Постанова № 42297229, 14.01.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
14.01.2015
Номер справи
286/7638/14-а
Номер документу
42297229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7638/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2015 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести йому донарахування та виплату підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, пенсії як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, що становить не менше 6 мінімальних пенсій за віком, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інвалідом 3 групи та проживає в м. Овручі, Житомирської області. За період перебування на пенсії йому виплачувалися вказані доплати та компенсації не у відповідності із Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення його прав.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи та проживає в м. Овручі, Житомирської області, отримував спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, посвідчення потерпілого, довідками про проведені виплати.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91, м. Овруч, Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати :

- ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати,

- ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 3 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

- ст. 54 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи, державна пенсія не може бути нижчою - 6 мінімальних пенсій за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:

- підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 10,50 гривні;

- щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам ІІІ групи - 170,82 гривні.

- мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою становить - 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Закони України "Про Державний бюджет на 2011 рік", "Про Державний бюджет на 2012 рік"; та "Про Державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"" від 31.07.2014, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами доплат вказаних у довідці не відповідає кратному розміру мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.10 ст.5 Закону України "Про судовий збір", відповідач - згідно п.18 ст.5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 182-2 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 донарахування та виплату підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно, пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець