Рішення № 42334435, 18.12.2014, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
18.12.2014
Номер справи
522/3048/13-ц
Номер документу
42334435
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/3048/13-ц

Провадження № 2/522/491/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( заочне )

18 грудня 2014 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Кічмаренко С.М. при секретарі Науменко Г.О.

за участю:

представника позивача Артемчук П.А. прокурора Зінюта М.С.

розглянув цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_2, за участю прокурора прокуратури м. Одеси та третьої особи - КП «Ланжерон» про знесення самовільно збудованого об'єкту.

ВСТАНОВИВ:

Представник Одеської міської ради (далі - ОМР) звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_2, за участю третьої особи - КП «Ланжерон» про знесення самовільно збудованого об'єкту.

В своєму позові представник ОМР зазначає, що згідно з актом обстеження від 05 лютого 2013 року, складеним за матеріалами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері благоустрою міста, захисту території міста і морського узбережжя при будівництві споруд на території пляжу, представниками управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради, КП «Ланжерон», Одеській міській раді стало відомо про проведення відповідачем будівництва капітальної двоповерхової будівлі площею 330 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до інвентарної картки № 129 -ЛВ, літня веранда, площею 110 кв.м. біля кафе «Веранда» знаходиться на балансі КП «Ланжерон».

Листом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 17.10.2012 року № 01-15/3754 було узгоджено можливість прийняття архітектурного рішення з благоустрою майданчика, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Проте, з виїздом на місце спеціалістами виконавчих органів Одеської міської ради було встановлено, що забудовником за вказаною адресою проводиться будівництво капітального двоповерхового об'єкта зі збільшенням плями забудови без затвердження проектної документації, дозволу на проведення будівельних робіт, землевпорядної документації, з грубим порушенням будівельних норм і правил та відхиленням від, раніше узгоджених, предпроектних матеріалів.

Окрім цього, управлінням архітектури та містобудування ОМР, листом від 25.12.2012 року № 01-10/1474 було відкликано узгодження раніше надане листом від 17.10.2012 року № 01-15/3754.

Представник ОМР вважає, що ОСОБА_2 здійснює самочинне будівництво капітального двоповерхового об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 зі збільшенням плями забудови, без затвердження проектної документації, дозволу на проведення будівельних робіт, землевпорядної документації, з грубим порушенням будівельних норм і правил.

В судовому засіданні представник ОМР підтримав заявлені в позові вимоги та просив їх задовольнити.

Прокурор підтримав доводи представника ОМР та просив задовольнити позов.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання належним чином.

Вислухавши думку сторін, розглянувши матеріали по справі та оцінивши доводи сторін суд приходить до висновку про вмотивованість позовних вимог з огляду на наступне.

Листом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради 17 жовтня 2012 року № 01-15/3754 було узгоджена можливість прийняття архітектурного рішення з благоустрою майданчика розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

25 грудня 2012 року листом 01-10/1474 управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, відкликано раніше видане узгодження від 17 листопада 2012 року.

05 лютого 2013 року комісією КП «Ланжерон» складений акт обстеження за матеріалами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері благоустрою міста, захисту території міста і морського узбережжя при будівництві споруд на території пляжу, представниками управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради.

Зазначеним актом встановлено, що ОСОБА_2 проводить будівництво капітальної двоповерхової будівлі площею 330 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1.

З огляду на вказані обставини суд зазначає, що відповідно до ст. 376 ЦК України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Крім цього, частиною 2 вказаної статті передбачено, що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває право власності на нього.

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлені вимоги, щодо початку та проведення будівництва.

Згідно з ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після:

направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції України або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності; видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Відповідно до ч. 9 ст. 37 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», виконання будівельних робіт без відповідного документа, який дає право виконувати такі роботи, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Також, відповідно до п. 4 Положення про виконавчий комітет Одеської міської ради від 10.03.1999 р. № 94-ХХІІІ до його компетенції відноситься здійснення у встановленому порядку державного контролю за дотриманням вимог законодавств, містобудівної документації при плануванні та забудові міста у випадках, передбачених законодавством, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремий об'єктів.

Крім того, будівництво в м. Одесі повинно здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням громадських інтересів.

Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:

розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.

Згідно ст. 8 ЗУ «Про архітектурну діяльність», робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.

Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об'єкту архітектури.

Статтею 9 ЗУ «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.

Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з управлінням архітектури та містобудівництва, органами державного санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста.

В «Положенні про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт», зазначено, що будівництво здійснюється у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт.

В ч. 2 ст. 331 ЦК України, зазначено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва, якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Отже, необхідною передумовою визнання права власності на нерухоме майно є необхідність введення у встановленому порядку в експлуатацію цього нерухомого майна, що відповідачем зроблено не було.

Крім цього, відповідно до ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», земля в межах м. Одеси є комунальною власністю, належить територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради.

Самовільно зведений об'єкт розташовано на самовільно зайнятій земельній ділянці, власником якої є територіальна громада в особі Одеської міської ради.

Згідно ст. 83 ЗК України, землі, що належать на праві власності територіальним громадам міст, є комунальною власністю, в комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Стаття 116 ЗК України передбачає, що рішення про передачу земельної ділянки, що входить до складу державної (комунальної) власності в користування, є виключним правом органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Так, згідно з ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Проте, відповідного рішення Одеською міською радою у відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не приймалось.

У даному випадку, відповідач користується земельною ділянкою, межі якої не визначено у натурі (на місцевості), без отримання правовстановлюючого документа і відповідно, без його державної реєстрації.

Виходячи з приписів ст. 212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Також, статтею 29 ЗУ «Про планування та забудову територій» визначений документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт, а саме дозвіл на виконання будівельних робіт, який надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Отже, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2 здійснює самочинне будівництво капітального двоповерхового об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 зі збільшенням плями забудови, без затвердження проектної.

Враховуючи викладене та керуючись: ст. ст. 209, 212, 213, 214, 215, 224, 226 ЦПК України, ст.ст. 331, 376 ЦК України, 83, 116, 212 ЗК України, ст.ст. 9, 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 5 ЗУ «Про основи містобудування», ст.ст. 8, 9 ЗУ «Про архітектурну діяльність», ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. 29 ЗУ «Про планування та забудову територій», суд -

ВИРІШИВ:

Позов Одеської міської ради до ОСОБА_2, за участю третьої особи - КП «Ланжерон» про знесення самовільно збудованої будівлі - задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити земельну ділянку шляхом знесення самовільно збудованої будівлі розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_2 судові витрати на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - ВДК у місті Одесі, ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної кваліфікації 13050200) в розмірі 114 гривень 70 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

Суддя: С.М. Кічмаренко

18.12.2014