ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2014 р. Справа № 804/16281/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Тулянцевої І.В.,
при секретарі Шевцовій М.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ОСКАР-ВІТ» до Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
29.11.13 року Приватне підприємство «ОСКАР-ВІТ» (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.09.2013 року № 0002572203 та №0002582203.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що оскаржувані рішення підлягають скасуванню, адже прийняті податковим органом за результатами перевірки, висновки якої не відповідають дійсним подіям, суперечать наявним у ПП «ОСКАР-ВІТ» документам та нормам діючого податкового законодавства. Спірні суми податкового кредиту та валових витрат сформовані підприємством за наслідками господарських взаємовідносин останнього з ТОВ «Лігран», що мали місце у грудні 2011 року, квітні, травні, липні та серпні 2012р., та з ПП «Транс - Атлантіка Сервіс», що мали місце в квітні, травні, липні та серпні 2012 року на підставі наявних первинних документів: угод, видаткових та податкових накладних, актів виконаних робіт до яких претензії ОДПІ відсутні, розрахунки за придбаний товар здійснювались грошовими коштами в безготівковій формі через банківські установи, що також встановлено перевіряючими в ході перевірки. Відтак, твердження податкового органу про безпідставне завищення податкового кредиту та суми валових витрат, не відповідає дійсності. За таких обставин вважають, що винесені за результатом перевірки податкові повідомлення - рішення про донарахування сум грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств та податку на додану вартість, є протиправними та підлягають скасуванню.
В судове засідання 17.02.2014 року представник позивача не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позов із викладених у ньому підстав (т. 2 а.с 200).
Відповідач - Дніпродзержинська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області правом участі у розгляді справи не скористався, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (т. 2 а.с. 186) у якому також просив у задоволенні позову відмовити.
З огляду на приписи ст.41, ст.122, ч.4,6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе здійснити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, які повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.
Судовим розглядом справи встановлено, що відповідачем в період з 16.07.2013 року по 22.07.2013 року, на підставі наказу № 48 від 15.07.2013р. «Про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки» та відповідно до п.п.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78, п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП «ОСКАР-ВІТ» з питання підтвердження взаємовідносин з ТОВ «Лігран» (код ЄДРПОУ 34656476) за грудень 2011 року, квітень, травень, липень, серпень 2012 року та з ПП «Транс-Атлантіка Сервіс» (код ЄДРПОУ 32694389) за квітень, травень, липень, серпень 2012 року. Результати перевірки оформлені актом від 24.07.13 № 104/11/22.6-09/36363060 (т. 1 а.с. 39-56).
Проведеною перевіркою встановлено порушення:
- п.п. 14.1.36. п. 14.1. ст. 14, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 138.2. ст. 138, п. 138.4. ст. 138, п.п. 138.8.1. п. 138.8 ст. 138 Податкового кодексу України від 02.10.2010 р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме, ПП «ОСКАР - ВІТ» занижено податок на прибуток на загальну суму 137299,00 грн., у т.ч.: за IV квартал 2011 року на суму 64305,00 гр.; за II квартал 2012 року на суму - 19960,00 грн.; за III квартал 2012 року на суму - 53034,00 грн.;
- п.п. 180.1 ст. 180, п. 185.1 ст. 185, п. 186.1 ст. 186, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, № 2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме, ПП «ОСКАР - ВІТ» занижено податок на додану вартість на загальну суму 125434,00 грн., у т.ч.: за грудень 2011 року на суму - 55917,00 грн.; за квітень 2012 року на суму - 14417,00 грн.; за травень 2012 року на суму - 4592,00 грн.; за липень 2012 року на суму - 33949,00 грн.; за серпень 2012 року на суму - 16559,00 грн. (т. 1 а.с. 55-56).
Наведені висновки зроблені відповідачем на підставі матеріалів невиїзної позапланової перевірки контрагентів позивача - ТОВ «Лігран», складеного ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 28.12.12 за №7250/224/34656476, та ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», складеного ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 21.12.12 за №7204/224/32694389, якими встановлено відсутність факту реального здійснення господарської діяльності зазначених підприємств, наслідком чого є відсутність як бази, так і об'єкту оподаткування ПДВ та податком на прибуток. Враховуючи, що в ході перевірки було встановлено відсутність поставок товарів та послуг, що свідчить про складання угод без мети настання реальних наслідків, відповідачем було зроблено висновок, що ПП «ОСКАР - ВІТ» є кінцевим споживачем «сумнівного» податкового кредиту сформованого за рахунок ТОВ «Лігран» та ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», ОДПІ стверджує про безтоварність та нереальність господарських операцій позивача та ТОВ «Лігран» і ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», проведених у грудні 2011р., квітні, травні, липні, серпні 2012 року, завищення податкового кредиту на суму 125434,00 грн. та заниження податку на прибуток на суму 137299,00 грн.
За висновками проведеної відносно позивача перевірки, податковим органом прийняті податкові повідомлення - рішення:
- форми «Р» № 0002572203 від 13.09.13р. про збільшення сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 155548,00 грн., в т.ч. за основним платежем в сумі - 137299,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціям - 18249,00 грн.;
- форми «Р» № 0002582203 від 13.09.13р. про збільшення сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 156792,00 грн., в т.ч. за основним платежем в розмірі -125434,00 грн., за та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 31358,00 грн. (т. 1 а.с. 32-33).
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі таких висновків спірних актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.
Як встановлено в ході розгляду справи, спірні суми витрат в розмірі 627170,00 грн. та податкового кредиту в розмірі 125434,00 грн. сформовані позивачем за взаємовідносинами з ТОВ «Лігран» і ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», які мали місце у грудні 2011 року, квітні, травні, липні і серпні 2012р.
На підтвердження існування зазначених взаємовідносин та правомірності формування витрат та податкового кредиту позивачем подані до суду: 1) Договір купівлі - продажу № 111203 від 01.12.2011 року і Договір купівлі - продажу № 120402 від 02.04.2012 року, згідно з умовами яких ТОВ «Лігран» (Продавець) зобов'язується в порядку і на умовах, визначених в Договорах, передати у власність Покупцю (ПП «ОСКАР-ВІТ»), а Покупець зобов'язується в порядку і на умовах, визначених Договором, прийняти та оплатити будівельні матеріали в асортименті (товар) за найменуванням, у кількості та за ціною, зазначених у Додатках до Договору (п.1.1). загальна вартість товару визначається додатками (накладними) до Договору, що є його невід'ємною частиною (п. 2.1). Поставка Продавцем товару здійснюється не пізніше наступного робочого дня за днем оплати Товару Покупцем (п.3.1); 2) Додаткова угода до Договору № 120402 від 02.04.2012 р. (т. 1 а.с. 72-74); 3) податкові накладні, виписані ТОВ «Лігран»: № 459 від 09.04.2012 р. на суму 11169,58 грн. в т.ч. ПДВ - 1861,60 грн. (за поставку будматеріалів); № 595 від 11.04.2012 р. на суму 38202,46 грн. в т.ч. ПДВ - 6367,08 грн. (за поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 1 а.с. 107-111); № 324 від 08.05.2012 р. на суму 582,37 грн. в т.ч. ПДВ - 97,06 грн. (за поставку будматеріалів); № 274 від 07.05.2012 р. на суму 12925,52 грн. в т.ч. ПДВ - 2154,25 грн. (за поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 1 а.с. 137-140); № 156 від 03.07.2012 р. на суму 16887,00 грн., в т.ч. ПДВ - 2814,50 грн. (за поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 1 а.с. 227-228); № 384 від 07.08.2012 р. на суму 3983,41 грн. в т.ч. ПДВ - 663,90 грн. (на поставку будматеріалів); № 484 від 09.08.2012 р. на суму 17978,64 грн. в т.ч. ПДВ - 2996,44 грн. (на поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 2 а.с. 49-52); № 683 від 22.12.2011 р. на суму 55875,04 грн. в т.ч. ПДВ - 9312,51 грн. (на поставу будматеріалів); № 727 від 23.12.2011 р. на суму 30908,06 грн. в т.ч. ПДВ - 5151,34 грн. (на поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 2 а.с. 82-85); № 840 від 27.12.2011 р. на суму 7883,98 грн. в т.ч. ПДВ - 1314,00 грн. (на поставку будматеріалів), видаткова накладна (т. 2 а.с. 96-97); № 794 від 26.12.2011 р. на суму 12755,04 грн. в т.ч. ПДВ - 2125,84 грн. (на поставку будматеріалів); № 793 від 26.12.2011 р. на суму 4227,60 грн. в т.ч. ПДВ - 704,60 грн. (на поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 2 а.с. 104-107); № 841 від 27.12.2011 р. на суму 1351,54 грн. в т.ч. ПДВ - 225,26 грн. (на поставку будматеріалів) і видаткова накладна (т. 2 а.с. 117-118); № 459 від 15.12.2011 р. на суму 5907,10 грн. в т.ч. ПДВ - 984,52 грн. (на поставку будматеріалів); № 572 від 19.12.2011 р. на суму 54794,93 грн. в т.ч. ПДВ - 9132,49 грн. (на поставку будматеріалів) та видаткові накладні (т. 2 а.с. 126-129); № 410 від 14.12.2011 р. на суму 4687,97 грн. в т.ч. ПДВ - 781,33 грн.; № 335 від 12.12.2011 р. на суму 18590,95 в т.ч. ПДВ - 3098,49 грн.; № 336 від 12.12.2011 р. на суму 1930,92 грн. в т.ч. ПДВ - 321,82 грн. (на поставку будматеріалів), видаткові накладні (т. 2 а.с. 138-143); № 638 від 21.12.2011 р. на суму 95620,14 грн. в т.ч. ПДВ - 15936,69 грн.; № 682 від 22.12.2011 р. на суму 28083,26 грн. в т.ч. ПДВ - 4680,54 грн.; № 594 від 20.12.2011 р. на суму 12883,42 грн. в т.ч. ПДВ - 2147,24 грн. (на поставку будматеріалів) та видаткові накладні (т. 2 а.с. 162-167); 4) Договір на виконання монтажно - будівельних робіт № 4/12 від 02.07.2012 р. згідно з умовами якого ТОВ «Оазіс» (замовник) доручає, а Підрядник (ПП «ОСКАР-ВІТ») зобов'язується виконати ремонтно - будівельні роботи на об'єктах Замовника (т. 1 а.с. 92), аналогічні Договори підряду та договори на виконання ремонтно - будівельних робіт з контрагентами (т. 1 а.с. 93-106); 5) Договір субпідряду № 204/12 від 02.2012 року згідно з умовами якого ПП «ОСКАР-ВІТ» (Підрядник) доручає, а Субпідрядник (ПП «Транс - Атлантіка Сервіс») зобов'язується виконати на умовах Договору виконати ремонтно - будівельні роботи, а Підрядник зобов'язується сплатити їх вартість (т. 1 а.с. 75-76) та Додаткові угоди до Договору (т. 1 а.с. 77-91); податкові накладні, виписані ПП «Транс - Атлантіка Сервіс» за виконані ремонтно - будівельні роботи № 1768 від 30.04.2012 р. на суму 31126,88 грн. в т.ч. ПДВ - 6187,81 (т. 1 а.с. 107); № 888 від 28.05.2012 р. на суму 14043,62 грн. в т.ч. ПДВ - 2340,60 грн. (т. 1 а.с. 136); № 304 від 06.07.2012 р. на суму 11007,91 грн. в т.ч. ПДВ - 1834,65 грн. (т.1 а.с. 163); № 681 від 16.07.2012 р. на суму 50671,72 грн. в т.ч. ПДВ - 8445,29 грн. (т. 1 а.с. 180); № 389 від 09.07.2012 р. на суму 15150,83 грн. в т.ч. ПДВ - 2525,14 грн. (т. 1 а.с. 193); № 720 від 17.07.2012 р. на суму 27406,06 грн. в т.ч. ПДВ - 4567,68 грн. (т. 1 а.с. 204); № 388 від 09.07.2012 р. на суму 17766,52 грн. в т.ч. ПДВ - 2961,09 грн. (т. 1 а.с. 226); №840 від 19.07.2012 р. на суму 1704,00 грн. в т.ч. ПДВ - 284,00 грн. (т. 1 а.с. 241); № 839 від 19.07.2012 р. на суму 5538,00 грн. в т.ч. ПДВ - 923,00 грн. (т. 2 а.с. 1); № 843 від 20.07.2012 р. на суму 3342,24 грн. в т.ч. ПДВ - 557,04 грн. (т. 2 а.с. 10); № 1391 від 30.08.2012 р. на суму 1813,08 грн. в т.ч. ПДВ - 302,18 грн. (т. 2 а.с. 17); № 1462 від 31.08.2012 р. на суму 18338,22 грн. в т.ч. ПДВ - 3056,37 грн. (т. 2 а.с. 24); № 1326 від 29.08.2012 р. на суму 3685,20 грн. в т.ч. ПДВ - 614,20 грн. (т. 2 а.с. 38); № 1288 від 28.08.2012 р. на суму 53557,00 грн. в т.ч. ПДВ - 8926,17 грн. (т. 2 а.с. 48), Акти виконаних робіт, Довідки про вартість виконаних робіт та матеріалів (т. 1-2); 6) Платіжні доручення та банківські виписки (т. 1 а.с. 57-71, т. 2 а.с. 214-244).
Розв'язуючи спір, суд зазначає, що порядок формування платником податків витрат та податкового кредиту за спірний період за вказаними господарськими взаємовідносинами визначений приписами Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з п. 14.1.36 ст. 14 ПК України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами. За змістом п. 22.1. ст. 22 ПК України, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Відповідно до п. 138.2 ст. 138 ПК України, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу. У разі якщо платник податку здійснює виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва за умови, що договорами, укладеними на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапної їх здачі, до витрат звітного податкового періоду включаються витрати, пов'язані з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг у цьому періоді. Платник податку для визначення об'єкта оподаткування має право на врахування витрат, підтверджених документами, що складені нерезидентами відповідно до правил інших країн.
Приписами пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України визначено, що витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку, не включаються до складу витрат. У разі втрати, знищення або зіпсуття зазначених документів платник податку має право письмово заявити про це органу державної податкової служби та здійснити заходи, необхідні для поновлення таких документів. Письмова заява має бути надіслана до/або разом із поданням розрахунку податкових зобов'язань за звітний податковий період. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені, знищені або зіпсовані документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви до органу державної податкової служби, митного органу. Якщо платник податку поновить зазначені документи в наступних податкових періодах, підтверджені витрати включаються до витрат за податковий період, на який припадає таке поновлення.
На підстави наведених законодавчих положень суд доходить до висновку, що при складанні податкової звітності з метою правильного відображення господарської операції повинні враховуватись відповідні документи первинного обліку, а саме по зазначених операціях придбання товарів повинні бути в наявності первинні документи, що підтверджують здійснення платником податку витрат на такі товари, отримання позивачем таких товарів, використання їх у господарській діяльності позивача.
Як вбачається з матеріалів справи за даними ЄДРПОУ (том 1 а.с. 40), видами діяльності позивача є: будівництво житлових і нежитлових будівель; будівництво трубопроводів; монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціювання; покрівельні роботи; інші спеціалізовані будівельні роботи.
Факт реальності виконання господарських зобов'язань та отримання позивачем від ТОВ «Лігран» та ПП «Транс - Атлантіка Сервіс» товарів, робіт (послуг) підтверджується наявними в матеріалах справи копіями видаткових накладних, актами виконаних робіт та довідками про вартість виконаних робіт та використаних матеріалів. Факт оплати позивачем товарів, робіт (послуг) ТОВ «Лігран» та ПП «Транс - Атлантіка Сервіс» підтверджується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень та банківських виписок. Факт використання позивачем таких товарів у власній господарській діяльності підтверджується наявними в матеріалах справи копіями первинних документів, за якими позивач реалізував такі товари для виконання ремонтно - будівельних робіт у відповідності до укладених договорів підряду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV (далі - Закон № 996-XIV) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Згідно зі ст. 3 Закону № 996-XIV метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Приписами ст.9 Закону № 996-XIV визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
З огляду на викладене, суд відмічає, що події отримання позивачем товарів (робіт/послуг) від ТОВ «Лігран» та ПП «Транс - Атлантіка Сервіс» у спірних періодах, оплати таких товарів та їх використання у власній господарській діяльності оформлені первинними документами, наведеними вище, копії яких наявні в матеріалах справи, що містять усі обов'язкові реквізити, визначені ч. 2. ст. 9 Закону № 996-XIV, а відтак є належними доказами реальності спірних господарських операцій.
Що стосується відсутності товарно - транспортних накладних, що підтверджують транспортування товару, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення, є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж. Згідно з п. 11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року № 363 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 року за № 128/2568 (далі - Правила) основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Відповідно до абз.27 п. 1 Правил товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Суд зазначає, що факт поставки ТОВ «Лігран» на адресу позивача придбаних товарів відповідачем не спростований, відсутність же товарно - транспортних накладних не свідчить про нереальність здійснення господарських операцій, якщо їх реальність підтверджується іншими первинними документами.
Згідно з п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку, окрім іншого, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
За приписами п. 201.1, 201.4, 201.6 ст. 201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну. Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця та є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Пунктом 200.1 ст. 200 згаданого Кодексу встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. В свою чергу, право на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно п. 198.1 ст. 198 виникає, окрім іншого, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. При цьому, відповідно до п. 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг, або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за встановленою ставкою, протягом такого звітного періоду, окрім іншого, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 Кодексу). Положеннями п. 44.1 ст. 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Лігран» та ПП «Транс - Атлантіка Сервіс» були виписані на адресу позивача податкові накладні, на підставі яких позивачем сформований податковий кредит у грудні 2011 року на суму - 55917,00 грн., у квітні 2012 року на суму - 14417,00 грн., у травні 2012 року на суму - 4592,00 грн., у липні 2012 року на суму - 33949,00 грн., у серпні 2012 року на суму - 16559,00 грн. Факт наявності таких податкових накладних був встановлений і відповідачем в ході проведення перевірки позивача, про невідповідність таких податкових накладних приписам ПК України відповідачем не зазначено, а судом в ході розгляду справи не встановлено. За даними податкового органу на час виконання спірних господарських взаємовідносин та виписки податкових накладних, сторони були зареєстровані у встановленому законом порядку платником податку на додану вартість, іх діяльність припинена не була (т. 2 а.с. 246-249).
Як зазначено, вище, підстави для виникнення у платника податку на додану вартість права на податковий кредит, порядок його формування, а також порядок виникнення від'ємного значення, визначені ст. 198, п. 200.1 ст. 200 ПК України.
За умови відсутності законодавчо визначених обставин, які б позбавляли платника податку (покупця) права на формування податкового кредиту, зокрема за відсутністю з боку платника порушення вимог п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 ПК України при формуванні податкового кредиту останній має право на податковий кредит, на який зменшується податкове зобов'язання звітного періоду за правилом п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 200.1 ст. 200 ПК України.
Судом в ході розгляду справи не встановлено жодного фактичного порушення позивачем вимог наведених норм законодавства, яке б позбавляло його права на податковий кредит. За умови реального здійснення господарської операції, яка призвела до об'єктивної зміни складу активів платника податків - покупця, будь-які порушення постачальниками товару податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не можуть бути підставою для позбавлення покупця права на податковий кредит.
Суд зважує, що платник податку на додану вартість (покупець товару) не має обов'язку та повноважень здійснювати контроль за дотриманням постачальниками товару вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, дотримання вимог податкового законодавства тощо і в подальшому зазнавати певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на податковий кредит за можливу неправомірну діяльність будь-кого з контрагентів. Такий платник не повинен притягуватися до відповідальності в тому випадку, якщо він здійснював реальну господарську операцію. Лише встановлення в ході судового розгляду факту узгодженості дій платника податків з недобросовісними постачальниками з метою незаконного отримання податкових вигод або його обізнаності з такими діями постачальників чи сприяння ухиленню постачальниками товару від виконання податкових зобов'язань може слугувати підставою для відмови у праві на податковий кредит. При цьому такі висновки не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а можуть ґрунтуватися лише на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону. Відповідачем не наведено доводів та доказів тому, що позивач діяв без належної обачності та був обізнаним про допущення його контрагентом певних порушень законодавства при створенні підприємства чи веденні господарської діяльності.
Суд, з огляду на положення ч.3 ст.70 КАС України, не бере до уваги посилання відповідача на акти перевірки: ТОВ «Лігран», складеного ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 28.12.12 за №7250/224/34656476 та ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», складеного ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 21.12.12 за №7204/224/32694389, якими, на думку відповідача встановлено відсутність факту реального здійснення господарської діяльності зазначених підприємств, наслідком чого є відсутність як бази, так і об'єкту оподаткування ПДВ та податком на прибуток, оскільки з матеріалів вказаних перевірок свідчить, що досліджувались господарські відносини цих підприємств і іншими контрагентами, а не з ПП «ОСКАР - ВІТ».
Як зазначено вище, судом встановлено, що фактичне виконання Договорів позивача з ТОВ «Лігран» та ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», підтверджується матеріалами справи (рахунками, накладними, актами виконаних робіт, банківськими виписками, податковими накладними). Також матеріалами справи підтверджується, що в подальшому товар, придбаний у ТОВ «Лігран» протягом спірного періоду, був використаний позивачем для здійснення своєї господарської діяльності по виконанню договорів підряду та субпідряду.
Отже, на підтвердження реальності і фактичності здійснених господарських операцій за договірними відносинами з ТОВ «Лігран» та ПП «Транс-Атлантіка Сервіс», позивачем були надані суду належним чином засвідчені копії документів, які відповідають вимогами первинності в розумінні ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», і являються підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Зазначені докази у їх сукупності та взаємозв'язку, на думку суду, спростовують твердження податкового органу про «нереальність» здійснення операцій позивачем з ТОВ «Лігран» та ПП «Транс-Атлантіка Сервіс».
Також суд відмічає, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не наведені будь - які пояснення та не надані належні та допустимі докази з приводу невідповідності первинних документів позивача, на підставі яких ним сформовані витрати в розмірі 627170,00 грн. та податковий кредит в розмірі 125434,00 грн., вимогам Закону №996 та приписам ПК України. За відсутності точних відомостей та пояснень з боку суб'єкта владних повноважень - відповідача суд схильний віддати перевагу поясненням та доводам позивача зі спірного питання.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства «ОСКАР-ВІТ» до Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області форми «Р» № 0002572203 від 13.09.13р. про збільшення сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 155548,00 грн., в т.ч. за основним платежем в сумі - 137299,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціям - 18249,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області форми «Р» № 0002582203 від 13.09.13р. про збільшення сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 156792,00 грн., в т.ч. за основним платежем в розмірі -125434,00 грн., за та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 31358,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «ОСКАР-ВІТ» (код ЄДРПОУ 36363060, м. Дніпродзержинськ, пр. Комсомольський б. 2-б кв. 58) витрати по сплаті судового збору у розмірі 458,80 грн. (чотириста п'ятдесят вісім грн. 80 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь
Суддя І.В. Тулянцева