Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2015 року справа №805/3011/14
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача: Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького учбово-виробничого об'єднання "Електроапарат" Українського товариства сліпих на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року по справі № 805/3011/14 за позовом Донецького учбово-виробничого об'єднання "Електроапарат" Українського товариства сліпих до Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про скасування розрахунку Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька від 02.01.2014року у розмірі 1821,02грн., зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька вчинити певні дії, зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька утриматись від вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
Донецьке учбово-виробниче об'єднання «Електроапарат» Українського товариства сліпих звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька, з урахуванням уточнених позовних вимог про скасування розрахунку від 02.01.2014 року у розмірі 1821,02 грн., виданого Управлінням Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Донецька; зобов'язання УПФ України в Ленінському районі міста Донецька здійснити загальний перерахунок витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 з 47612,89 грн. на 38090,31 грн. за період з 05.09.2009року по 25.02.2014 року; зобов'язання УПФ України в Ленінському районі міста Донецька утриматися від вчинення певних дій - нараховування до сплати витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 з 02.01.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівник підприємства ОСОБА_2 досягла передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійного віку, а саме 55 років, 04.09.2013 року. Відповідач не мав права на збільшення строку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_2 до досягнення нею пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змінами та доповненнями, оскільки ОСОБА_2 вийшла на пенсію до прийняття Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та на неї не розповсюджується дія Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Відповідачем були здійснені помилкові нарахування за період 2009-2014 роки.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останню необґрунтованою, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, позивач оскаржує розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від 02.01.2014 року у розмірі 1821,02 грн., виданий Управлінням Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Донецька, розрахунок витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 з 47612,89 грн. на 38090,31 грн. за період з 05.09.2009 року по 25.02.2014 року.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 05.09.2009 року була призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Донецька було включено до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначених ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058- IV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
За змістом пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Абзацем 4 п.1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97, об'єктом оподаткування для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ до досягнення робітниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" № 184-VII від 04.04.2013 року, який набув чинності 28.04.2013 року, внесені зміни в абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97 (далі - Закон № 184).
Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97 в редакції Закону № 184 для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що починаючи з 28.04.2013 року підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій до набуття відповідними особами права на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Згідно із ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60-річного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними віку, передбаченого цією статтею.
Відповідно до матеріалів справи, право на призначення пенсії за віком у ОСОБА_2 настає 04.09.2015 року, на даний час вона отримує пенсію на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій до досягнення зазначеною особою пенсійного віку, що передбачений ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацем 1 п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04р. під № 64/8663 (далі Інструкція № 21-1), передбачено, що розмір відшкодування платниками страхових внесків витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058 (пенсій, призначених особам, які були зайняті на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України), який складає 100% фактичних видатків Пенсійного фонду на виплату та доставку таких пенсій.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлений розділом 6 Інструкції № 21-1, відповідно до якого, органи Пенсійного фонду України щорічно до 20-го числа січня місяця поточного року надсилають відповідному платнику повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Працівникам згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Згідно п. 6.2. Інструкції № 21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Пунктом 6.1 Інструкції № 21-1 передбачено, що підприємство повинно відшкодувати 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до Списку №2.
Суд першої інстанції вірно зазначив, у ОСОБА_2 загальний пільговий стаж роботи, який був отриманий в цілому на підприємстві позивача за Списком №2 складає 8 років 8 місяців 21 день, тобто, згідно законодавства право на пенсію на пільгових умовах ОСОБА_2 була призначена із зменшенням віку, а саме в 51 рік.
Згідно п. 6.2 Інструкції № 21-1 стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, з попередніх місць роботи стаж додається лише в тому випадку, коли не достатньо стажу з місця останньої роботи для призначення пенсії на пільгових умовах. Тобто для призначення пенсії у віці 51 рік достатньо стажу з останнього місця роботи , а саме, пільговий стаж для призначення складає 8 років, тому згідно п.6.1 Інструкції № 21-1 позивач повинен відшкодувати 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за Списком №2.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача припинити нарахування до сплати витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 з 02.01.2014 року, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Порядок та умови відшкодування підприємства та організації витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України.
Згідно з абзацом п'ятим частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону N 1058 (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пп. 6.4 п. 6 Інструкції), а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (абзац перший п. 6.8 Інструкції N 21-1).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п. 6.5. Інструкції).
Управління повідомляє підприємство про розмір сум відшкодування (направляє розрахунок фактичних витрат) раз на рік в строк до 20 січня, а також протягом десяти днів з моменту призначення нових пенсій, або з моменту перерахунку вже призначених пенсій, тобто у випадку зміни розміру суми відшкодування.
Таким чином, обов'язок Управління Пенсійного фонду нараховувати до сплати відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначається законом.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги Донецького учбово-виробничого об'єднання "Електроапарат" Українського товариства сліпих до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Донецька є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи наведені норми законів, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтованно, апеляційна скарга відповідача, не грунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Донецького учбово-виробничого об'єднання "Електроапарат" Українського товариства сліпих - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року по справі № 805/3011/14 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
С.Ю.Чумак