Постанова № 42297250, 15.01.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.01.2015
Номер справи
286/7781/14-а
Номер документу
42297250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7781/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2015 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести йому донарахування щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2013-2014 роки, як інваліду 3 групи, в розмірі 4 мінімальних заробітних плат та стягнути її на його користь, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи, перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та проживає в м. Овручі Житомирської області. Йому виплачувалась допомога, що встановлена в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, що призвело до порушення його прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 25.11.2014 року вимоги, передбачені ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2013 рік було залишено без розгляду.

Представник управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, але надіслав заперечення проти позову. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи, перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та проживає в м. Овручі Житомирської області, отримував спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, посвідчення потерпілого, довідкою про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати :

- ст. 48 Закону - щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 3 групи виплачується в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:

- для щорічної допомоги на оздоровлення, інвалідам ІІІ групи - 90 гривень.

Закони України "Про Державний бюджет на 2011 рік", "Про Державний бюджет на 2012 рік"; та "Про Державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"" від 31.07.2014, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем допомоги вказаної у довідці не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Однак, обираючи спосіб захисту прав позивача та враховуючи, що ст. 105 КАС України не передбачено такого способу захисту прав, як стягнення коштів на користь особи, суд приходить до висновку про зобов'язання провести виплату донарахованих коштів у відповідності до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу.

Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.10 ст.5 Закону України "Про судовий збір", відповідач - згідно п.18 ст.5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково .

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за травень 2014 року, як інваліду 3 групи в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець