ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4621/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,
представника позивача - Постоленко Ю.М.,
представника відповідача - Чуйко Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" до Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24 листопада 2014 року позивач Комунальне підприємство "Полтаваелектроавтотранс" (надалі - КП "Полтаваелектроавтотранс") звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві (надалі - УПФ України Київського району в м. Полтаві, відповідач) у якому просить:
- зобов'язати УПФ України Київського району в м. Полтаві внести у відомості про розподіл пільгового стажу стаж роботи гр. ОСОБА_4 (надалі - гр. ОСОБА_4) водієм тролейбусу на "Государственном унитарном предприятии Москвьі "Мосгортранс" - 9 років 1 місяць 11 днів;
- зобов'язати УПФ України Київського району в м. Полтаві внести у розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за жовтень та листопад 2014 року по гр. ОСОБА_4 розподіл витрат відшкодування пільгових пенсій відповідно п.6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій.
В обґрунтування позовних вимог посилалися на те, що підприємством отримано розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за жовтень та листопад 2014 року УПФ України Київського району м. Полтави до яких включено витрати на виплату і доставку пенсії гр. ОСОБА_4 із порушенням вимог пункту 6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме, без врахування пільгового стажу гр. ОСОБА_4 як водія тролейбусу на останньому місці роботи, який підтверджено відомостями трудової книжки пенсіонера, а також актом документальної перевірки підприємства "Государственное унитарное предприятие Москвы "Мосгортранс", проведеної на вимогу УПФ України Київського району в м. Полтаві. Вважає, що відповідач не має підстав не включати трудовий стаж роботи гр.ОСОБА_4 на "Государственное унитарное предприятие Москвы "Мосгортранс" 9 років 1 місяць 11днів до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що УПФ України Київського району в м. Полтаві враховано пільговий стаж гр. ОСОБА_4 як водія міського пасажирського транспорту тільки на КП "Полтаваелектроавтотранс", оскільки останній підтверджений уточнюючою довідкою підприємства і є достатнім для призначення пільгової пенсії. Трудовий стаж гр. ОСОБА_4 на підприємстві "Государственное унитарное предприятие Москвы "Мосгортранс" не взято до уваги як пільговий стаж за відсутності уточнюючої довідки зазначеного підприємства. Відтак вважає, що УПФ України Київського району в м. Полтаві правомірно виставлено до відшкодування КП "Полтаваелектроавтотранс" витрати на виплату і доставку пенсії гр. ОСОБА_4 у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, встановив наступні обставини.
Позивач КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради (ідентифікаційний код 03328511) є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Полтавської міської ради 27.02.1992 року /а.с.68/.
Підприємством отримано від УПФ України Київського району в м. Полтаві розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за жовтень та листопад 2014 року, до яких включено, зокрема, витрати на виплату і доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_4 у частці 100 % в розмірі 5974,96 грн за жовтень 2014 року та 6023,05 за листопад 2014 року/а.с.71-82/.
Позивач вважає, що відповідач не має підстав не включати трудовий стаж роботи гр.ОСОБА_4 на "Государственное унитарное предприятие Москвы "Мосгортранс" 9 років 1 місяць 11днів до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, у зв'язку з чим звернувся до суду із відповідним позовом.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
В силу положень абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1, 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 за № 64/8663 (далі 0 Інструкція 21-1).
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із пунктом 6.8. Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.2. Інструкції № 21-1 визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
З наявних матеріалів справи суд встановив, що у період з 19.07.1986 року по 16.02.1989 рік , з 25.03.1989 року по 30.11.1993 рік, з 27.09.1996 року по 17.03.2003 рік, що склав у цілому 13 років 8 місяців 25 днів гр. ОСОБА_4 працювала на підприємстві "Полтавське тролейбусне управління" та здійснювала перевезення пасажирів міським електричним пасажирським транспортом, тобто виконувала роботи, передбачені пунктом "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", про що свідчить трудова книжка та довідка КП "Полтаваелектроавтотранс" про підтвердження наявного трудового стажу № 110 від 09.04.2013 /а.с. 85-107/.
КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради є правонаступником Полтавського тролейбусного управління, яке змінило назву 18.01.2006 року, про що зазначено у пункті 1.7. Статуту підприємства /а.с.60/.
Відповідно до пункту "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", положення якого застосовуються на підставі абзацу 2 пункту 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Рішенням УПФ України Київського району в м. Полтаві від 02.07.2013 року (протокол № 93176) гр. ОСОБА_4 з 10.06.2013 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі 5872 грн. 16 коп.
Органом Пенсійного фонду із розрахунку стажу враховано лише пільговий стаж громадянки як водія міського пасажирського транспорту у розмірі 13 років 8 місяців 25 днів у Полтавському тролейбусному управлінні /а.с. 108/.
Судом встановлено, що до розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за жовтень та листопад 2014 року, виставлених КП "Полтаваелектроавтотранс", відповідачем включено витрати на виплату і доставку пенсії гр. ОСОБА_4 у частці 100 відсотків.
Із матеріалів вбачається, що з 02.04.2003 року по 10.10.2003 рік, з 30.10.2003 року по 24.08.2004 рік, з 25.09.2004 року по 10.07.2005 рік, з 21.08.2005 року по 10.07.2006 рік, з 16.08.2006 року по 12.08.2007 рік, з 10.10.2007 року по 26.05.2008 рік, з 15.07.2008 року по 28.06.2009 рік, з 04.09.2009 року по 26.06.2010 рік, з 29.06.2010 року по 14.06.2011 рік, з 22.06.2011 року по 16.05.2012 рік, з 09.06.2012 року по 06.04.2013 рік (в цілому 9 років 1 місяць 11 днів) гр. ОСОБА_4 працювала повний робочий день водієм міського пасажирського транспорту у 8 тролейбусному парку - філіалі Державного унітарного підприємства "Мосгортранс" та вказаний стаж роботи зараховано відповідачем до трудового стажу громадянки /а.с. 108/.
Водночас зазначений стаж роботи в силу положень п. "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає право особі на пенсію на пільгових умовах, оскільки підтверджений відомостями трудової книжки ОСОБА_4, а також актом документальної (виїзної) перевірки про трудовий (страховий) стаж гр.ОСОБА_4 у 8 тролейбусному парку - філіалі Державного унітарного підприємства "Мосгортранс" № 1158 від 20.08.2013 року, складеним спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москві та Московській області на запит Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві /а.с. 85-102, 103-107/. Так, зокрема, із записів у трудовій книжці вбачається, що гр.ОСОБА_4 працювала водієм тролейбусу 1 класу (лінійним водієм), а в акті перевірки № 1158 від 20.08.2013 року підтверджено, що остання працювала постійно повний робочий день при повному робочому тижні на регулярних міських пасажирських маршрутах /а.с. 103/.
Відповідно до частини 2 статті 6 Угоди про гарантії громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Статтею 8 Угоди передбачено, що органи, що здійснюють пенсійне забезпечення в державах - учасницях Угоди, співпрацюють між собою у порядку, який визначається угодою між їхнім центральними органами.
Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації (стаття 11 Угоди).
Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Таким чином, зважаючи на те, що у трудовій книжці гр. ОСОБА_4 були відображені періоди роботи її водієм пасажирського міського транспорту у 8 тролейбусному парку Державного унітарного підприємства "Мосгортранс", що у свою чергу підтверджено актом перевірки Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москві та Московській області № 1158 від 20.08.2013 року, відповідач повинен врахувати вказаний пільговий стаж при визначенні частки підприємств по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_4
При цьому, беручи до уваги те, що Державне унітарне підприємство "Мосгортранс" є останнім підприємством у трудовій діяльності ОСОБА_4, то в силу вимог п. 6.2. Інструкції № 21-1 пільговий стаж роботи на вказаному підприємстві підлягав врахуванню у повному розмірі, а стаж на КП "Полтаваелектроавтотранс" підлягав додаванню до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах (згідно прикладу, наведеного у пункті 6.2. Інструкції).
Посилання представника відповідача на те, що стаж гр. ОСОБА_4 на підприємстві "Государственное унитарное предприятие Москвы "Мосгортранс" не взято до уваги як пільговий стаж у зв'язку із відсутністю уточнюючої довідки зазначеного підприємства, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до п. 20 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, такі довідки приймаються у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Згідно пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
В судовому засіданні встановлено, що подання додаткових документів відповідачем не вимагалося.
Доводи представника відповідача про те, що орган Пенсійного фонду не зобов'язаний визначати усі періоди пільгового стажу особи, яка звернулася із заявою про призначення пільгової пенсії, якщо підтверджено необхідний пільговий стаж на одному підприємстві, суд вважає такими, що суперечать принципу законності і обґрунтованості рішень і дій органу державної влади, оскільки достовірне визначення періодів пільгового стажу особи має значення для розподілу сум відшкодування пільгових пенсій між підприємствами, де особа має пільговий стаж.
За таких обставин розрахунки за жовтень та листопад 2014 року в частині визначення КП "Полтаваелектроавтотранс" частки відшкодування пенсії гр. ОСОБА_4 в розмірі 100 відсотків, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та виставлені без урахування усіх обставин, які мали значення для прийняття таких рішень.
Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги КП "Полтаваелектроавтотранс" є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Відтак, оскільки позивачем за звернення до Полтавського окружного адміністративного суду сплачено судовий збір в загальному розмірі 73,08 грн. що підтверджується платіжним дорученням №4714 від 24.11.2014 року /а.с.2/, суд дійшов висновку, що вказана сума підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету в особі Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" до Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві внести у відомості про розподіл пільгового стажу стаж роботи гр.ОСОБА_4 водієм тролейбусу на "Государственном унитарном предприятии Москвы "Мосгортранс"(8-ой троллейбусный парк-филиал) - 9 років 1 місяць 11 днів.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві внести у розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за жовтень та листопада 2014 року по гр.ОСОБА_4 розподіл витрат відшкодування пільгових пенсій відповідно до п.6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.
Стягнути з Державного бюджету в особі Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві на користь Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 /сімдесят вісім/ грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 16 січня 2015 року.
Суддя Г.В. Костенко