Справа № 740/5463/14
Провадження № 2-а/740/3/15
П О С Т А Н О В А
Іменем України
14 січня 2015 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Марченка М.М.
при секретарі Заколодній Ю.О., Савченко С.М.
з участю позивача ОСОБА_1
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ніжина адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії , -
в с т а н о в и в :
18.12.2014 року за вх. № 17103 ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії. В позові ОСОБА_1 зазначає, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області (далі - Відповідач) і отримує протягом двох років і трьох місяців пенсію державного службовця, пенсійне посвідчення серії НОМЕР_3 № НОМЕР_2, видане Пенсійним фондом України 13.09.2012 року. Вона звернулась до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця та надала довідку про складові заробітної плати для проведення розрахунку донарахування пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видану Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259, у якій до графи «інші виплати» включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, а саме: за 2010 рік - 1965.16 грн.; за 2011 рік - 6253.95 грн.; за 2012 рік - 1080.00 грн. Загальна сума зазначених виплат склала 9299.11 грн., із них матеріальна допомога на оздоровлення - 2145.00 грн. та індексація заробітної плати - 7154.11 грн. На всі зазначені виплати, внесені в довідку, нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пенсія обчислювалася їй на підставі довідок про складові заробітної плати без включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у графі «Інші виплати», що привело до зменшення її розміру. 15 грудня 2014 року вона отримала листа, котрим Відповідач повідомив своє рішення про відмову включити у розмір пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати. Відповідач вважає, що ні матеріальна допомога на оздоровлення, ні індексація, не є складовими заробітної плати у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому не мають враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії державного службовця. Факт нарахування та сплати страхового та єдиного внеску з суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, не є підставою для Відповідача для включення їх до складових заробітку для обчислення (перерахунку) пенсії державного службовця. З таким рішенням Відповідача вона не погоджується, його дії вважає неправомірними. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України орган державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Її позовні вимоги щодо включення до складових заробітку
матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації в сумі 9299.11 грн. ґрунтуються виключно на чинному законодавстві. Так, відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин станом на 13.09.2012) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Доказом того факту, що суми допомоги на оздоровлення та індексації, входять до складових заробітної плати, є довідка видана Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259, в котрій вказані види виплат включені до складу заробітку із зазначенням про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отримувані нею, як застрахованою особою, суми допомоги на оздоровлення та індексація, з яких був фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до 01.01.2011 - страхові внески до соціальних фондів, повинні враховуватися в заробіток (дохід) для перерахунку пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу». Правова позиція Верховного суду України з аналогічного спірного питання викладена у постанові від 28.05.2013 року (справа 21-97а13). Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови включити до заробітної плати для розрахунку пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», суму індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі заяви від 08.12.2014 року № 279. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області здійснити з 13 вересня 2012 року донарахування до призначеної пенсії (80% від заробітної плати) у бік збільшення включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259. Зобов'язати Відповідача здійснити належні їй пенсійні виплати з 13.09.2012 року.
06 січня 2015 року ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області в частині визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, щодо відмови включити до заробітної плати для розрахунку пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», суму індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі заяви від 08.12.2014 року № 279; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області здійснити з 13 вересня 2012 року донарахування до призначеної пенсії ( 80 % від заробітної плати) у бік збільшення включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259; зобов'язати відповідача здійснити належні їй пенсійні виплати з 13.09.2012 року, за період з 13 вересня 2012 року по 17 червня 2014 року включно - залишено без розгляду. А в іншій частині позовних вимог розгляд справи продовжено.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги уточнила, уточненні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити та визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі
Чернігівської області з 18 червня 2014 року щодо відмови включити до заробітної плати для перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії їй державному службовцю ОСОБА_1 суми індексації заробітної плати та суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, здійснити з 18 червня 2014 року перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України « Про державну службу» пенсії ( 80 % від заробітної плати) у бік збільшення їй ОСОБА_1, включивши до суми заробітної плати , яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, здійснити з 18 червня 2014 року належні пенсійні виплати їй ОСОБА_1, з урахуванням вже виплаченої пенсії.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області в судове засідання не з?явився, який про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином , про що свідчить розписка від 29.12.2014 року про отримання повістки про виклик в судове засідання на 06.01.2015 року на 10 год. 30 хв. та розписка від 06.01.2015 року про отримання повістки про виклик в судове засідання на 14.01.2015 року на 14 год. 30 хв. При цьому 30.12.2014 року за вх. № 17583 та 12.01.2015 року за вх. № 175 начальник управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі надав до суду письмові клопотання про розгляд справи за відсутністю представника управління.
В письмовому запереченні на адміністративний позов від 25.12.2014 року за вх. № 17423 відповідач управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області зазначає, що позов не підлягає задоволенню, тому що вимоги позивача суперечать нормам чинного законодавства. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати передбаченою частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії. Провести перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням суми та матеріальної допомоги на оздоровлення немає законних підстав. Просять в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, пред?явлених до управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі, відмовити в повному обсязі.
Суд вважає можливий розгляд справи без нез'явившогося відповідача, повідомленого належним чином про час і місце розгляду справи, який просив розглядати справу без його участі, на підставі наявних в справі доказів, що відповідає положенням ч. 4 ст.128 КАС України.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до протоколу № 810245 від 03.08.2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівській області ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» призначена пенсія за віком з 19.06.2012 року.
В копії довідки від 08.12.2014 року № 3259 Ніжинського управління Державної
казначейської служби України Чернігіської області про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої ОСОБА_1, за період з 01.06.2010 року по 31.05.2012 року зазначено, що в неї включені інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення 2145 грн. 00 коп., індексація заробітної плати 7154 грн. 11 коп. Зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування.
15.12.2014 року за № 6404/06-12 управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області повідомило позивача ОСОБА_1, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» інші виплати не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому враховувати їх у заробітну плату для розрахунку пенсії немає підстав.
Як із даного повідомлення, так і виходячи з наданих відповідачем заперечень на адміністративний позов вбачається, що відповідачем відмовлено позивачу у включенні до заробітної плати та врахуванні при призначенні пенсії державного службовця інших виплат, до яких відносяться: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) зазначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 35 Закону України «Про державну службу» " (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено надання державним службовцям щорічної відпустки з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Відповідно до ч.7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Керівникам органів виконавчої влади надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу), що передбачено п.п. 3 п. 2 постанови КМ України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До того ж, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП та відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах від 28 травня 2013 року у справі №21-97а13, від 04 березня 2014 року у справах № 21-3а14, № 21-14а14.
Згідно ч.1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За встановлених обставин суд вважає, що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, а позивачем заявлені вимоги належним чином обґрунтовані, що є підставою для задоволення позовних вимог та визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області з 18 червня 2014 року щодо відмови включити до заробітної плати для перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службі» пенсії державному службовцю ОСОБА_1 суми індексації заробітної плати та суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, код ЄДРПОУ 37716087 здійснити з 18 червня 2014 року перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ( 80 % від заробітної плати) у бік збільшення ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, код ЄДРПОУ 37716087 здійснити з 18 червня 2014 року належні пенсійні виплати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 з урахуванням вже виплаченої пенсії. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, в порядку повернення сплаченого судового збору за подачу позовної заяви до суду 73 ( сімдесят три ) грн. 08 коп. .
Керуючись ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 11, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області з 18 червня 2014 року щодо відмови включити до заробітної плати для перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державному службовцю ОСОБА_1 суми індексації заробітної плати та суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, код ЄДРПОУ 37716087 здійснити з 18 червня 2014 року перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону
України «Про державну службу» пенсії ( 80 % від заробітної плати) у бік збільшення ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати виданої Ніжинським управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області від 08.12.2014 року за № 3259.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, код ЄДРПОУ 37716087 здійснити з 18 червня 2014 року належні пенсійні виплати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 з урахуванням вже виплаченої пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, в порядку повернення сплаченого судового збору за подачу позовної заяви до суду 73 ( сімдесят три ) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії постанови.
Суддя