Головуючий у 1 інстанції - Костромітіна О.О.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2015 року справа №265/4018/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Сухарька М.Г., Білак С.В, Гаврищук Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 15 серпня 2014 р. у справі № 265/4018/14-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, отримуючи пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1993 року. У квітні 2014 року позивач звернулася до відповідача про отримання даних щодо проведення індексації її пенсії. З отриманої відповіді позивач довідалася про порушення відповідачем її прав при проведенні індексації пенсії.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 15 серпня 2014 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено в повному обсязі.
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Зазначає, що дії відповідача щодо визначення базового місяця при проведенні індексації в період, починаючи з вересня 2003 року не відповідають вимогам чинного законодавства. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком, починаючи з 01 лютого 1999 року.
Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі за текстом - Закон) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.
На підставі ст. 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ст. 5 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Визначення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення закріплено у "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі за текстом - Порядок).
Згідно до п. 1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 6 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
За п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Таким чином, вбачається, що згідно діючого "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи не перевищила.
Натомість відповідно до абзацу 3 п. 5 Порядку (в редакції від 24 березня 2008 року) було зазначено, що якщо сума збільшення грошових доходів менша ніж сума індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4 (в редакції від 24 березня 2008 року), за яким передбачалось, що в разі, якщо підвищення доходів перевищує суму індексації, що повинна бути нарахована у відповідному місяці, даний місяць вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, а якщо сума індексації у відповідному місяці більша, ніж сума підвищення грошового доходу, то провадиться подальша індексація та даний місяць не вважається базовим.
На підставі зазначеного суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_4 помилково посилається на зазначені норми Порядку, що втратили чинність з 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 15 серпня 2014 р. у справі № 265/4018/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 15 серпня 2014 р. у справі № 265/4018/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів М.Г. Сухарьок
С.В. Білак
Т.Г. Гаврищук