Справа № 204/8192/13-а
Провадження № 2-а/204/20/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2014 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої - судді Нізік О.В.
при секретарі - Таран К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и в:
05 листопада 2013 року позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом. В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 була призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів відповідно до заяви від 22.02.2012 з 01.02.2012 по 31.07.2012. В результаті проведеної УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради перевірки даних заявниці встановлено, що нею була надано недостовірна інформація про доходи, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги по догляду за дитиною до 3-х років з урахуванням доходів на період з 01.02.2012 по 31.07.2012, що призвело до незаконного одержання бюджетних коштів у сумі 1152,00 грн. 00 коп. УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради було направлено запит до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо доходів ОСОБА_1 та членів її сім'ї. У відповіді, отриманій УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради з ДПІ (форма № 9 ДР-2) від 10.09.2012, зазначено, що за період з 01.10.2011 по 31.12.2011 чоловік відповідачки отримав дохід від ТОВ «БАДМ» в сумі 3455,85 грн. У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.02.12 вищезазначений дохід вказано не було. Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення. З огляду на вищезазначене, відповідач не мав права на одержання допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний у зв'язку з тим, що ним було приховано інформацію внаслідок чого йому були надміру виплачені кошти з 01.02.2012 по 31.07.2012 у сумі 1152,00 грн. Відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання допомоги та зобов'язання повернути надміру виплачені кошти. Погашення переплати здійснювалось за рахунок 20 % утримання щомісячно з допомоги по догляду за дитиною до 3-х років до закінчення терміну виплати відповідної допомоги, що в сумі склало 91,42 грн. На теперішній час сума боргу складає 1060,58 грн., про що відповідача було повідомлено листом від 10.10.2013 № 3015. Відповідач до управління не з'явився та суму переплати не сплатив. Просили: визнати одержання коштів, виплачених ОСОБА_1 у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, неправомірним; стягнути з ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35415053001229, МФО 805012, ОКПО 03192477) грошові кошти за період з 01.02.2012 по 31.07.2012 у сумі 1060,58 грн.; звільнити управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від сплати судового збору як орган соціального забезпечення.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву, в якій просив провести розгляд справи за його відсутності.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Враховуючи дані обставини, суд вважає за можливе на підставі ч. 1 ст. 41 КАС України здійснити розгляд даної адміністративної справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 була призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів відповідно до заяви від 22.02.2012 з 01.02.2012 по 31.07.2012 року (а.с. 11-12).
В результаті проведеної УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради перевірки даних ОСОБА_1 встановлено, що нею була надано недостовірна інформація про доходи, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги по догляду за дитиною до 3-х років з урахуванням доходів на період з 01.02.2012 по 31.07.2012, що призвело до незаконного одержання бюджетних коштів у сумі 1152,00 грн. 00 коп.
УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради було направлено запит до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо доходів ОСОБА_1 та членів її сім'ї.
Згідно отриманої УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради відповіді з ДПІ (форма № 9 ДР-2) від 10.09.2012, зазначено, що за період з 01.10.2011 по 31.12.2011 чоловік відповідачки отримав дохід від ТОВ «БАДМ» в сумі 3455,85 грн. (а.с. 14).
У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.02.12 вищезазначений дохід не зазначено (а.с. 8-9).
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення. З огляду на вищезазначене, відповідач не мав права на одержання допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний у зв'язку з тим, що ним було приховано інформацію внаслідок чого йому були надміру виплачені кошти з 01.02.2012 по 31.07.2012 у сумі 1152,00 грн.
ОСОБА_1 направлено повідомлення про припинення надання допомоги та зобов'язання повернути надміру виплачені кошти. Погашення переплати здійснювалось за рахунок 20 % утримання щомісячно з допомоги по догляду за дитиною до 3-х років до закінчення терміну виплати відповідної допомоги, що в сумі склало 91,42 грн.
На теперішній час сума боргу складає 1060,58 грн., про що ОСОБА_1 було повідомлено листом від 10.10.2013 № 3015 (а.с. 20). Відповідач до управління не з'явився та суму переплати не сплатив.
Правовідносини, які виникли між сторонами урегульовані Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджену Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, Цивільним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ч. 6 ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається працюючим особам з дня звернення за її призначенням, але не раніше дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення (абз.1 п.18 Порядку).
Згідно зі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до п. 22 Порядку для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
До складу сім'ї особи, що звернулася за призначенням допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти зазначених осіб віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей, незалежно від місця проживання або реєстрації місця проживання; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І і II групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Згідно з абз.2 п.19 Порядку виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Згідно з п.23 Порядку виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків) у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу виявила бажання працювати.
Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомити управління про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги (абз.1 п.49 Порядку), про що відповідачка була попереджена.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що позивачем доведені обставини викладені у позовній заяві, натомість відповідачем викладені обставини не спростовані, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги УПСЗН Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35415053001229, МФО 805012, ОКПО 03192477) грошові кошти за період з 01 лютого 2012 по 31 липня 2012 у сумі 1060 грн. 58 коп.
Згідно ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 243 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 69, 71, 94, 122, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, Цивільним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35415053001229, МФО 805012, ОКПО 03192477) грошові кошти за період з 01 лютого 2012 по 31 липня 2012 у сумі 1060 грн. 58 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у сумі 243 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки встановлені ст. 186 КАС України.
Суддя О. В. Нізік