Постанова № 4233208, 27.02.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2009
Номер справи
2-а-9152/08/1770
Номер документу
4233208
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-9152/08/1770

 

 РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«27» лютого 2009 року 14 год. 35 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді ЖУКОВСЬКОЇ Л.А. при секретарі судового засідання Королі О.В. та за участю сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:

позивача: не з'явився;

відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

позовну заяву ОСОБА_1

до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації

про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2455,00 грн.,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач- ОСОБА_1- звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2455,00 грн., при цьому вказує, що має право на соціальний захист з боку держави відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.

В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації позов не визнав, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що в управління немає відповідного фінансування, його не передбачено в бюджеті, а тому вони не можуть провести відповідні виплати. При цьому посилається на ст.9 5 Конституції України, згідно якої будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України, який згідно ст. 96 Конституції України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня. Також зазначає, що органи праці не можуть змінити видатки, визначені державним бюджетом на відповідний рік, оскільки це є прямим порушенням Конституції України та Бюджетного кодексу України, вони також не несуть відповідальності за рішення Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши подані сторонами письмові докази, як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з огляду на таке.

Позивач - ОСОБА_1 - є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1(а.с. 4) та є інвалідом ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 5).

Як вбачається з матеріалів справи, а зокрема зазначає відповідач, позивачу виплата допомоги на оздоровлення в 2008 році проводилася в розмірі, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836, Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562.

Одноразова грошова допомога на оздоровлення за 2008 рік виплачена позивачу в розмірі, що є відмінним від розміру допомоги, визначеного абз. 2 частини четвертої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказані обставини підтверджені поясненнями позивача.

Згідно довідки № 01-09/361 від 13.02.2009 р., позивачу за 2008 рік виплачено допомогу на оздоровлення в розмірі 120,00 грн.

Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами І та ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (в редакції станом на 09.07.2007 року).

Стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» була змінена пп. 1 п. 28 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VІ «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» і викладено в новій редакції, проте згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп-/2008 дані зміни були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Статтею 60 Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VІ були встановлені наступні розміри мінімальної заробітної плати на відповідні періоди цього року, а саме: 515 гривень - з 01 січня по 31 березня 2008 року; 525 гривень - з 01 квітня по 30 вересня 2008 року; 545 гривень - з 01 жовтня по 30 листопада 2008 року; 605 гривень - з 01 грудня по 31 грудня 2008 р.

Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836 та від 12.07.2005 року №562, на які посилається відповідач, як на підставу своїх заперечень, є підзаконними нормативно-правовими актами. Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. А відтак, при визначенні розміру допомоги на оздоровлення, застосуванню підлягає положення статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».

Крім того, п. 6 ч.1 ст.92 Конституції України, передбачає, що виключно законами визначаються основи соціального захисту громадян.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення, оскільки позивач проживає у Рокитнівському районі, Управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації є належним відповідачем.

Всупереч обумовленому, відповідач здійснював виплату позивачу допомоги на оздоровлення у 2008 році в розмірі, що є меншим від розміру, визначеного абз. 2 частини четвертої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд прийшов до висновук, що позивач довів ті обставини на яких ґрунтується його позов. Натомість, доводи, якими відповідач обґрунтовував свої заперечення, є безпідставними, оскільки спростовуються вищевикладеним та наявними в справі доказами.

Виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент здійснення виплати, та з урахуванням виплаченої допомоги на оздоровлення у 2008 році, до стягнення підлягає сума 2455 грн. 00 коп.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстав для застосування вимог ст. 94 КАС України у суду немає.

Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації (34200, смт. Рокитне, вул. Кірова, 10, код ЄДРПОУ 03195429) на користь позивача - ОСОБА_1(АДРЕСА_1),- недоплачену одноразову грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік, передбачену абз. 2 ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2008 рік в сумі 2455 (дві тисячі чотириста п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.А. Жуковська