсійного страхування визначені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03р. №1058-IV.
Згідно з ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 1058-IV, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з 15.09.2005 року зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування'' 08.07.2010 року №2464-УІ (далі - Закон №2464).
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464 встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, га відповідних штрафних санкцій, за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за 2010 рік провадиться за нормами Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (далі - Закон №1058). який діяв до набрання чинності Закону №2464.
Відповідно до п.3 ст.11 Закону №1058 особами, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню визначені фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Пунктом 5 ст. 14 Закону №1058 застраховані особи, зазначені в п.3 і 4 ст.11 та ч.1 ст.12 цього Закону с страхувальниками, а згідно з ч.І ст. 15 Закону №1058 - платниками страхових внесків.
Відповідно до пп.4 п.8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 (зі змінами внесеними Законом №2464 - VI від 08.07.2010 року) суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу.
Згідно зі ст.15 Закону №1058 відповідачка - ОСОБА_1 є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і повинен своєчасно, в установлені терміни сплачувати обов'язкові платежі до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.3 ст.20 Закону №1058 обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують сумою заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валовою доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством, у разі: ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків; неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів; якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами. Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачка не надала звітність до Пенсійного фонду в терміни та в порядку, передбачені чинним законодавством, у зв'язку з цим управлінням Пенсійного фонду було здійснені нарахування несплачених страхових внесків непрямим методом, виходячи з суми не сплачених податків. Відповідно до п.12 ст.20 Закону №1058. страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Судом встановлено, що ОСОБА_1 сплатила внески за 2010 рік частково, що підтверджується Розрахунком заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На підставі того, що ОСОБА_1 несвоєчасно, та не в повному обсязі сплачувала страхові внески за 2010 рік у неї виникла заборгованість зі страхових внесків (недоїмка) в сумі 1120,80 грн. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі на адресу відповідачки направлялась вимоги від 15.04.2012 року № Ф-1618-У про необхідність сплати заборгованості в сумі 1120,80 грн. яка була отримана відповідачкою 28.04.2012 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення та є узгодженою, оскільки не була оскаржена в порядку та строки передбачені законодавством. Протягом 2013-2014 року відповідачкою в рахунок погашення заборгованості було сплачено 492,92 грн. Станом на 25.11.2014 року заборгованість відповідачки зі сплати страхових внесків за 2010 рік в сумі 627,88 грн. не сплачена. Відповідачкою не подано до суду доказів, щодо сплати даної заборгованості у сумі 627,88 грн. та доказів оскарження вимоги від 25.04.2012 року №Ф-1618-У про заборгованість зі сплати страхових внесків. За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем доведено наявність у відповідачки заборгованості зі сплати недоїмки у розмірі 627,88 грн. Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.4 ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають. Керуючись ст.ст.2, 7-9, 11, 14, 69, 70-72, 79, 86, 94, 103, 158 -163, 167 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 627,88 грн. - задовольнити.
Стягнути заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) у розмірі 627,88 грн. (шістсот двадцять сім гривень вісімдесят вісім копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області (код ЄДРПОУ 37822160) на р/р 256053015862, ВАТ "Ощадбанк" м. Миколаїв.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Г.В. Лебедєва