Постанова № 42295579, 12.01.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2015
Номер справи
813/7789/14
Номер документу
42295579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2015 року № 813/7789/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,

секретар судового засідання Єдинак Г.Б.,

за участю представника прокуратури Клака Ю.Г., представника позивача Тодорович О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м.Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Червонограді до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Червоноградська» про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2011 року прокурор м. Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Червонограді звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу шахти «Червоноградська» про стягнення пені в розмірі 1 698 168,06 грн. за несвоєчасне перерахування страхових внесків.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 року позовні вимоги задоволено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2013 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.10.2014 року касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Червонограді задоволено частково, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2013 року скасовано, а справу скеровано на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перевіркою відповідача виявлено заборгованість зі сплати страхових внесків, тому нараховано пеню. Оскільки нарахована пеня відповідачем не сплачена, така вважається недоїмкою та підлягає стягненню в судовому порядку. Додатково надав розрахунок суми нарахованої пені, на обґрунтування зауважень, які викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02.10.2014 року.

Представник відповідача у судовому засіданні у якому був присутнім позов заперечив. Зазначив, що за період з 01.01.2010 року по 20.09.2011 року Виконавча дирекція безпідставно нарахувала пеню в сумі 1 698 168,00 грн., оскільки штрафні санкції стягуються на підставі законодавчих актів, а не підзаконних. Вказав, що після виплати заробітної плати на шахті були відсутні кошти для сплати страхових внесків. У зв'язку з чим відсутня вина відповідача. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

Відповідно до частини 2 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності» (в редакції чинній на момент виникнення заборгованості зі сплати страхових внесків - до 01 січня 2011 року), за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» наведена норма скасована та нарахування пені при несвоєчасному або неповному нарахуванні та перерахуванні страхових внесків не передбачено.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» цей Закон поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з абзацами 4-6 пункту 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» в редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року, було передбачено сплату штрафу та пені у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати.

Згідно з частиною 1 пункту 4.12 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 року № 36, страхові внески сплачуються страхувальниками роботодавцями в день одержання коштів на оплату праці в установах банків .

Відповідно до пунктів 5.1, 5.2 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без врахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.

З матеріалів справи судом встановлено, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Червонограді проведено перевірку відокремленого підрозділу шахта «Червоноградська» Державного підприємства «Львіввугілля», за результатами якої складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 112-11 від 20.09.2011 року.

Вказаною перевіркою встановлено факти порушення відповідачем сплати страхових внесків, за що нараховано пеню в розмірі 1 698 168,06 грн. Так, за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року заборгованість за платником внесків складає 11 642 384,58 грн., в тому числі недоїмка 9 944 216,52 грн. станом на 01.01.2011 року.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Червонограді надано суду розрахунок суми нарахованої пені.

Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, у зв'язку з тим, що відокремлений підрозділ шахта «Червоноградська» Державного підприємства «Львіввугілля» не виконав свого обов'язку щодо своєчасної сплати страхових внесків (недоїмки) в розмірі 9 944 216,52 грн., тому і була нарахована пеня в розмірі 1 698 168,06 грн. Добровільне погашення пені за актом перевірки до 30.09.2011 року відповідачем не здійснено.

Аналізуючи норми чинного законодавства та встановлені обставини у справі суд приходить до висновку, що оскільки у відповідача станом на 01 січня 2011 року була заборгованість із сплати страхових внесків, а згідно Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за Фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування до повного погашення такої заборгованості зберігаються повноваження, в тому числі щодо застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тому пеня застосована Фондом за наслідком проведеної перевірки в межах наданих Фонду повноважень та відповідно до законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного суду України, викладеною в постановах від 19.02.2013 року, від 15.10.2013 року, від 19.11.2013 року, від 23.04.2013 року, від 24.12.2013 року, від 01.04.2014 року.

Факти, викладені відповідачем у письмових заперечення на позовну заяву не знайшли свого підтвердження матеріалами адміністративної справи.

Доказів погашення заборгованості (пені) перед Фондом відповідачем суду не представлено, не надано доказів на спростування вимог.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно з статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З врахуванням вищевикладеного суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати з сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Червоноградська» (Львівська область, м. Сокаль, вул.. Б.Хмельницького, 26, код ЄДРПОУ 32323256) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Червонограді (Львівська область, м. Червоноград, вул.. С.Бандери, 41; код ЄДРПОУ 25258320) кошти в сумі 1 698 168,06 грн. (один мільйон шістсот дев'яносто вісім тисяч сто шістдесят вісім гривень 06 коп.).

Судові витрати зі сторін не стягуються.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 15 січня 2015 року.

Суддя М.В. Лейко-Журомська