Постанова № 42314969, 13.01.2015, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.01.2015
Номер справи
903/961/14
Номер документу
42314969
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" січня 2015 р. Справа № 903/961/14

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Розізнана І.В.

судді Грязнов В.В. , судді Мельник О.В.

при секретарі судового засідання Романчук М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача фермерського господарства “Пан Продукт” на рішення господарського суду Волинської області від 19.11.14р. у справі №903/961/14 (суддя Вороняк А.С.)

за позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Зарічанської сільської ради, с. Заріччя, Володимир-Волинський район, Волинська область

до відповідача фермерського господарства “Пан Продукт”, с. Заріччя, Володимир-Волинський район, Волинська область

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

за участю представників сторін:

прокурор - Марщівська О.П., служб. посв. №019161 від 30.07.2013р.;

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

Судом роз’яснено прокурору права та обов’язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Володимир-Волинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Зарічанської сільської ради звернувся до господарського суду Волинської області з позовом до фермерського господарства “Пан Продукт” про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2008р., укладеного між Зарічанською сільською радою та фермерським господарством “Пан Продукт”.

Рішенням господарського суду Волинської області від 19.11.14р. у справі №903/961/14 позов задоволено.

Внесено зміни до договору оренди землі укладеного 20.03.2008р. між Зарічанською сільською радою та фермерським господарством “Пан Продукт”, а саме:

- п. 5 договору викладено в наступній редакції: “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5238181,23 (п’ять мільйонів двісті тридцять вісім тисяч сто вісімдесят одна гривня двадцять три копійки) грн.;

- п. 9 договору викладено в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 157145,44 (сто п’ятдесят сім тисяч сто сорок п’ять гривень сорок чотири копійки) грн. в рік”.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду Волинської області від 19.11.14р. фермерське господарство “Пан Продукт” звернулося до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Скаржник вказує, що передана йому за договором оренди землі від 20.03.2008р. земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення. При цьому з витягу управління Держземагенства у Володимир-Волинському районі від 24.09.2014р. №2045/1-15 назва земельної ділянки значиться як "для ведення фермерського господарства", нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення не значиться, тому, на думку скаржника, це підтверджує, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки не проводилася, тому за відсутності законодавчо визначеної нормативної грошової оцінки орендованої землі, вимоги позивача про внесення змін до п.п. 5 та 9 договору оренди земельної ділянки є передчасними та необґрунтованими. Розрахунок розміру орендної плати при визначенні категорій землі для ФГ “Пан Продукт”, як «землі під виробничими дворами і будівлями» є невірним, оскільки нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення має інший підхід визначення, формулу розрахунку.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.12.2014р. апеляційну скаргу відповідача прийнято до провадження, справу призначено до слухання (а.с. 67).

Володимир-Волинською міжрайонною прокуратурою подано відзив на апеляційну скаргу (№55-4351вих.14 від 25.12.2014р.) в якому прокурор вважає апеляційну скаргу безпідставною та необґрунтованою, рішення суду першої інстанції таким, що прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення - без змін. Зокрема, стверджує, що доводи скаржника, проте, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки не проводилася ґрунтуються на припущеннях, вказане не підтверджене доказами у справі та не відповідає фактичним обставинам справи.

В судовому засіданні 13.01.2015р. прокурор доводи апеляційної скарги заперечив, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явились, про день, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином.

Фермерським господарством “Пан Продукт” надіслані клопотання (вих. №06/01-15 від 06.01.2015р. та вих. №08/01-15 від 08.01.2015р.) в яких скаржник вказує, що він звернувся до Зарічанської сільської ради (позивач) із заявою провести інвентаризацію орендованих земель для чіткого розмежування їх цільового використання та можливості визначення нормативної грошової оцінки та з адвокатським запитом №21/11-14 від 21.11.2014р. щодо отримання копій технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Федорівка. Зазначає, що голова господарства та повноважний представник перебувають у відрядженні, тому просить відкласти розгляд справи.

Розглянувши клопотання скаржника, колегія суддів вважає, що в їх задоволенні слід відмовити, оскільки відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, а розгляд на сесії сільської ради питання проведення інвентаризації орендованих земель для чіткого розмежування їх цільового використання та можливості визначення нормативної грошової оцінки ніяк не впливає на надану судом першої інстанції оцінку обставинам справи, також скаржник мав достатньо часу для подачі суду доказів, якими обґрунтовуються його заперечення проти позову. Крім того, судом зазначається, що представництво юридичної особи в суді не обмежується колом певних осіб, а нез'явлення скаржника в судове засідання через відрядження голови та представника не є перешкодою для розгляду скарги по суті за наявними у справі матеріалами, у відповідності до вимог ст.101 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права, заслухавши прокурора, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішеннями Зарічанської сільської ради №14/14 від 11.10.2007р. та 17/15 від 14.03.2008р. фермерському господарству “Пан Продукт” передано в строкове, платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 19,4511га, що розташована в межах с. Федорівка.

20.03.2008р. між Зарічанською сільською радою (орендодавець) та фермерським господарством “Пан Продукт” (орендар) укладено договір оренди землі (а.с. 8-9).

Згідно п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення на підставі рішень сільської ради №14/14 від 11.10.2007р. та 17/15 від 14.03.2008р., яка знаходиться в с. Федорівка.

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 19,4511га під господарськими будівлями, спорудами і дворами.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки не визначена (п. 5 договору).

Договір укладений строком на 10 років. Після закінчення строку договору оренди орендар має право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору).

Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рівні ставки земельного податку.

Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування господарських будівель та споруд (п. 15 договору).

Згідно п. 16 договору цільове призначення земельної ділянки для введення фермерського господарства.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку (п. 36 договору).

Відповідно до п. 43 договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

З 01.01.2011р. вступив в дію Податковий кодекс України, яким регулюється питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельними ділянками.

Згідно п.14.1.136 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.14.1.147 ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно п. 288.5.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок – це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

З метою приведення рішень сільської ради у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства, керуючись Земельним кодексом України, Законом України "Про оцінку земель" та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням Зарічанської сільської ради №5/8 від 08.02.2011р. “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів сільської ради” затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Федорівка.

Згідно п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно п.1 Положення "Про Державне агентство земельних ресурсів України", затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445 Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Згідно підпунктів 4, 6 п. 4 Положення Держземагентство України бере участь у розробленні та виконанні державних, галузевих, регіональних та місцевих програм з питань регулювання земельних відносин, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, у проведенні моніторингу земель, територіальному плануванні, впровадженні географічних інформаційних систем, здійсненні топографо-геодезичної і картографічної діяльності; видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Згідно п. п. 1,3 Положення "Про управління (відділ) Держземагентства у районі", затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012р. № 258, управління (відділ) Держземагентства у районі є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Управління (відділ) підпорядковане Держземагентству України та відповідно Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, Головному управлінню Держземагентства в області. Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Управління (відділу) і сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань. Завданням Управління (відділу) є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2045/1-15 від 24.09.2014р. виданого управлінням Держземагентства України у Володимир-Волинському районі Волинської області (а.с.17) нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 19,4511га, яку орендує ФГ “Пан Продукт” становить 5238181,23 грн.

Рішенням Зарічанської сільської ради №32/4 від 04.06.2014р. “Про внесення змін в договір оренди” відповідно до п.288.5.1 ст.288 ПК України вирішено внести зміни в договір оренди землі від 20.03.2008р. площею 19.4511га в с.Федорівка орендарем, якої є відповідач (а.с. 15).

Згідно розрахунку розміру орендної плати (а.с.16) та розрахунку наведеного у листі №7074/15-06 від 22.09.2014р. Володимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції (а.с.18), розроблених відповідно до нормативної грошової оцінки землі:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 19,4511га, яку орендує ФГ “Пан Продукт” становить 5238181,23 грн., а розмір річної орендної плати за земельну ділянку становить 157145,44 грн.

Листом №160/1-21 від 20.06.2014р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати (а.с.19). Даний лист було направлено відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 27.06.2013р. (а.с.20). Відповіді на даний лист позивач не отримав.

У зв`язку з даними обставинами виник спір, який переданий на вирішення суду.

Предметом спору у даній справі є вимога прокурора в інтересах держави в особі Зарічанської сільської ради про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008 року, укладеного між Зарічанською сільською радою та фермерським господарством “Пан Продукт” в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, з підстав змін у законодавстві та з метою приведення договору до вимог чинного законодавства.

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Сторонами в спірному договорі оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати (п. 13 договору).

Разом з тим, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку (п. 36 договору).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати (а.с.19), проте відповіді на даний лист позивач не отримав.

Отже, враховуючи приписи законодавства та встановлені судами обставини справи, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з огляду на те, що нормами чинного законодавства передбачене право сторін змінити умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, договором оренди укладеним сторонами передбачена можливість внесення змін до нього, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, а відтак і наявністю у позивача підстав вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін, з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача та відповідача.

Доводи скаржника, що у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.09.2014р. №2045/1-15, який виготовлений управлінням Держземагенства у Володимир-Волинському районі назва земельної ділянки значиться як "для ведення фермерського господарства", а нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення не значиться, що підтверджує, не проведення нормативно-грошової оцінки спірної земельної ділянки, судом відхиляються з наступних підстав.

Рішенням Зарічанської сільської ради від 11.10.2007 №14/14 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання в оренду" (а.с. 13) затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 19,4511га з метою надання в оренду ФГ "Пан Продукт" з земель сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і дворами, що розташована в межах с. Федорівка сільської ради, що в повній мірі відповідає інформації, яка наявна у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням Держземагенства у Володимир-Волинському районі (а.с. 17).

В той же час, нормативна грошова оцінка всіх земель села Федорівка Зарічанської сільської ради Володимир-Волинського району вже проводилась, за результатами, якої складено технічну документації по оцінці земель, яка отримала позитивний висновок Державної експертизи землевпорядної документації та в подальшому затверджена рішенням сесії Зарічанської сільської ради №5/8 від 08.02.2011р., яке на даний час не скасоване та прийняте з дотриманням вимог ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно абзацу 1 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Отже, доводи скаржника наведені в апеляційній скарзі, судова колегія вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.

Згідно ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладене вище, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає. Зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не обґрунтовані та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Керуючись, ст.ст. 33, 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу фермерського господарства “Пан Продукт” на рішення господарського суду Волинської області від 19.11.14р. у справі №903/961/14 – залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 Господарського процесуального кодексу України.

3. Справу повернути до господарського суду Волинської області.

Головуючий суддя Розізнана І.В.

Суддя Грязнов В.В.

Суддя Мельник О.В.